Kinnisvara

Eriolukorra lõpp viis inimeste huvi eramajade ja maakodude vastu

Foto: Shutterstock

Kui koroonakriisist tingitud eriolukorras võis täheldada suurenevat huvi eramute ja maakodude vastu, siis kinnisvarastatistika andmeil see paraku huviks vaid jäigi.

Möödunud aasta mais tehti Eestis elamute ja suvilatega ligi 400 ostu-müügi tehingut, lõppeval kuul on neid tehtud vaid 264 ehk kolmandiku võrra vähem.

„Ilmselt oli esialgne emotsionaalne šokk kogu perega nelja seina vahele isolatsiooni jäämisest suur, kuid hiljem saadi aru, et ka nii on võimalik kuidagi hakkama saada ja nõnda jäi unistus oma maakodust jäi järk-järgult tahaplaanile,“ ütles kinnisvaraportaali City24.ee juhataja Karin Noppel-Kokerov.

Tema sõnul on eluhoonetega hoonestatud elamumaa tehingud tehtud sel kevadel tegelikult nii vähe, et mõnedes maakondades on raske isegi keskmisi tehinguhindu võrrelda.

„Kui näiteks Raplamaal tahaks praegu keegi oma maakodu müüki panna ja müügihinda naabruskonna sarnaste objektide järgi sättida, siis reaalsete tehinguhindade järgi on see võimatu. Tuleb tellida kas ametlik eksperthinnang või leppida kinnisvaraportaalides esitletud pakkumishindadega.“

Pakkumishindade arvestuses on kõige soodsam soetada maja praegu Järva-, Jõgeva- ja Põlvamaale. Keskmiselt kallimad majad on müügis Harju-, Tartu- ja Saaremaal.

Kinnisvaraportaali City24.ee andmeil oli majade keskmine ruutmeetri pakkumishind mai alguse seisuga maakonniti järgnev (maakond / keskmine ruutmeetri pakkumishind / pakkumishinna muutus võrreldes mai 2019*):

Harjumaa – 1406 / -8%
Hiiumaa – 846 / -6%
Ida-Virumaa – 667 / +7%
Järvamaa – 384 / +7%
Jõgevamaa – 405 / -1%
Läänemaa – 750 / -6%
Lääne-Virumaa – 522 / +7%
Pärnumaa – 845 / + 8%
Põlvamaa – 432 / -38%
Raplamaa – 609 / – 2%
Saaremaa – 973 / +7%
Tartumaa – 928 / +7%
Valgamaa – 595 / +12%
Viljandimaa – 480 / – 6%
Võrumaa – 619 / +17%

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.