Aed

Eesti aednik juhendab: õigesti lõigatud hortensiapõõsas tänab võimsa õitevahuga

Aedhortensia `Vanille Fraise`.Foto: Shutterstock

Hortensia on ilupõõsas, mis viimastel aastatel Eestis tohutut võidukäiku teeb ja tõukab vaikselt troonilt meie rahvustaimeks kujunenud elupuugi. Paljud aga ei tea, kuidas hortensiat õigesti hooldada, näiteks kuidas seda lõikama peab.

Võiste puukooli perenaine Raili Kers ütleb, et aedhortensiate (H. panticulata) tagasilõikamine on väga oluline, sest vastasel juhul muutuvad põõsad liiga tihedaks, näevad metsikud välja, õitsemine kannatab ja õied lamanduvad vihma ja tuulega.

“Tagasilõikus on väga vajalik just sellesks, et need kaunid aedhortensiate õied tuule ja vihmaga ei lamanduks ja suudaksid ise ennast püsti hoida. Iga-aastane tagasilõikus muudab taime võra tugevaks ja vastupidavaks,” selgitab ta.

Lõigatakse aedhortensiaid hilissügisest varakevadeni, eelistatult novembrist märtsi lõpuni. “Vegetatsiooniperiood peab olema taimel lõppenud, see tähendab, et lehed on võralt pudisenud sügisel ja varakevadel ei tohi veel pungad paisuma hakata,” sõnab Kers.

Foto: Shutterstock

Kõigepealt risu, siis õied

Lõikamist tuleks alustada peenikeste ehk risuvõrsete välja lõikamisega. “Lõika välja kõik peenikesed võrsed, mis on peenemad kui harilik pliiats. Peened võrsed toodavad ainult pisikesi õisi ja tarbivad jõuliste võrsete jõudu, laskmata ka nendel õisi suureks kasvada,” õpetab Kers.

Välja tuleb lõigata ka kõik valed võrsed, näiteks võrsed, mis kasvavad risti, vales suunas või võrasse sissepoole. Nüüd on võra risuvarsetest puhastatud ja ette tuleb võtta allesjäänud tugevad võrsed.

“Aedhortensiatel tuleks ära lõigata õisikud koos varre ülaosaga, jättes alles kaks kuni kolm punga ehk sõlmevahet. Leia õis või see koht võrselt, kus oled juba õie eemaldanud, ja mine seda võrset mööda tagasi võrse ristumiskohani või maani ja alusta pungade ehk sõlmede lugemisega tagasi õie poole ülesse,” juhendab puukooli perenaine.

Alles võib jätta 1 -3 punga ehk sõlmevahet. Kers soovitab jätta peenemale võrsele vähem punga- ehk sõlmevahesid: üks või kaks, jämedamale kolm, aga kindlasti mitte rohkem.

Foto: Shutterstock

Asja saab ka kaua hooldamata põõsast

Kui aedhortensia on mitmed aastad juba lõikamata, ei maksa teda maha kanda. Ka sellisest põõsast saab ikka asja.

Lõikuse järjekord on ikka sama – esmalt eemalda peened võrsed ja oksad, siis valesse suunda kasvavad võrsed ja oksad oksad. “Kindlasti tuleb võra tugevalt hõredamaks lõigata, ka tugevamaid oksi harvendades, kõige lõpuks tagasilõikus ehk sel aastal kasvanud võrsed ühe kuni kolme pungapaarini,” räägib Kers.

Aedhortensiate tüvevormide tagasilõikus kulgeb samade reeglite järgi, erinevus on vaid selles, et tüvevormidel jäetakse alles vaid üks pungapaar.
Roniv hortensia üldjuhul lõikust ei vaja, kevadel tuleks ära lõigata vaid kahjustunud võsud.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.