Maailmas hetkel üliaktuaalset AI teemat, selle võimalusi ja ohte disainisektorile, käsitlevad Disainiöö raames aset leidval konverentsil “DESIGN 4.0. AI: Industrial (un)employment?” Eesti ja rahvusvahelised eksperdid. Rohkelt auhindu võitnud inspireerivate esinejate paneeli kuuluvad Surya Vanka, Carlo Branzaglia, Darren Yeo, Haeun Kim, Hugo Jonasson, Xenia Joost ja Jaan aru. Koostööpartneriteks disaini kõrgkoolid, Itaalia Saatkond, Suurbritannia disaini- ja kunstiplatvorm Arts Thread, Valgusfestival ja teised.
„Disainiöö festival võtab igal aastal fookusesse disainiskeene kõige olulisemad teemad, seekord siis tehisintellekti, tööstuse ja tehnoloogia arengu ning selle mõjud disainiloojatele. Aastatega on Disainiööst kujunenud Baltimaade suurim disainisündmus, mida külastab igal aastal üle kümne tuhande huvilise nii Eestist kui välismaalt,“ rääkis Eesti Disainerite Liidu (EDL) president ja Disainiöö peakorraldaja, Ilona Gurjanova.
Disainiöö programmis näeb ka põnevat moedisaini. Juba traditsiooniks saanud kestlik rõivadisainietendus D_O_M toob lavale kohalike brändide loo kontseptuaalse etenduse vormis.
„Meie disainerite filosoofia rõiva loomisel, raugematu ettevõtlikkus ja visadus väljakutsetega igapäevaselt rinda pista on piisavalt väärt, et nendesse pikemalt süveneda ja neid tunnustada. Näiteks on kolme kümnendiga oma tootmise üles ehitanud pereettevõte Maidiga, mis juhib nüüd selle all enda kvaliteet-triiksärkide kaubamärki Ewald. Woolish aga on paraku maailma raputanud raskustega seoses oma Viljandis asuvat tootmist kõvasti kärpima pidanud, kuid seejärel ekspordi plahvatusliku kasvatamisega ning nõudluse suurenemisega seoses oma autoridisaini tootmiseks leidnud parimad partnerid lähiriikides. iLLIMOR aga on optimeerinud oma brändi nii tehnoloogiliste lõigete, stiili kui kangaste hankimise osas sääraselt, et brändi rõivad ei suhestu enam moetrendidega, vaid nende tootmine on kohandatav läbi hooaegade vastavalt vajadusele ja võimalusele. Liisa Kanemägi aga tõstatab küsimuse kehakatte valmiduse astme osas, mis määrab ära ka tegelikult vaat et ebavajaliku piiri, kui rõivas juba on justkui mitte korrektses korras, vana, katki. Lisaks toob ta keha ja higi esile kui rõivaeseme kujundamise vahendi,“ tutvustas etenduse kontseptsiooni selle loovjuht Piret Mägi.
Moeteemad sellega Disainiööl veel ei lõpe, sest lõpuakordina esitleb Disainiööl oma kestlikku moekollektsiooni „Ring/Circle“ Eesti üks omanäolisema käekirjaga moeloojaid, Oksana Tandit. Kollektsiooni ideeks on anda uus elu komplektidele, mis ühel või teisel põhjusel on jäänud seisma. „Hea disain on miski, mis on loodud kestma ja inimesi teenima. Rõivad peavadki olema loodud eeskätt mõeldes inimestele, naturaalsetest ja kvaliteetsetest materjalidest,“ rääkis Oksana Tandit.
Tulemata ei jää ka mitmekülgne näituste ja väljapanekute osa. Selle aasta Disainiöö peanäituseks on koostöös Itaalia Saatkonnaga toimuv Itaalia tööstusdisaininäitus „Created in Italy“, lisaks väärivad külastamist näiteks Eesti Disainikoolide lõputööde näitus, ArtsThreadi (Suurbritannia) ülemaailmne disainierialade parimaid lõputöid koondav „Design Graduate Show“ koosöös Gucciga, Haapsalu Graafilise Disaini Festivali plakatinäitus „Lootusrikkas“, koostöös EKA DiMA ja Tartu Ülikooliga valmiv materjalidisaininäitus „Aine-Material II“, EKA eksperimentaalvormide näitus „Padjapiir“, läbilõikena Eesti mööbli, valgustite ja sisustustoodete väljapanek ja palju muud.
Oodata on ka rohkelt huvitavaid vestlusõhtuid, disainijutte ja PechaKucha välkloenguid. Samuti ootavad külastajaid erinevad biodisaini töötoad, valgusinstallatsioonide väljapanek „Tsoon“, nädalavahetuse disainiturg Disainitänav, kus väljas ka Gruusia disainerite delegatsioon, esmakordselt SISUSTUS+ minimess sisustus- ja tööstustoodetele ning läbi satelliitide toimuvad avatud stuudiod, galeriid, ekskursioonid ja muud põnevad üritused üle terve linna. Väikesi külastajaid ootab taaskasutusmaterjalidest loodud lastenurk Minitics ning lasteprogramm, mille muudavad eriti põnevaks kaasatud robootikaeksperdid.