Kevad käes! Ekspert õpetab, kuidas aiatehnikat uueks hooajaks ette valmistada

Aiatehnika eest tuleb hoolt kanda igal ajal.Foto: Husqvarna

Lumi sulab ja aiaomanike pea valgub täis mõtteid, mis puudutavad kõiksugu aiatöid ilupuude lõikamisest muru niitmiseni välja. Aga enne tasub sügisel talvituma pandud aiatehnika üle vaadata ja vajadusel neile ka hooldus teha. Kuidas masinad uueks hooajaks ette valmistada, õpetab Husqvarna järelteeninduse spetsialist Aivo Smitt.

Aiatehnikat on erinevat ja ka meie pakume erinevaid muruniidukeid. Tootevalikust leiab bensiinimootoriga lükatava niiduki, lisaks on meil raiderid, traktorid, suur valik robotniidukeid. Aga eks nende kõigi puhul on esmalt vaja meenutada, kuhu nad talvituma pandi. 

Vaata üle, kas talvituma pandud masin on puhas

Kui tehnika on garaažist või kuuri alt üles leitud, tuleb järgmise asjana üle vaadata, kui puhas masin on. “Väga mõistlik on hooaja lõppedes masin ära puhastada ja siis hoiule panna. Aga kui seda ei ole tehtud, mida tuleb tihti ette, siis on kindlalt esimene asi, et masin tuleb rohujääkidest ära puhastada ja vaadata üle mootor,” ütleb ta.

Korra hooajas tee põhjalikum hooldus

Bensiinimootoriga niidukite, raiderite ja mullafreeside hooldus on üldpildis sarnane. Korra hooajas tuleks kõikidel sellistel masinatel vahetada õli, puhastada õhufilter ning veenduda, et kõik poldid-mutrid on kinni, rihmad heas korras ning terad teravad ja tasakaalus. 

Ise hooldust tehes võib võtta abiks masina kasutusjuhendi. “Meil on olemas ka hoolduskomplektid niidukitele, raideritele, traktoritele. Nendes hoolduskomplektides on juba olemas konkreetsele mudelile vajalikud õlid, filtrid ja kõik muu, et hooldust oleks ka iseseisvalt mugav teha.” 

Kes aga ise hooldust teha ei oska või ei soovi, nendel soovitab ta pöörduda seda teenust osutavate töökodade poole, kus saab aiatehnikat vajadusel ka üle talve hoiustada. 

Tegelikult tasub aiatehnika kevadise ettevalmistusega algust teha juba sügisel, enne seda, kui masin talvituma pannakse. “Kui sügisel on jäänud hooldus tegemata, tuleb seda teha kindlasti kevadel, vähemalt enne uue hooaja algust.” 

Just praegu on õige hetk vajadusel masinaga töökotta hooldusesse minna, sest rohi ei ole veel kasvama hakanud. Hetkel veel teenindustes vaba aega, aga nii kui rohi hakkab juba nii-öelda oma nina näitama, on teenindused ääreni rahvast täis. 

Pane masinasse värske kütus

Bensiinimootoriga masinate puhul tuleb kevadel piiluda kütusepaaki ja teha kindlaks, ega sinna ei ole jäänud eelmise hooaja kütust. “Ma ei soovita mitte mingil juhul bensiinimootoriga masinatel kasutada ületalve seisnud bensiini. Kütus võiks olla värske, sest eriti tankla bensiini kasutades tekib kondentsi, mis tähendab, et õhuniiskus sadestub paaki.”

Smitt toob näiteks juhtumi, mida neil töökodades tihti ette tuleb: klient tuleb masinaga, mida sooviks käivitada, aga see ei hakka tööle. “Me näeme, et niiskus on paagis, karburaatorid on oksüdeerunud. Hea peremees on paagi kas tühjaks lasknud või sõitnud. Teine võimalus on kasutada alkülaatkütust, mis on spetsiaalne väiketehnika kütus, mis ei seo õhuniiskust, säilib kaua ja on ka põlemisel puhtam.”

Aiatööriista tasub ka pesta. Foto: Husqvarna

Ära unusta aiatööriista pesta

Põhiline on hoolikalt puhtaks teha lõikeorgan ja korpus, sest sinna koguneb rohu jääke, mulda ja kõike muud. Kui see mustus on masina küljes ületalve seisnud ja ära kuivanud, siis tuleb see pestes eemaldada. “Ei ole harvad juhtumid, et sõbrad hiired on sinna pesa teinud, sest masina all leidub palju head materjali. Seega tuleb masin kindlasti enne kasutamist korralikult üle vaadata,” hoiatab ta.

Osadel masinatel on spetsiaalsed pesuotsikud, millega saab ühendada veevooliku lõikekorpusega nii, et traktor või niiduk loputab ise niidukorpuse aluse ära. Kui selline funktsioon puudub, võib masinat loputada ka veevooliku või survepesuriga. Mõlemal juhul tuleb jälgida, et veejuga ei satuks mootori peale, sest siis võivad karburaator või õhufiltrid kahjustada saada. Samuti tuleks vett eemal hoida tihenditest ja pöörlevatest võllidest – ka neid võib veejuga vigastada, eriti kõrgsurvega veejuga. 

Enne kevadel aeda vajalikke töid tegema minekut, vaata aiatehnika üle. Foto: Husqvarna

Lõiketerad vajavad regulaarset vahetust ja teritamist

Enne uue hooaja algust tuleb kindlasti üle vaadata niidukite lõiketerade seisukord ja vajadusel need teritada või uute vastu vahetada. 

Lõiketerasid tuleb niitmishooajal teritada keskmiselt 2-3 korda. Kui niidetav pind on keerulisem, näiteks on seal käbisid, liiva ja muud lendlevat materjali, siis tuleb terasid veelgi sagedamini teritada. Nüride teradega niitmine on kahjulik nii muru tervisele kui ka niidukile.  Mullafreesil peaks samuti jälgima, et selle terad oleksid teravad ja sirged. 

“Teritamine on natukene oskust nõudev töö juba seetõttu, et kõigepealt tuleb üldse tera küljest ära saada. Seda on vaja õige võtmega keerata ja tera teritada nii, et see ka tasakaalu jääks. Seepärast soovitame alati neil, kes ise kõige paremini teritamisega hakkama ei saa, lasta see töö ära teha töökojas.” 

Töökoja kasuks räägib siin ka fakt, et seal on olemas lõiketera teritamiseks vajalik tasakaalustamise pink.

Jälgi, kuidas niidukit tõstad

Enne niidukile ülevaatuse tegemist tuleb jälgida, mis pidi masinat tõsta. Kui niidukit valesti tõsta või näiteks küljele kallutada, tekib oht, et mootoriõli satub karburaatorisse või summutisse ning halvemal juhul ei ole siis võimalik seda niidukit enam käivitada või kergemal juhul on käivitamine märkimisväärselt raskendatud. Lükatav muruniiduk tuleb kallutada nii, et mootori silinder tõuseks üles ning siis ei teki riski, et õli valgub silindrisse või mujale.Enamasti on see käepideme peale maha kallutades. 

Määri hekilõikuri terasid

Hekilõikurit üle kontrollides tuleks veenduda, et selle lõiketerad oleksid teravad ja vabad ning lõikeorgan liiguks vabalt. Eriti pärast vaiguliste puude, näiteks kuuskede lõikamist on mõistlik kasutada universaalset aerosoolmääret, mis aitab vaiku lahti leotada. Seda võiks hekilõikuri teradele määrida alati, kui töö on tehtud. Kuna hekkide lõikamist tuleb harvem ette, võib juhtuda, et ajaga kuivab vaik ära ja terad enam ei liigugi. 

Robotniidukit tasub lasta spetsialistil kontrollida. Foto: Husrqvarna

Robotniiduki puhul aitab spetsialist

Robotniiduk ei nõua õlivahetust nagu bensiinimootoriga niidukid. Aga kevadel tuleb ka robotniiduki omanikel veenduda, et masin on puhas ja töökorras. Selleks tuleb niiduki aku täis laadida, masin sisse lülitada ja veenduda, et see “võtab pildi ette”, ning vajadusel tuleb masin puhastada ja terad vahetada. 

“Kui räägime robotniidukitest, siis julgen öelda, et üle 90 protsendi masinatest on paigaldatud meie edasimüüjate poolt. Seega klient ei ole seda lihtsalt ostnud ja masinaga koju jalutanud, vaid selle on tema kodus tööle seadistanud spetsialistid.” 

Kuigi robotniidukid on kergesti hooldatavad, käib hea peremees vähemalt korra nädalas kontrollimas, ega niiduk ei ole õue peal kuhugi kinni jäänud ja masina terad on endiselt töökorras. Robotniiduk on piltlikult öeldes veerev arvuti, mis vajab aeg-ajalt ka tarkvarauuendusi. Neid aga ise kodus teha ei saa, vaid selleks tuleb pöörduda teenindusse. 

Robotniiduki kasutusjuhendid on väga põhjalikud ja seal on alati välja toodud vastava mudeli signaaltulede tähendused. Husqvarna robotniidukite puhul saab pöörduda ka volitatud edasimüüjate poole, kellel on olemas kaablitesterid ja teadmised, et leida lahendused erinevatele kaabliprobleemidele.

“Meil on väga soovitatud see, et kui niiduk lõpetab sügisel töö, siis pöördutakse edasimüüja poole või teenindusse, kus tehakse talvehooldus. Üsna paljud meie kliendid kasutavad seda võimalust ja me pakume seda väga laialdaselt. Tegemist on täisteenusega: see, kes masina paigaldas, tuleb ja korjab sügisel niiduki aiast ära, ka laadimisjaam viiakse ära, ja kevadel tuuakse hooldatud niiduk koos laadimisjaamaga jälle tagasi.” 

Seda teenust mõistlik kasutada kas või seetõttu, et robotniidukit tuleb hoiustada plusskraadide juures, sest aku tõttu ei talu masin külmakraade.

Kevadel vajab ülevaatust ka robotniiduki kaablisüsteem ehk tuleb veenduda, et kaablid ei ole vahepeal vigastada saanud. Selleks tuleb paigaldada laadimisjaam ning ühendada sellega juhtmed nii, nagu ühendusskeem ette näeb. Laadimisjaama signaaltuled näitavad ära, kas kaablid on terved või vajab miski ülevaatust või parandamist. Roheline signaaltuli näitab üldjuhul, et kõik on korras.

Akutehnika ei kannata külma

Tõde, et akutehnika ei kannata külmakraade, kehtib kõigi akuga aiamasinate kohta, sest neis kasutatakse liitiumakusid. Seetõttu tasub aku pikema vastupidavuse huvides hoiustada robotniidukit kas toatemperatuuril või vähemalt üle null kraadi. 

Kevadel tasub meeles pidada, et sama põhimõte kehtib ka aku laadimisel. Tänapäevastel liitiumakudel on BMS (Battery Management System) ehk nii-öelda akujuhtimissüsteem, mis jälgib, et aku oleks parimal viisil hoitud. See ei lase akut miinuskraadide juures laadida, vaid esmalt hakkab akut soojendama ning alles hiljem laadima. Nii on ka ülekuumenenud aku puhul – vooluvõrku ühendades hakkab aku end esmalt jahutama ning alles seejärel laadima. 

Uuemate akude BMS-süsteem lülitab väga tühja aku ohutuse huvides täielikult välja, nii et seda ei olegi hiljem võimalik kasutada. Kui selline aku kevadel pärast laadimist n-ö pilti ette ei võta, siis võib põhjuseks olla just see, et aku on talvel liiga tühjaks saanud. Kindluse mõttes tasub sel juhul külastada volitatud edasimüüjat, et kontrollida, mis põhjusel aku enam ei tööta, ning vajadusel uus aku osta. 

Kuigi akude talvisel hoiustamisel peaks olema ettenägelik, on akuseadmete hooldamine siiski oluliselt lihtsam võrreldes sisepõlemismootoriga seadmetega – piisab tavapärasest puhastamisest ja korrektsest hoiustamisest. 

Ära karda pöörduda spetsialisti poole

Mistahes aiamasinate probleemide korral tasub julgelt pöörduda nende hoolduse ja remondiga tegelevate teeninduste poole. Esialgu keerulisena tunduvad probleemid saavad üldjuhul kiire lahenduse, mis on parem ka masina hea seisukorra hoidmiseks. Seega julgustab Husqvarna kõiki pöörduma nende volitatud edasimüüjate poole, kellel on kõigil kogemustega töökojad. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.