Soojustagastusega ventilatsioon: millist paigaldada ja kas ainult väiksema küttearve pärast?

Ventilatsioonisüsteemi kuuluvad erinevad mehaanilised osad, mis kõik ühiselt toimides vastutavad kvaliteetse ja puhta õhu eest.Foto: Shutterstock

Kuna enamik meist veedab 90 protsenti ajast ruumis, on sealne sisekliima väga tähtis. Korralik õhuvahetus on seega iga hoone lahutamatu osa – seda nii kodudes kui kontorites.

Soojustagastusega ventilatsioonisüsteemid koguvad aina rohkem ja rohkem populaarsust. Kui uusehitises on neist saanud juba norm, siis üha enam paigaldatakse selliseid süsteeme ka vanematesse majadesse, suurtesse korterelamutesse näiteks.

Mis on soojustagastusega ventilatsioon? Tegu on moodsa lahendusega, mis aitab tagada hea sisekliima ning samal ajal säästa nii energiat kui küttekulusid. Kokkuhoiud tekib sellest, et süsteem võimaldab kasutada ära ruumist väljuvat musta õhku ja eelsoojendada selle jääksoojusega sisse tulevat hapnikurikast õhku – seega kulutada vähem kütmisele. Sõltuvalt süsteemis kasutatavast soojusvaheti tüübist, võib sellise meetodiga saavutada kuni 80 protsendilise soojustagastuse.

Mõtlemapanev, ligi pooled haigustest on põhjustatud halvast õhu kvaliteedist. Soojustagastusega ventilatsioon tagab pideva õhuvahetuse ja selle filtreerimise, mis aitab hoida hoones alati kvaliteetset sisekliimat, kus vähem haigusetekitajaid ja allergeene. Kuid see pole asja ainsaks plussiks. Tagastusega süsteem ka keskkonnasõbralik, kuna vähendab hoone energiakulu ja süsinikujalajälge. 

Kui soov kodus või töökeskkonnas hea sisekliima järele ja samas olemas soov säästa samal ajal ka küttekuludelt, siis tasub kaaluda soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi paigaldamist. Seda enam, et just praegu on paras aeg enne järgmist kütteperioodi asi ette võtta, soovitavad Kenn-Wood OÜ ventilatsioonispetsid.

Paigaldada saab ka vanasse majja

Võib tunduda lihtne – vent.agregaat, torustik ja õhujaoturid seintel. Elekter taha ja puhas õhk tuleb. Tegelikult on ventilatsioonisüsteemi väljaehitamine peen inseneritöö ja rätsepalahendus, sest iga maja, korteri või konkreetse ruumi jaoks peab toimiv lahendus vastama täpsetele parameetritele.

Ventilatsioonisüsteemi väljaehitamine algab paigaldusega ja lõppeb mõõdistamisega. Süsteemi töökorras hoidmiseks tuleb seda vähemalt 2 korda aastas hooldada. Korralik omanik laseb säärast värske õhu vereringet ka perioodiliselt puhastada, et tagada süsteemi optimaalne töö ja ühes sellega ka kulude kokkuhoid.

Uute majade puhul on ventilatsiooniga seonduv arvesse võetud juba projekti koostamise etapis. Kui aga on tegemist juba kasutuses oleva hoonega, siis ei ole olukord siiski lootusetu. Lahendus ja töö detailid selguvad alles objekti eripärade ülevaatamisel.

Soojusvaheti on efektiivsuse a ja o

Seda, kui säästlikku tööd kogu ventilatsioonisüsteem teeb, sõltub kasutatavast soojusvaheti tüübist. Kasutusel on erineva tööpõhimõttega plaatsoojusvaheti ja rootorsoojusvaheti.

Plaatsoojusvahetis kasutatakse tavaliselt õhuvoolude eraldamiseks tihedalt paigutatud metallplaate. Toast väljuv õhk soojendab seal plaate, mis omakorda soojendavad ruumi suunas liikuvat külma õhku. See meetod võimaldab tagastada osa soojusest ruumist väljuvast õhust sisse tulevale õhule. Plaatsoojusvahetis suudab tagada meie kliimavöötmes kuni 80-protsendilise soojustagastuse ning eristab üksteisest samal ajal täielikult sisse-  ja väljatõmbe õhuvoolud.

Rootorsoojusvahetis teeb sama soojuse ülekandmise tööd pöörlev element, mis suudab tagastada ruumi nii soojuse kui ka talvisel kütteperioodil olulise niiskuse, mis muudab kogu lahenduse tõhusamaks ja energiasäästlikumaks. Rootorsoojusvaheti eelis on küll efektiivsus, kuid segunevad osaliselt sisse- ja väljapuhke õhk, mistõttu võivad ebameeldivad lõhnad majja tagasi sattuda

Kuigi mõlemad seadmed täidavad samasugust ülesannet, erinevad nende tööpõhimõtted ja tulemused. Plaatsoojusvaheti taaskasutab ainult soojust, samas kui rootorsoojusvaheti võimaldab taaskasutada ka niiskust.

Eramu ventilatsioon – lahendused, mis sobivad interjööriga

Eramu puhul on väga oluline rääkida süsteemi disainist ja kokkusobivusest ruumi välimusega. Seda, et soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi paigaldamine elamise visuaalselt vussi keerab karta ei maksa, sest leidub ka interjööriga sobituvaid lahendusi. Samuti on võimalik luua ventilatsioonisüsteem, mille osad jäävad peitu ja ei riiva mingilgi moel silma. Näiteks saab sooja tagastava seadme ja torustiku paigutada eramu pööningule ja kasutada laesiseseid plafoone.

Hea ventilatsioon loob parema töökeskkonna

Halb õhuvahetus paneb töötajate sooritusvõime proovile. Lisaks unisusele, stressile ja peavaludele, võivad kaasneda ebatervisliku sisekliimaga ka keskendumisraskused. Selleks, et ruumis oleks hea tööd teha, peab kogu õhk ruumis vahetuma kahe tunni jooksul. Tõhus ventilatsioonisüsteem garanteerib värske õhu, hea enesetunde ja töövõimekuse ja loob keskkonna, kus töötajad tunnevad enda mugavalt ning enamik saastatud õhust tekkivaid terviseprobleeme on ennetatavad.

Ka tööstushoonete ventilatsiooni paigaldus algab planeerimisest. Arvesse võetakse sellised tegurid nagu: kahjulike aurude olemasolu, gaasireostus ja temperatuurirežiim. Kõige sagedamini kasutatakse suurtes ruumides õhu jahutamise või soojendamisega sisse- ja väljatõmbeventilatsiooni. Olemas on erinevaid ventilatsioonisüsteeme, mis erinevad funktsionaalsuse ja maksumuse poolest.

Paigaldusele järgneb peenhäälestus

Mõõdistamine on üks olulisemaid osasid ehitiste rajamisel ja renoveerimisel ning sama kehtib ka ventilatsioonisüsteemide puhul. See aitab tagada nõuetele vastava sisekliima, säilitada minimaalse mürataseme ja säästab elektrit.

Kui mõõdistamist ei tehta professionaalselt, võivad ilmneda järgmised tagajärjed: silmade kuivus, keskendumishäired, peavalu, unisus, ruumide niiskuskahjustused ja suitsu sisse ajavad  küttekolded.

Kui kogu süsteem töötab plaanipäraselt, alles siis on võimalik sobitada seadme töö oma igapäevaeluga. Kasutajal võimalik valida erinevate seadistuste vahel, mis sobivad just tema eelistustega. Samuti saab juhtida süsteemi tööd vastavalt nädalapäevade või kellaaegadele. Nii on ruumis õhk ja temperatuur alati just selline, nagu omanik soovibsiis ja just  kui vaja.

Raha on oluline, kuid mitte kõige olulisem

Ventilatsiooni puhul ei tohiks lähtuda ainult hinnast. Võimalusi ja valikuid, millist teed minna on mitmeid ja konkreetse seadme või lahenduse kasuks otsustamine vajab kogemusi. Määravad on ju ruumide suurused, hoone eripärad ja muudest teguritest, mis võivad paigaldust mõjutada.

Mõelda tasuks kindlasti pikemas perspektiivis ning mitte lähtuda vaid pakkumisel näha olevast viimasest reast. Iga projekt on ainulaadne ja hinda mõjutavad ventilatsiooni puhul mitmed tegurid. Kõige tähtsam on aga küsida endalt, kui kvaliteetset ja vastupidavat lahendust soovitakse.

Paigaldus tuleks kindlasti usaldada oma ala professionaalidele, sest valesti rajatud ventilatsioonisüsteemis on muudatuste tegemine väga keeruline. Kogenud partneri valimine nendeks töödeks on määrava tähtsusega.

Kenn-Wood OÜ on projekteerinud palju ventilatsioonisüsteeme, neid paigaldanud ja pakub ka hooldust, aga ennekõike müüb ainult kvaliteetseid ventilatsiooniseadmeid, mille valikust kõik algab. Eriti tõhusus ja kuluefektiivsus ning ilma liigse mürata. Seda, kas teile sobib paremini Zehnderi, Airoboti, või Flexiti brändi ventilatsiooniseade, saate teada, kui võtate ühendust, et saada oma ruumidesse kvaliteetne sisekliima.

Rohkem infot leiad numbrilt +372 5657 1294

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.