Uudis

Hullu aasta lõpetuseks: vaata, kuidas aastavahetusel vanarahva kombel parem tulevik kindlustada

Aastavahetuse tähistamisel tasub parema uue kindlustamiseks silmas pidada vanarahva uskumusi.Foto: Shutterstock

Sellist aasta nagu lõppev olnud on, ei taha ilmselt enam keegi. Et uus aasta tuleks parem kui eelmine, selleks olid vanarahval mitmed erinevad kombed, mida aastavahetusel järgida tuli. Lähiminevikust on raske leida paremat aega nende kommete järgimiseks kui praegu. Halba see ju ikka teha ei saa.

Vanarahval käis pea kogu elu erinevate uskumuste, kommete ja traditsioonide järgi, kõigi nende askelduste eesmärk oli ikka muudkui paremini ja tervemalt ja tugevamana elada ning head õnne ligi tõmmata.

Koroonapiinades üle elatud aasta lõpp on suurepärane aeg selleks, et kõik need kombed üle vaadata ja üht-teist ehk ka enda homsetesse pidustustesse kaasata, et uus aasta tuleks parem, palju parem kui eelmine.

Eesti rahvakalendri tähtpäevade andmebaas Berta jagab infot, mida teha ja mida mitte teha, et uus aasta tuleks parem kui varem.

  • Naised ei tohtinud uusaastahommikul esimesena teise peresse minna, sest seda peeti õnnetuse endeks. Esimene õnnitleja uuel aastal pidi olema mees.
  • Lauda ei tohtinud ära koristada, sest muidu ei jätku uuel aastal toitu.
  • Vana uskumuse kohaselt peab vana-aastaõhtu laual olema vähemalt 12 erinevat toidukorda – iga kuu jaoks üks, et kõik neist oleks edukad ja nälg majja ei tuleks. Vanasti sarnanes see peolaud väga jõululauaga, aga tänapäeval üritatakse pigem erineda, seapraad ja praekapsad jäävad kõrvale.
  • Kindlasti tuleks toidulaud aastavahetusel koristamata jätta, muidu ei jätku uuel aastal toitu.
  • Et näha, kuidas igaühel eraldi uuel aastal käsi käib, selleks valas vanarahvas tina ja seda võib teha tänapäevani. Nii saab teada, mida põnevat uuelt aastalt oodata on.
  • Tähelepanu tuleks pöörata sellele, mida uusaastaööl unes näed – see minevat kindlasti täide.
  • Aasta alguses tuleks rahakotti pista kalasoomused, see tagab, et raha sealt aasta jooksul otsa ei lõppe.
  • Pane küünlad põlema! See tähendab vanade uskumuste kohaselt valguse võitu pimeduse üle ja lisaks hoiab küünlatuli eemal halva energia. Ja selleks oleks nüüd küll tagumine aeg.
  • 1. jaanuaril ära kodu korista – usutakse, et sellega pühid kodust ka hea õnne välja.
  • Veeda aasta esimene päev nii nagu soovid, et ülejäänud aasta kulgeks. Seega, kui tahad tegusat ja toimekat aastat, ära vedele päev otsa voodis!

Ja peame siis ikka meeles, et ei mingit laulupidu, aastavahetust tähista pereringis!

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.