Tartus tekitab uusarendus tugevat vastuseisu

Uusarendus. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) ümbrus on Raadi arenev piirkond, kuhu kerkib aina uusi korterelamuid, samas tekitavad arendusplaanid mitmetes osapooltes vastuseisu, kirjutab Tartu Postimees. 

Viimati algatas Tartu vald detailplaneeringu ja kinnitas lähteülesande Erminurme tee 28 krundi kohta. Arhitektide liidu presidendi Andro Männi arvates pole see hea plaan, sest korterelamud paikneksid muuseumile liiga lähedal.

Mänd ütles, et ERMi ümbruses peab kindlasti olema elu ning piirkonda tuleb edasi arendada. “See peab olema aga kvaliteetne ning mõtestatud arendus, mis peab arvestama ka ERMile vajaliku puhvertsooniga,” ütles ta.

Piirkonna kohta ei ole Männi sõnul ka tervikvisiooni. “Ala arendatakse nagu lapitekki, kus puudub tervikpilt,” märkis ta.

Erminurme tee 28 kinnistule tahab OÜ Reterra Estate rajada kolm kortermaja. Ettevõtte tegevjuht Reigo Randmets sõnas, et kortermajade ja ERMi vahele jääb puude ja põõsastega roheala, mis eraldaks muuseumi majadest.

“Piirkonda saab arendada nii, et ERMi arhitektuur ei oleks häiritud. Meie eesmärk ongi luua selline lahendus, mis arvestaks ERMi võimsat arhitektuuri, rikastaks seda ja mõjuks looduskaunis piirkonnas loomulikult,” ütles Randmets.

ERMi arendusdirektori Viljar Pohhomovi sõnul ei meeldi muuseumile ka plaan ehitada kortermajad ERMi tagumise sissepääsuni ulatuvale krundile, sest see muudaks rahvusvaheliselt tunnustatud arhitektuuriobjekti ilmet.

“Kui ERMi kavandati, pidid selle ümber tulema enamasti ühiskondlikud hooned, aga nüüd mattume magalate alla ja see on teistsugune olukord,” märkis ta.

Pohhomov lisas, et oluline on jätta ERMi ja kortermajade vahele piisav vahemaa. “Kui vaatame kogu territooriumi, mis meie ümber laiub, siis seda tühja maad on omajagu,” ütles ta.

Tartu vallavanem Jarno Laur sõnas, et sel kuul on plaanis arhitektide liiduga kohtuda ja arutada nii Erminurme tee 28 kui ka laiemalt Raadi piirkonna üle.

“Et seal [krundil] üldse ehitusõigust enam ei oleks — sellisel juhul peab riik, kui ta leiab, et see on möödapääsmatu, ilmselt selle kinnistu ostma,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.