Otsid endale kodu? Millele pöörata kinnisvarakuulutust lugedes erilist tähelepanu?

Illustratiivne foto korterist, mida sooviti maakler Eliis Aunapi sõnul broneerida juba enne lähemalt tutvumist.Foto: Lahe Kinnisvara

Kinnisvaraportaalides ringi vaadates hakkab silma kõiksuguseid erinevaid kuulutusi, mõnes rohkem teises vähem infot. Milline on kõige olulisem info, millele tasub kinnisvarakuulutust erilist tähelepanu pöörata?

Korras dokumentatsioon annab soodsama intressi

“Esimene asi, millele mina maaklerina tähelepanu pööran, on omandivorm. Kas tegemist on korteri- või kaasomandiga,” selgitab Lahe Kinnisvara maakler Eliis Aunap. See on oluline eriti kaasomandi  puhul. Kui kaasomandil puudub notariaalne kasutuskord, siis pank ei ole nõus ostetud vara tagatiseks võtma.

Kinnisvara puhul on väga oluline jälgida, kas näiteks müügikuulutusel on viidatud ümberehitustele. Sellisel juhul tasub ostetava kinnisvara dokumentatsiooni eriti tähelepanelikult vaadata, kuid ka mainimata ümberehituseta tasub ehitusregistrit kindlasti uurida. Kindlasti tuleb vaadata, kas kinnisvaral on kasutusluba, kas on mingisuguseid ümberehitustöid tehtud ja kas neil on olemas ka vastavad load. 

“Oma töös olen palju kokku puutunud olukordadega, kus omanik on teinud muudatusi ent vastavat luba ja uue planeeringuga projekti ei ole,” nendib Aunap. Tema sõnul ei saa klient panga abil sellist kodu osta, sest pangad ei anna korrast ära dokumentatsiooni tõttu laenu või kui isegi ollakse nõus finantseerima, siis esialgu kallima intressiga. Alles siis, kui dokumentatsioon on korda seatud, refinantseeritakse laen soodsamale intressile.

Kas sind ootab kindel parkimiskoht?

Kui objekti kirjelduses on kirjas, et ostavalt kodul on üürnikud sees, siis tuleb välja uurida, kui pikalt kehtib üürileping ja mis tingimustel seda vajadusel lõpetada saab.

Kindlasti tasub uurida, kas korter müüakse koos mööbli ja kodutehnikaga või vähemalt, milline osa mööblist ja tehnikast müügihinnas sisaldub.

Tänapäeval on väga kriitiline probleem ka parkimiskohtadega. Seetõttu tasub aegsasti uurida, kas korteril on oma kindel parkimiskoht garaažis või hoovis. Lisaks tasub tähelepanelikult uurida, millised on korteriga kaasnevad kulud ja millised on üldse ühistu tulevikuplaanid, et teada ligikaudset ehitusfondi kulu suurust. 

Ei tasu unustada ka küttekulude, torustike ja elektrijuhtmete kohta lisainfo uurimist. Seda eriti juhul, kui kinnisvarakuulutuses pole midagi märgitud.

Kui ostate vanemat kinnisvara, tasub Aunapi sõnul uurida, millal on viimati remonti tehtud, kas on olnud kunagi niiskus- või põlengukahjustusi või hallitust. “Korteri puhul saate palju vajalikku infot kindlasti ka ühistu juhatuselt,” lisab Aunap.

Põhjalik tutvumine hoiab ära asjatu ajakulu

Praeguses turusituatsioonis tuleb sageli ette, et ostuhuvilised lepivad kiiruga kodu vaatamise kokku, kartes pakkumisest ilmajäämist ning teevad juba laenutaotlusegi enne kinnisvara oma silmaga üle vaatamist. “Aga kui lõpuks ise vaatama tulevad, siis on üllatuseks, et korteris puudub keskküte või on väga suured kommunaalarved,” nendib Aunap, kes soovitab kindlasti ikka enne korteriga põhjalikult tutvuda. 

“Mina maaklerina panen alati kuulutustesse kirja, kõik olulise, kuid kõik küsimused on alati oodatud,” selgitab Aunap. Mida põhjalikum on eelinfo, seda vähem on kohapealseid üllatusi ning vähem võimalust, et olete lihtsalt enda aega raisanud kogu vaatamisele, sest see ei sobi teile asjade tõttu, mida oleks saanud eelnevalt kindlaks teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.