Kodune päikeseelektrijaam ei tähenda ainult kokkuhoidu elektrikuludelt, vaid see tõstab ka hoone turuväärtust. Päikesejaama rajamine on investeering, mis võimaldab edaspidi kokku hoida elektrikuludelt ning vähendada seeläbi ka oma keskkonnajalajälge. Mis tuleb enne päikesepaneelide paigaldamist üle vaadata, et jaamast maksimum kätte saada?
Maapaigaldusel mängib pinnas olulist rolli
Kui rajad päikesepargi maapinnale, siis tuleb arvestada ka selle aluspinnasega. Päikesejaama ehitamine paekivisele pinnasele võib olla keeruline ja tõsta tööde hinda.
Lugu on veelgi keerulisem, kui aluspinnas on pehme, märg ja soine – sellisele pinnasele ei olegi võimalik päikesepaneele paigaldada.
Enne maapargi ehitustööde algust tuleb teha geodeetiline alusplaan, mis toobki välja, kas pinnas sobib maapargi rajamiseks.
Nii varjud kui ka kaldenurk on olulised
Katusele paigaldamisel on oluline arvestada katuse kaldenurka ning jälgida päikesepaneelidele langevate varjude kogust ehk vaadata, et päikesepaneelid ei jääks kõrgete puude all pidevalt varju.
Kõige levinuma lahendusena rajatakse päikesejaamad viilkatustele, mis asetsevad 20–40-kraadise nurgal all. Päikesepaneelide paigaldamiseks võiks katuse pindala olla vähemalt 30 ruutmeetrit.
Kontrolli katuse seisukorda
Enne päikesepaneelide paigaldamist tuleb kindlasti üle vaadata katuse seisukord. Kui roovitus ja katus vajab lähiajal väljavahetamist, siis tuleb see töö enne päikesejaama rajamist ära teha: päikesepaneelid lisavad katusele omajagu raskust juurde, mistõttu on oluline, et katus peaks sellele koormusele probleemideta vastu.
Päikesejaamas on oluline roll ka inverteril, mis viib ühenduse lõpule ning muundab päikeselt saadud elektrienergia vahelduvvooluks, mida saab elektrivõrgus kasutada. Inverterid töötavad kõige paremini siis, kui need asuvad jahedas, kuivas ja hea ventilatsiooniga kohas.
Muidugi tuleb üle kontrollida, et ka maja elektrisüsteem oleks korras ning kõik päikesejaama ühendused ja kinnitused oleksid korralikult tehtud. Sellega tegelevad juba Elektrum Eesti spetsialistid, kes aitavad kõigis paigaldusega seotud küsimustes, alustades planeerimist kuni paigaldamise lõpuni välja.