Elektriinsener annab nõu: 4 soovitust, mida jälgida, kui plaanid soetada uue kodu

Elektriinsener Ragnar Roos rõhutab, et eriti hoolikalt tuleb elektrisüsteem üle kontrollida vanemates hoonetes, sest seal võib see olla ajast ja arust ning seega on tuleohtki suurem.Foto: erakogu

Päästeameti statistika järgi saab neljandik kõigist tulekahjudest alguse elektrisüsteemist. Uut kodu vaatama minnes tuleb seega kriitiline pilk heita elektrisüsteemile, kuna see võib olla potentsiaalne tuleohu allikas. Eriti hoolikalt tuleb elektrisüsteem üle kontrollida vanemates hoonetes, sest seal võib see olla ajast ja arust ning seega ka tuleoht suurem.

Korraliku kontrolli saab teha vaid elektrik, kuid siiski on mõned asjad, mille saab üle vaadata igaüks ise. Elektriinsener Ragnar Roos Eaton Eestist annab soovitusi, mida uut kodu vaatama minnes kindlasti tähele tuleks panna.

1. Pane tuli põlema!

Korterit külastades ära pelga isegi valgel ajal valgusteid põlema lülitada. Kui kuuled lambi või lüliti juures kummalist häält või valgus väreleb, siis võib see olla tunnus, et valgusallika, juhtme või lülitiga on midagi valesti.

Eriti tasub tähelepanu pöörata nõukogudeaegsetele musta värvi lülititele, mida leiab veel paljudes keldrites. Mure lahendamine eeldab elektriku kutsumist.

2. Juhtmed annavad märku võimalikust tuleohust!

Seina sees olevaid juhtmeid ilma eriseadmeteta kontrollida ei saa, aga siiski tasub üle vaadata kõik nähtaval olevad juhtmed, seejuures näiteks külmkapi ja muu suurema tehnika juhtmestik.

Võimaliku ohu märgiks on juhtmed, mis on värvunud pruunikaks, mõranenud või nähtavalt kulunud. Need on väga tuleohtlikud ja vajavad kiirelt väljavahetamist. Üldiselt tuleks eelistada peidetud juhtmeid, sest need kuluvad vähem ja ei jää lastele näppu.

3. Vaata üle pistikupesad ja lülitid!

Lülitid ja pistikud peavad olema korralikult kinnitatud. Lahtised lülitid võivad tekitada lühiseid ja tulekahju.

Pistikupesade korralikuks kinnitamiseks on soovitav kutsuda kohale spetsialist ning tasub teada, et kui kodus (ükskõik, kas uues või vanas) ise remonti teha, tuleb kindlasti veenduda, et selle käigus ei vigastata seintes paiknevaid elektrijuhtmeid.

Elektrisüsteemi või elektripaigaldise rikkeid võib põhjustada ka halvasti ehitatud elektrisüsteem majas. Peale suuremat remonti peab seega laskma eksperdil üle kontrollida nii elektrisüsteemi kui ka juhtmestiku. 

4. Piilu elektrikappi!

Ehkki elektrikapi kontrollimine on enamasti üsna suuri eelteadmisi nõudev ettevõtmine, on siiski mitmeid aspekte, mida on igaühel lihtne üle vaadata.

Suureks ohu märgiks on segadus elektrikapis – risti-rästi juhtmed, lahtised juhtmeotsad ja puuduvad kaitsekatted. Tähelepanelik tuleks olla ka  juhtmete värvuse osas – kui kapis on mõni juhe, mis on (ühenduskohast) värvinud pruunikaks või koguni sulamistunnustega, on tuleoht väga suur ja elektrisüsteem vajab kiiret uuendust.

Erinevalt tilkuvast veetorust võivad elektriga seotud rikked olla salakavalad või peidetud. Riket enamasti oma silmaga ei märgata, eriti kui juhtmed on peidetud seina sisse. Katkine toitekaabel võib seina sees tekitada sädeme, mis süütab ümbritseva. Kodused elektrikaitsmed aga ei reageeri juhtmetes tekkivatele sädemetele ega halvast kontaktühendusest tekkivale liigkuumusele.

Turvalisele elektrisüsteemile viitab seega ka elektrikappi paigaldatud sädeluskaitse ehk elektrikaare tuvastuskaitse, mis seina sees tekkivate sädeluste korral elektrisüsteemi välja lülitab ehk rahva keeli “korgid välja viskab”.

Kombineeritud sädeluskaitse AFDD+ on kõige turvalisem kaitseaparaat vara ja elektrisüsteemi kaitseks. Selle tunneb ära AFDD+ (Arc Fault Detection Device) märgise järgi elektrikapis.

Jälgi kaabli värvust ja valguse värelemist!

Tihti jäetakse mobiiltelefoni akulaadija stepslisse isegi kui telefon parasjagu ei lae või tõmmatakse seadme juhe jõuliselt seinast ja kahjustatakse nõnda pistikut. Elektriinsener Ragnar Roos Eaton Eestist rõhutab, et iga vedelev või katkine juhe on potentsiaalne ohuallikas.

Kui juhtmed on nähtaval, on esmaseks ohumärgiks juhtmete pragunenud kaitseisolatsioon või valge kaabli kollakaspruuniks värvumine. Üheks lihtsamaks indikaatoriks halvast kontaktühendusest pistikupesas on aga valgusti värelus. Kui tundub, et viga on seinal olevates kaablites või pistikupesades, tuleb mure lahendamiseks kutsuda elektrik. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.