Praegu on sobilik aeg hakata ajama dokumentatsiooni, et saaks kevadel juba ise enda tarbeks päikeseelektrit toota. Tekib aga küsimus, kuhu paneelid paigaldada?
Esimene mõttekoht: kas katusele paigaldatud paneelid on parema tootlikkusega kui maapinnal asuvad paneelid? Asukoht iseenesest paneelide tootlikkust ei mõjuta. Pigem mängib rolli see, kas ja kui palju varje paneelidele langeb.
Milline on aluspind?
Kui otsustad paigaldada päikesepargi maapinnale, siis pead üle vaatama, kas aluspind on selleks sobiv.
Näiteks paesele pinnasele ehitamine võib olla keeruline ja tõsta tööde hinda. Veel keerulisem on lugu, kui aluspinnas on pehme, märg ja soine – sellisele pinnasele ei olegi võimalik päikesepaneele paigaldada.
Seetõttu on mõistlik enne ehitustööde algust teha geodeetiline alusplaan, mis toob välja, kas pinnas sobib päikesepargi rajamiseks.
Kindlasti tuleb sel teemal suhelda ka kohaliku omavalitsusega, kel on omad tingimused, kuhu ja milliseid paneele tohib paigaldada.
Kuhu paneelid üldse sobivad?
Koduomanike jaoks on omamoodi küsimus kindlasti ka esteetiline väljanägemine. Päris magamistoa akna alla paneele vist paigaldada ei tahaks. Seetõttu tasub maapaigaldusele mõelda eelkõige siis, kui on olemas suurem päikeseküllane maatükk, kuhu paneelid hästi sobivad.
Kui hoone, mille katusele oleksid soovinud päikesepaneelid paigaldada, on ajalooliselt ja arhitektuuriliselt eriline või kuulub muinsuskaitse alla ning selle renoveerimisel kehtivad eritingimused, siis võib päikesepaneelide paigaldamine maapinnale olla ainus variant.
Maapinnal on hooldus kergem
Ka turvalisus mängib päikesepaneelide juures oma rolli. Paigaldades paneelid maapinnale, ei teki katusekonstruktsioonidele lisakoormust, mistõttu ei ole vaja katusele ka täiendavat kontrolli teha.
Paneele tasub aeg-ajalt hooldada ja puhastada ja seda on maapinnal kindlasti lihtsam teha, olgu ülesandeks paneelidelt lume maha lükkamine või lehtedest puhastamine. Maapinnal asuvate päikesepaneelide puhul on mõistlik jälgida, et lumevall, mis allavajuvast lumest tekib, ei kerkiks nii kõrgeks, et hakkab paneele katma. Kui see on siiski juhtunud, siis tuleb lund paneelide alt veidi vähemaks võtta.
Kindlasti tuleb jälgida, et maapind, kuhu paneelid paigaldatakse, oleks tasane ning seal ei tekiks ebatasasuste või väga madala asukohta tõttu üleujutusi.
Kui soovid hakata paneele paigaldama, siis on soovitatav ühendust võtta Elektrum Eesti spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse, mis just sinu kodule sobib.