Laste lemmik Super Manki – mis jook see on?

Karastusjook Super Manki on Eesti kaubandusvõrgustikus kättesaadav juba alates 2014. aastast. Poelettidelt leiab kolme erinevat Super Mankit – tavaline energiajoogi maitseline Super Manki, apelsinimaitseline Turbo Orange ja koolamaitseline Cola Party.Foto: Saku Õlletehas

Super Manki on karastusjook, mis Eesti kaubandusvõrgustikes kättesaadav juba alates 2014. aastast. Eesti turul on valikus kolm erinevat maitset – tavaline energiajoogi maitseline Super Manki, apelsinimaitseline Turbo Orange ja koolamaitseline Cola Party. Ekslikult peetakse seda eeskätt lastevanemate poolt tihtipeale hoopis energiajoogiks. Tegelikkuses ei seo Super Mankit energiajoogiga peale sarnase maitse miski, kuna ühtegi energiajooki defineerivat stimulanti jook ei sisalda. Teeme aga puust ja punaseks selgeks, mis jook see Super Manki on ja mida see sisaldab.

Energiajook vs energiajoogi maitsega karastusjook

Eestis legaalset definitsiooni energiajoogile ei ole. Energiajoogi mõistet ei ole seaduslikult määratletud, kuid tavaliselt mõeldakse energiajoogi mõiste all mittealkohoolseid jooke, mis sisaldavad kofeiini ja/või teisi stimulante, nt yerba mate või guaraana, amonihappeid (nt tauriin), suhkrut, B-grupi vitamiine ja mõnikord ka ürte, nt ženšenn. Teiste koostisosadega kombineeritult turustatakse energiajooke kui stimuleerivaid, energiat andvaid ja sooritusvõimet parandavaid jooke.

Super Manki ei kuulu energiajookide hulka, vaid tegu on energiajoogi maitselise tavalise karastusjoogiga. Super Mankis ei ole lisatud  kofeiini, tauriini, guaraanat ega muid stimulante. Sellel on üksnes energiajoogile omane maitse ja lõhn. Joogi põhilised komponendid on suhkur, sidrunhape, lõhna- ja maitseained, toiduvärv ja B-grupi vitamiinid.

Nagu eelnevalt mainitud, siis sisaldab Super Manki karastusjookidele ja muudele limonaadidele omaselt suhkrut. Küll aga erinevalt teistest turul olevatest harjumuspärastest limonaadidest on Super Manki suhkrusisaldus väiksem, sisaldades ligi veerandi võrra vähem suhkrut. Kui tavalise limonaadi suhkrusisaldus on ca 10 g/100 ml, Super Manki suhkrusisaldus on 7,7 g/100ml.  Lisaks erinevalt teistest limonaadidest sisaldab Super Manki B-grupi vitamiine.

Super Manki ei sisalda stimulante ja on alternatiiviks suurema suhkrusisaldusega karastusjoogile ja/või energiajoogile.Foto: Saku Õlletehas

Super Manki alternatiivina energiajoogile või suurema suhkrusisaldusega karastusjookidele

Sarnaselt nagu koolajooke juuakse maitse pärast või näiteks muid karastusjooke nende tsitruselise maitse tõttu, on ka energiajoogi maitsel oma fenomen. 2021. aastal viis Saku Õlletehase tellimusel agentuur Initiative koostöös Kantar Emoriga läbi turu-uuringu, mille raames küsitleti energiajookide tarbijaid Eestis. Kokku küsitleti üle poole tuhande inimese, vanuses 16–55. Ühe küsimusena käsitleti ka põhjuseid, miks energiajooki juuakse. Kui kõige populaarsem vastus – ca 59% vastanutest – oli, et energiajooki tarbitakse eeskätt väsimuse peletamiseks, siis ca 41% – populaarsuselt teine põhjus – ütles, et nad joovad energiajooki eeskätt maitse pärast.

Nii nagu ei ole Eestis  legaalset definitsiooni energiajoogile, ei ole tegelikult defineeritud ka sellist mõistet nagu „energiajoogi lõhn ja maitse“. Lihtsalt inimestes on tekkinud arusaam, kuidas üks energiajook lõhnama ja maitsema peaks. See arvamus on mõjutatud ennekõike neist kogemustest, mis on turul olevate tuntud brändide ja toodete tarbimisest saadud. Energiajoogile omane lõhn ja maitse on loodud läbi lõhna- ja maitseainete. Lõhna- ja maitseaineid toodetakse tööstuslikult ning nende algmaterjalid võivad olla kas looduslikud või kunstlikud. Peamiselt aga on energiajookide puhul tegemist Tutti Frutti kommidest tuttava puuviljase, magusa lõhna ja maitsega. Samas tehakse energiajooke ka teiste maitsetega, näiteks maasikas või laim.

Super Manki ongi eeskätt alternatiiviks neile, kellele meeldib energiajoogile omane maitse, kuid kes ei soovi tarbida ergutavaid aineid. See on karastusjook ning on kindlasti lastele ja arenevale organismile parem valik kui stimuleerivate ainetega joogid. Küll aga saab noor tarbija kätte samasuguse maitseelamuse ja seda tavapärasest karastusjoogist madalama suhkrusisaldusega.

Muidugi tasub alati limonaadi – nagu ka muid karastusjooke – tarbides silmas pidada, et suhkrustatud jooke ei ole soovitav üleliia tarbida, kuna suhkru ja happe rünnak on eelkõige kahjulik hammastele. Päevane soovitav suhkru tarbimise kogus on kokku 30-50 grammi. Näiteks 50 grammi suhkrut sisaldub umbes 450 ml koolajoogis ja 100 grammis šokolaadis. Liigne suhkrurikka joogi tarvitamine võib tekitada ka täiskõhutunnet, mistõttu võib olla häiritud normaalne toitumine ja vajalike toitainete kättesaadavus võib jääda puudulikuks. Kindlasti ei ole lastel soovitatav suhkrustatud jooke tarbida enne magamaminekut, kuna suhkrust saadav energia võib uinumist raskendada.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.