Eestlasel on oma kodu palju kulukam osta kui naabritel

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Eesti peredel on elu viimase kahe aasta jooksul selgelt halvenenud. Millised muutused toimuvad aga meie lähinaabrite majanduses ning kas ja kuidas see meid mõjutab ja millised on Eesti kinnisvara hinnad võrreldes teiste riikidega, kirjutab Luminori peaökonomist Lenno Uusküla.

Tervikut vaadates tuleb tõdeda, et suur hinnatõus ja sõda Ukrainas ei tähendanud automaatselt majanduse langust. Pigem on küsimus, kuidas keegi olukorrale reageeris. Läti majandus, mis pikalt koroona tõttu kiratses, on saanud nüüd uut hoogu juurde. Leedus kasvas majandus sootuks pärast sõja algust, ent nüüd on hoog raugemas. Soomet räsib ettevõtete pankrotilaine, mille mõju Eestile on täna õnneks veel üsna minimaalne.

Kinnisvara on naabritel odavam

Kinnisvara hinnad on Rootsis kukkunud pea viiendiku võrra. Sealne kinnisvarahindade buum oli suurem ning arengud on viimase kümne aasta jooksul olnud meiega võrreldes palju hüplikumad. Ka Rootsi eluaseme- ja laenuturg erinevad meist – seal on koduomanike hulk väiksem ning laenulepingud pikemad.

Meie ehituse ja kinnisvaraga seotud ettevõtete käekäiku mõjutab tänaste olude juures asjaolu, et Rootsi ehitusturg seisab. Paljud ootavad Rootsi turu taastumist, kuid selleni läheb veel aega. See omakorda tähendab, et ka mõned meie ettevõtted peavad ilmselgelt vahepeal uksed sulgema.

Lätis on kinnisvara võrreldes Eestiga odav – Riias on kortereid ja maju ühe elaniku kohta palju rohkem ning lätlastel on väga valus kogemus kinnisvarabuumist ning selle lõhkemisest aastatel 2005–2010. Leedus jätkub kinnisvaras uhke tõus, seda põhjusel, et majandusel läks eelmisel aastal tervikuna hästi ning sõja tulemusel saabus sinna mitmeid Valgevene IT-ettevõtteid koos kõrgepalgaliste töökohtadega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.