Sinu lemmik on see, mida ta sööb! Kas toornahast tooted on ohutud?

Ilmselt on paljud loomasõbrad kursis, mis on toornahast tooted, ning on oma lemmikule andnud nii pressitud konte kui ka närimispulki (tihtipeale on need kaetud mingi lihaga).

“Olen ka mina neid kunagi ammu oma koerale andnud. Nende eeliseks oli nii odav hind kui fakt, et need pidasid koeral päris kaua vastu (isegi saksa lambakoeral). Seega tundus hea valik. Enne kui läheme selle sisu juurde, ütlen ära, et täna ma kõnnin nendest toodetest suure kaarega mööda. Need ei ole sinu lemmikule kasulikud ega ka ohutud,” märgib FendaF OÜ kaasasutaja ning koerte toitumise ja tervise kogemusnõustaja Piret Oper.

Kes soovib toornahast toodete kohta rohkem teada, sel soovitab Piret teha inglise keeles internetiotsingu väljendiga “rawhide for dogs” – selle peale leiab tohutult infot. Veterinaarkliinikute artiklid on pigem neutraalsed ehk tuuakse välja, et ühelt poolt peaks need tooted aitama lemmikul hambaid puhastada, aga teiselt poolt on olemas ka sooleummistuse tekke oht. Sellest, millest need tegelikult tehtud on, nemad ei räägi. Just sellest Piret siin artiklis kirjutabki.

Kas toornahast tooted on naturaalsed?

Reeglina öeldakse toornahast toodete kohta, et tegemist on naturaalse närimismaiusega. Paraku see päris nii ei ole. Tuletan meelde, et lemmikloomatoidule ei kehti sama kõrged nõudmised kui inimtoidule ning tootja võib naturaalsena näidata kõiki tooteid, millele tema ise midagi juurde pole lisanud. Seega, kui toorainet on töödeldud enne, kui see jõuab tootja juurde näiteks kuivatamisse, siis seda pakendil märkima ei pea.

Toornahast toodete puhul on tegu nahatehase jääkidega. Ma saan aru, et seda võib olla raske uskuda, aga mõtle korraks, milline näeb välja tavaline, töötlemata kuivatatud veisenahk ning siis võrdle seda toornahast tootega.

Tapamajast pärit nahad asetatakse kõigepealt soolvette, et aeglustada nende lagunemist – soolvesi aeglustab naha mädanemisprotsessi. Muuhulgas võivad need tooted sisaldada ükskõik millise looma nahka.

Soolatud nahad jõuavad edasi parkimistöökodadesse, kus eemaldatakse nahkadelt rasv ja karvad. Selleks kasutatakse kemikaale, nagu näiteks tuha-leeliselahus või naatriumsulfitiga lupjamine. Pärast seda töödeldakse nahku järgmiste kemikaalidega, mis nahka paisutavad. See muudab naha kihtideks jaotamise lihtsamaks.

Naha pealmisest ehk välimisest kihist valmistatakse nahktooteid (autoistmed, kingad jne). Teistest kihtidest tehaksegi siis pressitud konte ja närimispulki. Sisemised kihid lähevad seejärel pessu – neid pestakse ja valgendatakse kas vesinikperoksiidi, valgendi või muude tugevate kemikaalidega. Muuhulgas aitab pesu eemaldada ka lõhna, mis on lagunema hakanud nahale tekkinud.

Järgmiseks on aeg muuta selle nahkja kõrvaltoote valgendatud lehed koera jaoks maitsvaks. Toornahast toodetele lisatakse tihti maitseaineid, neid võidakse ka suitsutada ja värvida eri värvi. Atraktiivne valge värv saadakse titaandioksiidiga, mis on kuulutatud inimese tervisele ohtlikuks. Selles protsessis võidakse kasutada erinevaid toksilisi aineid, muuhulgas ka naftapõhiseid toiduvärve, mida seostatakse laste käitumishäiretega, nagu ADHD, samuti allergiate ja migreenidega.

Kui toornahast tooted on valmis, säilitatakse neid mitmesuguste kemikaalide abil. Need võivad sisaldada näiteks formaldehüüti. Toornahast toodete testide tulemused on näidanud ka plii, arseeni, elavhõbeda ja muude mürgiste metallide sisaldust. Toornahast valmistatakse palju kujundeid: rullid, kondid, sõlmed, punutised, sõõrikud. Osa tootjaid võivad kujundite valmistamisel kasutada ka erinevat tüüpi liime.

Miks on need tooted lemmikule ohtlikud?

Siin on kaks põhjust: esiteks kogu see keemiline töötlemine, millest sai just kirjutatud, ning teiseks potentsiaalne lämbumis- või sooleummistuse oht.

Kogu see kirjeldatud valmistamisprotsess peaks sulle andma kindluse, et tegemist ei ole naturaalse tootega. See on tükk kasutult seisvat loomanahka, mida on leotatud soolvees ning vannitatud ja värvitud lugematute mürgiste kemikaalidega. Peale selle on paljud toornahast tooted valmistatud Hiinas ning igasuguste Hiina päritolu maiuste osas tasub olla kriitiline.

Lisaks on toornahast maiused sisuliselt seedimatud ning kujutavad endast suurt ohtu lämbumise või sooleummistuse tekkeks: alla neelatud suur toornaha tükk võib jääda kinni kas söögitorusse või seedetrakti alumisse ossa. On üsna levinud, et nende tükkide eemaldamiseks koera maost või soolestikust tuleb teha erakorraline operatsioon. Kuna need tükid on seedimatud, võivad need jääda makku kuudeks (lagunemata ning seedekulglat läbimata). See võib omakorda põhjustada seedeprobleeme ja lõpuks ohtlikke sooleummistusi või soolesulgusi, mis võivad lõppeda lausa surmaga.

Mõju hammastele ning mis on alternatiivid?

Toornahast toodete valmistajad väidavad tavaliselt, et toornaha närimine aitab puhastada ja tugevdada koerte hambaid. Tegelikult ei ole see nii. Toornahast toodet on küll alguses vaja kõvasti närida, aga kui koer on seda juba mõnda aega närinud, siis muutuvad need pehmemaks ja muutuvad nätskeks ja seedimatuks. Ning sellisena ei ole neist hammastele mingit kasu, kuid toovad kaasa väga suure lämbumis- ja sooleummistuse ohu.

Kaks alternatiivi on meelelahutuslikud kondid või kuivatatud lihatooted.

Meelelahutuslikud kondid on teistsugused, kui toiduks antavad toored lihaga kondid. Meelelahutuslike kontide eesmärk on pakkuda koerale lõbu ja tegevust ehk närimist (ilma suurt midagi kätte saamata). Närides tugevdab ta ka oma lõua-, kaela- ja õlalihaseid, lisaks aitavad need kondid väga hästi puhastada hambaid.

Kui sa oma lemmikule ei julge või ei taha tooreid konte anda, siis on heaks valikuks naturaalsed kuivatatud tooted, näiteks veise hingetoru või pulli peenis. Need ei pea küll sama kaua vastu kui toornahast tooted, aga pakuvad su lemmikule ikkagi väga head närimistegevust ning on oluliselt ohutumad ja palju seeditavamad kui toornahast tooted.

Lemmiku tervis oleneb tema toidust

Ma ei suuda piisavalt rõhutada, et suurem osa sinu lemmiku terviseprobleeme on seotud sellega, mida sa talle süüa annad. Siia alla käivad nii tavapärane toit, enda söögi ülejäägid kui ka närimiseks/premeerimiseks antud tooted. Pea meeles, et 90% sinu lemmiku immuunsusest asub tema soolestikus. Soolestikku mõjutab aga kõik, mis sinna jõuab.

Minu koerad ei saa peaaegu kunagi midagi minu enda toidulaualt – seepärast ei oska nad neid toite ka hinnata ega tahta. Isegi šokolaadi ei taha kumbki. Nad saavad inimtoiduks mõeldud liha ja rupskeid, aga neid ma ostangi ekstra nende jaoks ehk ma ei pea seda enda toidulauaks. Sinu lemmik on see, mida ta sööb. Mida puhtama sa tema toidulaua hoiad, seda vähem ta igasugust jama, mis talle kasulik ei ole, süüa tahab.

Tulles tagasi närimise juurde, siis osad koeraomanikud annavad oma lemmikutele hirve- või põdrasarvi. Nende puhul tasub lihtsalt olla ettevaatlik, kuna need on väga tugevad ning koer võib neid närides teoreetiliselt murda ka oma hambad.

Samuti ei poolda ma hambapuhastuskonte, mida reklaamitakse. Need ei ole tavaliselt naturaalsed ning on küsitava väärtusega, kas need ka päriselt koera hambaid aitavad puhastada. Kui sulle tundub, et aitavad, siis jälgi koostist ning veendu, et need ei sisaldaks midagi toksilist, mis su koerale hoopis halba võib teha.

Küll aga on aeg lõpetada toornahast toodete ostmine nii enda koerale kui ka kingiks sõbra koerale. Pea meeles, et kuni on nõudlust, on ka need tooted turul! Sina saad aidata muuta maailma koerte jaoks natukenegi ohutumaks kohaks!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.