KV.ee blogi

Ülevaade: Suurimad vead, mis kinnisvarakuulutustes esinevad

Kinnisvarakuulutusted võivad sageli jätta mulje nagu iga reklaamitud eramu oleks justkui ideaalne – hea asukoht, palju ruumi, kõik vajalik lähedal. Lähema uurimise käigus võib aga selguda, et maakler on kuulutust koostades veidi liialdanud ning tegelikkuses kõik nii ilus ei olegi.

Kõige sagedasem on liigne üldistamine

Iga reklaami eesmärk on võimalikku ostjat köita ja enamik inimesi ei oota tõenäoliselt, et reaalne toode või teenus vastab täielikult reklaamis kujutatule. Kinnisvarakuulutustega on lood veidi teisiti, kuna reklaamitakse füüsilist pinda, mille kõiki omadusi ja näitajaid on võimalik kontrollida.

Üks sagedasemaid etteheiteid kinnisvarareklaamidele puudutab üldistamist. “Maakleritel on kombeks paljusid asju üldistada, eriti näiteks piirkondi. Linnaäärset kinnisvara tuuakse tihtipeale linnapiirile või populaarsematele piirkondadele lähemale kui need tegelikult on,” rääkis KV.ee kommunikatsioonijuht Kristiana Põld. “Tihtipeale ei ole see isegi pahatahtlik, sest hiljem tuleb asukoht niikuinii välja, aga atraktiivsema asukohaga elamu köidab lihtsalt inimesi rohkem.”

Seetõttu võib vahel reklaamidelt lugeda kesklinnas asuva krundi kohta, mis tegelikult vahetult kesklinna piiri taga asub. Põllu sõnul puudutab kõige levinum üldistamine aga otseselt mitte asukohta, vaid sõiduaega – näiteks eramust kesklinna. “Sõiduminutite aluseks võetakse sageli see aeg, mis teekonna läbimiseks ilma liikluseta kuluks. Üpris tihti tuleb ette, et tegelik sõiduaeg on reklaamitust hoopis kaks korda pikem, kuna liikluses osalevad ka teised osapooled,” sõnas ta.

Kas kinnistu lähedal ikka on lasteaedu ja koole?

Reklaamides on alatihti välja toodud lähimate koolide ja lasteaedade vahemaad ja nende läbimiseks kuluv aeg. Uut kodu valides on lastevanemate jaoks lähedal asuv kool iseenesest mõista positiivne, kuid esimese asjana tuleks alati veenduda, kas maakler on oma tööd korralikult teinud.

“Kodulähedased koolid ei pruugi alati olla piirkonnakoolid,” selgitas Põld. Linna piiril elades võib lähim kool olla küll vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel, kuid sellest pole kellelegi kasu, kui kinnistu ise teises omavalitsuses asub. Seega tasub alati veenduda, et lähedal asuvasse kooli on tegelikult võimalik oma last ka õppima saata, kui selleks soov peaks tekkima.

“Lähim kool ei pruugi alati olla su jaoks tegelikult üldse valik olla, sest tegemist võib olla valla- või linnakooliga. Täpsemalt juba linnaosast rääkides võib see samas kehtida, et lähim kool on sulle ka sobiv,” lisas ta. Samuti tuleks tähelepanu pöörata lasteaedadele, mida kuulutustes tihtipeale lisaks koolidele välja tuuakse. “See lasteaed võib küll asuda su maja taga, aga kui sa õigel ajal järjekorras pole, siis sellest pole suurt kasu.”

Seega tasub alati “lähimate” koolide ja lasteaedade kohta ise järele uurida, mitte maakleri poolt kirja pandut sulatõena võtta.

Maakler, pane tähele!

Põllu sõnul ei ole kinnisvarakuulutustes kohati liialdamine ja asjade ilustamine midagi liialt tõsist ja reklaamilt seda tihtipeale ka oodatakse, kuid leidub siiski asju, mida maakleritele südamele panna.

“Kindlasti ei tohiks vassida ruutmeetritega. Üsna levinud on komme kirjutada üldruutmeetritesse sisse ka näiteks terrass või rõdu, mis võib vahel oluliselt ruutmeetri hinda mõjutada. Kui rõdu on ikkagi 10+ ruutmeetrit, aga su korter on ainult 47, siis võib hinnavahe juba märkimisväärne olla,” sõnas ta. “Tasuks lähtuda ikkagi kinnisturaamatus olevatest arvudest.”

Teiseks soovitab Põld maakleritel reklaamtekstidesse mitte kirjutada sisse koole, mis kinnistu asukohale tegelikult ei sobi. Isegi kui need asuvad vaid kolme minuti kaugusel.

Sõiduminutite osas ei ole Põllul maakleritele otseselt etteheiteid, kuna liikluseta sõites võibki kesklinna sõit vaid 20 minutit kuluda. Oluline on lihtsalt enne otsuse langetamist tegelik sõiduaeg välja arvutada või omal nahal välja selgitada.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses