Puust ja punaseks: Mis mõjutab päikesest elektri tootmist ja millal on parim aeg päikesejaama rajamiseks?

Foto: Shutterstock.

Päikeseelektrijaam toodab energiat vastavalt sellele, kui palju päevas päikest näha saab ja milline on päikese positsioon. Kõige enam toodab päikesejaam seega Eesti oludes märtsist oktoobrikuuni.

Elektrumi äriarendusjuhi Marek-Andres Kautsi sõnul on parimaks kuuks päikeseenergia toodangu poolest Eestis maikuu, mil päike käib veel kõrgelt ja päev on pikk, ent päeva keskmine õhutemperatuur on jahedam kui südasuvel.

Millised ilmastikutegurid mõjutavad päikeseelektrijaama tootlikkust?

Kui päeva pikkus on kahtlemata kõige suurem tegur, mis ühe päikesejaama tootlikkust mõjutab, siis tegelikult on olulisi faktoreid veel. “Päikesejaama toodangut mõjutab ilm,” rääkis Kauts.

“Näiteks see, kui palju on aastas päikeselisi päevi. Kuigi jaam toodab ka pilvise ilmaga, siis maksimaalvõimsuse saavutamiseks on vaja päikeselist ilma. Jaama toodangule mõjub hästi ka jahedus.

Kõige suuremat hetkelist võimsust annab jaam välja selge ilmaga ja külmadel päevadel, mis on tavapäraselt veebruaris. Samuti mõjub hästi tuul. Paneelid kuumenevad tumeda värvi tõttu, tuul mõnevõrra jahutab,” selgitas ta.

Tallinnas asuva 12 kW, 30 kraadi all ja lõunasse suunatult katusele paigaldatud päikeseelektrijaama toodang kuude lõikes.

Päikesejaama tootlikkus sõltub ka ehituslikest omapäradest

Lisaks ilmastikule ja päikese olemasolule tuleks päikesejaama planeerides võtta arvesse ka jaama füüsilist asukohta ja asendit. “Jaama toodangut mõjutavad nii jaama asend päikese trajektoori suhtes kui ka varje tekitavate objektide olemasolu,” rääkis Kauts.

Kõige soodsam on tema sõnul, kui paneelide asimuut on 180 kraadi ehk jaam on suunatud otse lõunasse. “Kuigi seda ei ole siiski võimalik alati võimalik saavutada ning tegelikult annab jaam täiesti normaalse tootlikkuse ka kuni paarkümmend kraadi erineva asimuudiga.”

Näiteks võib võtta ülemisel graafikul kujutatud päikesejaama tootlikkuse. Kui graafikul toodud 30 kraadise nurga all paneelidega jaam suunata lõunasse (asimuut 180 kraadi) 20 kraadi võrra kagusse (asimuut 160 kraadi), kaotame aastases toodangus orienteeruvalt 1-2%. 40 kraadi võrra kagusse suunates (asimuut 135 kraadi) juba 5%.

Olukordades, kus lõunasuunalist jaama ehitada ei ole võimalik kasutatakse ka ida-läänesuunaliste paneelidega lahendust. Rahvusvaheliselt tuntakse seda tüüpi paigaldust terminiga east-west.

“Näiteks, kui viilkatusega hoone asetseb selliselt, et hoone telg on täpselt põhja-lõunasuunaline. Või paigaldatakse paneelid lamekatusega hoone katusele ida-läänesuunaliselt. Kuna paneele ida-läänesuunaliselt paigutades jaguneb jaam kaheks osaks, millest üks on suunatud läände ja teine itta, siis mõlemad osad korraga kunagi täisvõimsusega ei tööta,” rääkis äriarendusjuht.

Seetõttu paigaldatakse sellise lahenduse korral paneele inverteri võimsusega oluliselt rohkem. Näiteks 50 kW inverteri korral ka 70 kW paneele või veelgi rohkem,” lisas ta.

Millal on ikkagi parim aeg päikesejaama paigaldamiseks?

Päikeseelektrijaama võib mõistagi paigaldada aastaringi. Optimaalne aeg jaama üles seadmiseks on siiski kevadel, kuna sedasi jaama rajamise ajastamine võimaldab toodangu tsüklist kõige enam osa saada.

Planeerimisel tasub Kautsi sõnul arvestada ka taastuvenergia toetuseid. Eestis on väiksemate kodumajapidamiste ja tööstushoonete juurde rajatavatele päikeseelektrijaamadele sobilik toetus lõppemas.

“Taastuvenergia toetust 53,7 eurot megavatt-tunni kohta saavad 12 aastaks üksnes jaamad, mis töötavad enne käesoleva aasta lõppu. Kas ja millised toetused uuel aastal on, pole teada. See toetus vähendab jaamade tasuvusaega orienteeruvalt poole võrra,” selgitas ta.

“Toetusega on jaama tasuvusaeg optimaalsete tingimuste korral võimalik saada 7-8 aastani, mis on juba täiesti mõistlik investeeringu tasuvus. Ilma toetusteta on tasuvusaeg 10-15 aastat. On näha, et aasta lõpus tekivad jaama paigalduses järjekorrad. Kes kindlasti jaamaga toetusskeemi jõuda soovib, on praegu viimane mõistlik aeg alustada.”

Loe päikesejaama rajamise kohta lähemalt Elektrumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.