Kokkuhoid külmkapis: mida annab teha, et toidu äraviskamist vältida

Foto: erakogu

Võimalik, et möödas on ajad, mil peres visatakse prügikasti terve valmisostetud kana, ilma et see üldse ahju oleks jõudnudki, kuna ta säilivusaeg on möödas. Me oskame oma koduseid toidukordi üldjuhul nii äärmuslike juhtumite vältimiseks juba päris hästi planeerida, kuigi siingi annab alati tegevusi paremaks tuunida. Toidu säilimise ja ka raiskamise seisukohalt on oluline roll mängida külmkapil ja sellel, kuidas ja millisel riiulil me külmkapis asju hoiame. Kui integreerid need lihtsad teadmised oma igapäevaellu, saavutad veel ühe kokkuhoiu ja see on rahaline, mõistlik tarbimine viib sind üha harvem poodi.

Külmkapi temperatuur on vaat et pea olulisim asi, see peab olema 4 kraadi või vähem, et kõik kappi pandud toidud säiliksid pikalt võimalikult värskena. Temperatuurikõikumiste vältimiseks on oluline ka teada, et külmkapi ust ei maksa pikalt lahti hoida. Kui tõstad kapist asju välja ja asetad neid lauale, siis vahepeal on mõistlik panna uks kinni. Nii hoiad kapis püsivamat temperatuuri ja ka elektrit kokku. Tasub ka teada, et külmkapi ukse riiulitel on kõige soojem temperatuur ja kuigi me oleme harjunud hoidma seal piima, keefirit, jogurteid ja muid piimatooteid, siis see ei ole nende säilimise huvides just kõige parem koht. Parem on paigutada piimatooted keskmisele siseriiulile, ja sinna pane ka munad. Kui oled ostnud liha, siis toore liha ja kala koht on külmkapis kõige madalamal riiulil – sel on toiduohutuse seisukohalt tegelikult lihtne mõte. Mõnikord lasevad lihapakid läbi ja see vedelik võib tilkuda alumistel riiulitel olevate toiduainete peale. Toores lihas võib aga olla haigustekitajaid. Nii et parem karta, kui kahetseda – liha ja kala käivad kõige alumisele riiulile.

Kui tahad, et köögiviljad, lehtsalatid ja puuviljad külmkapis kaua vastu peaksid, siis tuleb üht-teist teada selle kohta, milliseid vilju võib koos hoiustada ja milliseid mitte. Mitmed puuviljad eritavad küpsedes etüleeni, mis omakorda võib närtsitada mõnd teist vilja, mis tema kõrvale on pandud. Suuremad etüleenitootjad on küpsed õunad, pirnid, banaanid, tomatid, avokaadod, luuviljalised (ploom, virsik, aprikoos jne), melonid, mangod, kiivid. Nendega ühte ei tohiks panna lehtköögivilju ja salateid, ürte, sparglit, hurmaad, kartulit, porgandit, kurki, kõrvitsat, herneid ja ube, erinevaid kapsaid, baklažaane ja seeni. Väga jämedates joontes võib öelda, et köögiviljad ja puuviljad ühte kasti ei sobi. Sordi köögiviljad ja puuviljad vastavalt sellele eraldi ja paiguta viljad külmkapi põhjas olevatesse kastidesse.

Kui käid poest toitu ostmas ja paned toidud kodus pärast külmkappi, siis paiguta värskemad asjad riiulitel tahapoole ja vanemad toiduained ettepoole – nii alustad toidutegemist nendest toiduainetest, mille säilivusaeg on lähemal. Selline süsteem innustab ära kasutama ka jääke. Erinevad söögikordade ülejäägid pane aga läbipaistvatesse suletavatesse karpidesse, nii on sul silme all, mis veel söömist vajab või millest annab veel süüa teha, enne kui päris uute toiduainete kallale lähed. Siinjuures ka üks hea nipp – hoia ülejääke külmkapis nii, et nad on silmade kõrgusel ehk et sa märkad kappi lahti tehes neid esimesena.

Osta võimalusel viilutamata toiduaineid, need säilivad sedasi kauem. Näiteks viilutatud juustu asemel osta tükijuustu. Ja ära lõika toiduaineid enne lahti, kui tekib selleks vajadus.

Ja lõpetuseks. “Parim enne” märge toidu etiketil ei tähenda, et pärast seda on toit halvaks läinud ja see tuleb ära visata. Enamikel juhtudel võib seda rahulikult edasi süüa. Ettevaatlikum tasub olla “kõlblik kuni” märkega, sest pärast etiketil märgitud kuupäeva võib tekkida oht bakterite tekkeks toidus. Kui oled terve ja elujõuline ega oota näiteks last samal ajal, ja kui toit maitstes mingit kõrvalmaitset oma või imelikku lõhna ei levita, siis võib seda süüa. Nõrgenenud immuunsüsteemiga ja rasedad ja vanurid võiksid kõlblik kuni säilivusaja ületanud toodete puhul olla aga ettevaatlikumad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.