Katuseaiad ja rohemajad: arendajad pakuvad ostjate meelitamiseks kortermajades võimsaid erilahendusi

Rohesertifikaadiga korterelamu Vektor.Foto: Kinnisvara24

Rubriiki toetab

Äraootav aeg kinnisvaraturul on toonud uusarenduste turule unikaalsed erilahendused, tihedas konkurentsis silma paistmiseks peavad kinnisvaraarendajad lisama projektidele jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi või luksuslikke mugavusi, mistõttu nõuab uusarenduste rajamine varasemaga võrreldes suuremaid investeeringuid.

Kinnisvara24 turundusjuht Martin Matsberg lausus, et uusarenduste tiheda konkurentsi tõttu on eristumine muutunud ülioluliseks. „Kinnisvaratehinguid tehakse hetkel põhjalikult kaalutledes – müügiks lähevad eelkõige eristuvad ja energiatõhusad objektid, mis pakuvad lisaks mugavusele ja kaasaegsusele ka lisandväärtusi. Soovitakse osta kodusid, mis oleksid unikaalsed ja mille väärtus ajas kasvaks. Arendajad soovivad projektidesse sisse tuua eristuvaid väärtuseid, mille rajamine mõjutab ka projekti müügihinda.”

Erilahendused tõstavad küll hoone väärtust ja nähtavust, kuid eeldavad arendajatelt ka suuremaid kulutusi. Matsberg tõi välja, et tõusnud on nii materjali kui tööjõu kulu, mistõttu on kogu projekteerimis- ja ehitusprotsess oluliselt kallim kui varasematel aastatel. „Lisaks veel siis erilahendused konkurentsis püsimiseks – see hind kajastub paratamatult ka korterite ostuhinnas. Samas on näha, et inimesed on nõus kvaliteedi eest rohkem maksma ja tehinguni jõuavad uusarendustest eelkõige sellised projektid, mis on unikaalsed ja kvaliteetsed.“

Matsberg tõi näiteks, et inimeste tähelepanu püütakse näiteks rohealadega katustel ja energiatõhusate kaasaegsel tehnoloogial põhinevate lahendustega. „Arendajad lähtuvad potentsiaalsetele koduostjatele tähtsatest kriteeriumitest ja üldistest trendidest. Küttesüsteemide energiatõhusus on uusarenduste puhul üheks oluliseks kriteeriumiks. Kasvanud on inimeste hulk, kes märgivad kinnisvaraobjekte otsides otsingulahtrisse A- või B-energiamärgise.“ Üha rohkem uusi arendusi vastab sellele nõudele. Näiteks Capital Milli Laaneserva Kodud Viimsi poolsaarel on projekteeritud vastavalt A-energiaklassile ning varustatud päikesepaneelidega, mis tagavad energiasäästlikkuse.

Kinnisvaraarendajad mõtlevad ka privaatsuse aspektile. Näiteks Endoveri Riviera Viimsi projekt eristub paikneb mere ääres vaiksel kõrvaltänaval. „Ehkki privaatsus on kodu ostmisel oluline faktor, on samal ajal tähtis, et kõik eluks vajalik oleks kodu lähedal. Sinna alla kuuluvad nii sportimis- kui vaba aja veetmise võimalused, aga ka toimiv ühistranspordiliiklus,“ loetles Martin Matsberg

Kuna kinnisvara puhul on väga oluline asukoht, aitavad eristuda ka piirkonnast tulenevad hüved, näiteks rohelust pakkuv park või viljapuud linnakeskkonnas. Matsberg tõi näiteks Bonava kaasaegse elamupiirkonna Uus-Mustamäe, mille südameks on ligi 7000-ruutmeetrine park koos rohkete ajaveetmisvõimalustega. Pargis on nii välijõusaal kui ka pumptrack trikirada. Lisaks suurendavad naabruskonna elurikkust viljapuud, rohealad rõdul ja suured muruplatsid. „Roheoaasid katusel koguvad samuti järjest rohkem populaarsust. Nende rajamine on arendaja jaoks kulukas, kuid annab võimaluse rohesertifikaadi abil elamu väärtust tõsta,“ ütles ta. Eesti esimene LEED Gold rohesertifikaadiga korterelamu on Vektor uusarendus Tallinna kesklinnas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.