Uudis

Pildid: Eesti aias kasvab lill, mis 190 cm pikale noormehele kasvus tublisti ära teeb

190 cm pikk noormees koera ja rohtlaliilia taimega.Foto: Rita Kaasik

Ühes Eesti aias sirgub taim, mis juba niigi väga pikka kasvu noormehele pikkuses kõvasti ära teeb: taime pikkuseks on tervelt 310 sentimeetrit.

Tegemist on tugeva rohtlaliiliaga, mille taim jõudis Rita Kaasiku aeda umbes 20 aastat tagasi. Kuna esiotsa sai taim liiga vesise koha peale, kiratses see mitu aastat, nii et Rita suutis lille sootuks unustada.

“Ühel kevadel siiski tuli maast selline rammus potsakas taim, istutasin ta ümber ja sealt algas meie aia rohtlaliiliate ajastu. Olen seemnest paljundanud ja kasvatanud endale kolm kasvukohta, ning sellel kevadel oli õitsemas juba 14 õievart, pikim siis 310 cm,” räägib Rita.

Rohtlaliiliabeebi kevadine tärkamine. Foto: Rita Kaasik

Nii pikka rohtlaliiliat pole Rital siiani kasvatada õnnestunud, eelmiste aastate rekordid on siiski alla kolme meetri jäänud. Soe ja niiske aasta on taimele aga hästi meeldinud.

Rita räägib, et talle meeldib väga liilia beebitaimi sõpradele kinkida. “Nii armas on, kui keegi saadab pildi oma esimesest õiest,” ütleb naine. Tema sõnul tekitab taim tublisti elevust.

Lill võrdlusmaterjaliga. Foto: Rita Kaasik

Oma rohtlaliilia nimetusega ´Eremurus robustus` soetas Rita kunagi Türi lillelaadalt. Tegemist oli Raplamaa mehe Erich Pranno kasvatatud taimega, mis oli alguse saanud Buhhaara turult toodud juurikatest. Muidu on rohtlaliilia levinud Kesk-Aasias ja Afganistanis.

Õiteilu. Foto: Rita Kaasik

Rita aias on see üks kõrgeimaid lilli. Juunis-juulis õitseb see kahvaturoosade või peaaegu valgete õitega. Üldiselt on seda taime Rita sõnul kerge kasvatada, sest külma nad ei karda. Ainult niiskuse suhtes on õrnad.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.