Tallinnas jätkatakse muinsuskaitseobjektide restaureerimist

Margareeta aia müüri ja nõlva korrastamine.Fotod: Ragnar Nurk

Rubriiki toetab

Sel aastal on muinsuskaitse valdkonnas valminud ja veel restaureerimisel mitmed kohalikud kultuuripärandi objektid ja ajaloolised hooned.

Tallinna abilinnapea Madle Lippus märkis, et sel aastal on hoogsalt edasi liigutud mitmete oluliste ja ajaloolist linnaruumi hoidvate objektide restaureerimisega. “Meie jaoks on linna ehituspärandi hoidmine ja arendamine väga oluline. Siin asuv pärand, hooned, nii UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv vanalinn kui ka väga eriilmelised miljööalad ja üksikud mälestised, on oluline osa Tallinna identiteedist,” sõnas Lippus.

Skoone bastioni teise etapi tööd valmivad ligi kuu aja pärast, veel on jäänud teha restaureeritud tsoonis valli taastamis- ja kujundustööd. Skoone bastionile tekib peagi ligipääs ka Suure Rannavärava poolt, kuna linn restaureerib pikalt suletud olnud ohtliku trepi Paksu Margareeta poolses nurgas. See tähendab, et edaspidi on võimalik bastionist üle jalutada.

Lisaks sai käesoleval aastal korda pikalt oma järge oodanud linnamüüri jupp Paksu Margareeta ja püssirohukeldri vahel, nn Margareeta aia müür ja nõlv. Ala korrastati koostöös Meremuuseumiga.

Tallinna kirikurenessansi programmi raames on valminud sellesse aastasse planeeritud Oleviste kiriku Maarja kabeli restaureerimistööd, järgmisel aastal jätkatakse kiriku töödega. Lisaks on valminud Toomkiriku torni restaureerimistööd, selle aasta tööd keskendusid tunnikellade ja müüri karniisi restaureerimisele. Kaarli kirikusse on tagasi jõudnud restaureeritud seinalühtrid ning sel aastal on plaanis restaureerida veel kaks suurt kroonlühtrit, neli akent ning orelirõdu trepikoja kolm ust. Viimased muudetakse tulekindlaks, et moodustada vajalik tuletõkkesektsioon ja täita Päästeameti ettekirjutus. Jaani kirikus korrastati ja värviti fassaadi alumine osa. Peeteli kirikus täidetakse aga tuleohutusnõudeid.

Hetkel on käimas Pirita kloostrivaremete konserveerimise teise etapi tööd, mille käigus sõelutakse ja puhastatakse kirikuvaremete põranda graniitkillustik, tehakse müüritöid ja taastatakse põrandal asuvad astmed ning endiste sammaste alused. Tööd kestavad orienteeruvalt oktoobri lõpuni.

Linn jätkab ka UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluva Tallinna linnamüüri korrastamist. Hange on läbi viidud ja leping sõlmitud Köismäe, Plate, Eppingi ja Grusbeke-taguse tornidega külgnevate müürilõikude restaureerimiseks. Tööd peaksid valmima hiljemalt 2024. aasta suveks.

Sellesse aastasse planeeritud Patkuli trepi restaureerimistööd lükkuvad suure töömahu ja külmade ilmade tuleku tõttu 2024. aasta kevadesse. Seetõttu on trepp külastajatele kevadel pikemalt suletud.

Linna eelarvest on ehitiste restaureerimiseks ettenähtud üle 2 miljoni euro.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.