Spikker: kas see, mis on hea hirvelihale, on halb toormoosile ehk kuidas valida õiget külmkappi!

Külmkappi valides tuleb eelkõige mõelda oma harjumuste peale.Foto: Electrolux

Elektroonikapoes ringi vaadates võtab silme eest kirjuks – külmkappe, mille vahel valida on kümneid. On pikemad ja lühemad, on kitsamad ja laiemad ning isegi uksi pole ammu enam üks. Kuidas selles kirjus maailmas orienteeriuda ja õige valida? Vastust aitab leida Electroluxi koolitusjuht Margus Soots. 

“Kõigepealt peaks teadma, mida vaja on ehk kui palju ruumi on vaja. Ja mida külmikus olevates sahtlites hoitakse,” tõi Soots välja selle kõige olulisema, mille järgi külmikut valida. Näiteks oluline mõttekoht perele, kes armastab sügavkülmutada toormoose, marju või muid toiduaineid. 

Järgmisena tuleb mõelda, millise uksepaigutusega kapp olla võiks. “See sõltub ka sellest, kui palju on ruumi. Kitsamad variandid, kus uksed on üleval ja all, sobivad peaaegu igasse majapidamisse. Aga kellel on rohkem ruumi, need võivad valida ka suuremamahulise külmiku, kus uksed on üksteise kõrval.” 

Lisaks on Sootsi sõnul teinekord inimesed uue külmiku otsinguid kinni kindlates mõõtmetes. “Neil on kunagi köök tehtud nii, et sinna on planeeritud konkreetne nišš külmiku jaoks ja nüüd nad otsivad sinna mõõtudelt sobivat uut masinat,” selgitas ta. 

Tegelikult ongi igal uue külmiku otsingul oleval perel vajadused individuaalsed ja probleemid erinevad. “Iseenesest teevad ju kõik külmikud sama töö ära ehk temperatuurivahemik püsib sellisena, et toit säilib. Lihtsalt nüüd tuleb leida see õigetes proportsioonides ja vajadustele vastav külmik,” sõnas Soots.

Juurviljad paiguta alati nende jaoks mõeldud kasti, sest seal on nende säilimiseks parim õhuniiskus. Foto: Electrolux

Energiamärgis pole kõige olulisem

Kuigi energiamärgis kodumasina peal on oluline, siis ei ole see Sootsi sõnul külmiku puhul kõige olulisem. “Reaalne kasu sealt on mõned eurod. Võib-olla täna natuke rohkem, aga üldiselt, kui sa vaatad aastast tarbimist kilovatt-tundides, siis need kilovatid väga palju ei erine,” rääkis ta.

Energiaklassid on olulised vaid juhul, kui võrrelda sarnaseid tooteid. Kuna kapp töötab 24/7 siis külmikute puhul on üsna hea võrrelda „Energiakulu kWh/aastas“. Sootsi sõnul mõjutabki energiakulu peamiselt kasutaja ise ehk see kuidas kappi kasutatakse. “Mõjutab see, kui sageli ust avatakse, millise temp toitu kappi paigutatakse.”

Poes ringi uudistades võib näha külmikuid, mille hinnad algavad paarisajast eurost ja lõppevad mitme tuhande euri juures. Lihtne tarbija ei pruugi peale firmanimede ja ehk ka suuruse ning mõningase riiulite teistmoodi paigutuse muud erinevust näha. Mis siis teeb ühe masina teisest paremaks? 

Sootsi sõnul võivad erinevused tegelikult olla väga suured. “Tehnoloogilised ehk siis need funktsionaalsuse vahed võivad olla riiulite paigutuseski väga erinevad. Ühel on näiteks eraldi riiul, kus hoitakse spetsiaalset niiskusrežiimi liha või juurviljade jaoks. Teisel ei ole seda. Lisaks kas on üks lai riiul või kaks kitsast riiulit, seal on väga palju konfiguratsioonis kinni,” loetles Soots.

Külmkapis ringleb õhk jahutuskapi osas ülevalt alla ja hoiab vajadusele vastavat õhuniiskust. Foto: Electrolux

Erinevad tehnoloogiad

Laias laastus on kasutuses kolm tehnoloogiat. Üks on MultiFlow, kus kogu külmkapis ringlev õhk käib seina tagant. “Nendel külmikutel on taga seinas augud, kust õhk käib läbi ja ventilaator liigutab seda õhku riiulite vahel ringi.” Selliste külmikute puhul on õhuliiklus Sootsi sõnul väga hästi jaotatud. 

Teise tehnoloogia külmikutel on kapi laes ventilaator, mis samamoodi hoiab õhku ühtlasena. 

“Füüsikast teame, et soe õhk liigub üles ja külm alla. Seega on üleval soojem ja all külmem õhk.” Külmikutes on üldiselt kaks ringlust. Lihtsalt öeldes tähendab see kombikappidest rääkides, et õhk, mis liigub ülemises jahekapis, ei satu alla sügavkülma.

Sügavkülmas ringleb hästi külm ja jahe õhk. Ülemises jahekapis ringleb aga soojem ja niiskem õhk. “Näiteks, kui seal ei ole piisavalt niiskust, aga sa paned singi kappi, siis mõne päeva möödudes on see kuivanud või vorstid krussis, sest nad on lihtsalt ära kuivanud.”

Tegelikult soovitab ta kasutada ka külmikutes olevaid kaste nende toiduainete hoidmiseks, mis pildid sinna peale on pandud. “Kui on liha pilt, siis on selles kastis ka liha hoiustamiseks õiged tingimused. Sama kehtib juurikate ja muu värske kohta.” 

Teinekord on aga külmkapi jahekapi seinas näha veepiiskasid. Kas need peaks kohe kuivatama? Sootsi sõnul ei ole tegelikult üldse halb, kui jahekapi seinas on näha veepiiskasid. See on isegi hea, sest need piisad näitavad, et kapis on juurikate ja kõige muu hoidmiseks optimaalne niiskus olemas. 

Näiteks NoFrost külmikutel ongi täiesti normaalne, kui piisad on seinas ja ei tähenda mingit probleemi. Siiski tuleks siinkohal pöörata tähelepanu sellele, kui vett koguneb liigselt näiteks põhja. Siis tuleks vaadata üle, et väike äravoolu auk ei oleks sodi täis või muud moodi ummistunud.

Kui niiskust koguneb ikka liiga palju kappi, siis võiks jälgida, et kappi ei panda kuuma ja alles auravat toitu, mis tekitab seintele oluliselt vett juurde.

Erinevad sahtlid ja riiulid aitavad külmikus korda hoida. Foto: Electrolux

Integreeritud külmkapp

Integreeritud külmikute väljavahetamisel tuleb üldiselt järgida reeglit, et järgmine masin võiks olla sama tootja oma, mis oli eelmine. Nii võib olla kindel, et külmiku mõõtmed ja ukse kinnitussüsteemid on samad. “Siis ei teki probleemi, et külmik ei sobi auku.Tehnik lihtsalt tuleb ja tõstab uue masina vana asemele,” ütles ta. 

Tootjad kasutavad näiteks kahte erinevat tüüpi kinnitusi, millega puidust uks külmiku külge pannakse. Üks on nii-öelda uks uksele, ehk siis külmkapi puidust uks kinnitub külmkapi ukse külge. Teisel juhul on kasutusel puidust ukse omad hinged, mis kannavad seda ust ning külmkapi ja puidust ukse vahel on siinid. “Sellisel juhul kui teie avate selle puidust ukse, siis siinid avavad omakorda külmiku ukse.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.