Bonava blogi

Kuus nippi, kuidas jahutada kodu palavatel suvepäevadel

Külm õhk võib kuumal suvepäeval toast “jalutama” minna läbi erinevate avade – aknad, uksed või kaminasiibrid. Foto: Shutterstock.

Kuumad suveilmad on kestnud juba mõnda aega ning kui rannasõbrad võivad selle üle suurt rõõmu tunda, siis paljudele inimestele on selline kuumus siiski üpris rammestav. 

Palavusega toime tulemiseks tuleb otsida viise, kuidas kodu maha jahutada. Toome sinuni mõningad nipid, kuidas toas olevat kuumust vähendada ning muuta palavusega toas viibimine talutavaks. 

Blokeeri kuumus

Kõigepealt tasuks peatada soojuse jõudmine majja. Selleks tuleb varjutada aknad ja seinad väliste katetega, nagu rulood, varikatused või suured potitaimed.

Võimaluse korral oleks hea investeerida aknaklaaside toonimisse ja lisada oma laele soojusisolatsioon – see isoleerib eri temperatuure, hoides toa suvel jahedas ja talvel soojas.

Kui mõelda aga pikaajalisemalt, võiks istutada maja ümber lehtpuid, mis heidavad sinu kodule suvel varju, kuid lasevad talvel päikesel läbi paista.

Sulge rulood ja kardinad

Kodu efektiivseks jahutamiseks tasub hoida nii rulood kui kardinad suletuna – see aitab püüda kinni kiirgava päikesepaiste, jättes ruumi rohkem jahedat õhku. Veelgi efektiivsem oleks investeerida spetsiaalselt päikest blokeerivasse kardinasse või ruloosse, et oma kodu karmi suvepäikese eest kaitsta.

Paksemad kardinad võtavad küll päikesevalgust kõige enam kinni, kuid ei lase tuppa piisavalt loomulikku valgust – seepärast tuleks eelistada rulood või õhemaid ja läbipaistvamaid kardinaid. Samuti tuleb jätta kardinate vahele veidi ruumi, et tuppa pääseks ka alati valgust ning sa ei peaks tegema lisakulutusi elektri pealt. 

Sulge uksed ja aknad

Kuumus liigub läbi avatud uste ja akende ning kuigi päeval võib tunduda nende sulgemine veider, siis tegelikkuses aitab see märkimisväärselt kaasa ruumi jahutamisele. 

Külm õhk võib kuumal suvepäeval toast “jalutama” minna läbi erinevate avade – aknad, uksed või kaminasiibrid. Kontrolli üle ka akende ja uste tihendid, sest ebakvaliteetsed tihendid võivad kuumust läbi pisikeste avade tuppa lasta.  

Jäta aknad ööseks lahti

Kuna enamasti langeb suvekuudel õhutemperatuur just öösiti, tuleks aknad enne magamaminekut lahti teha. Jahe õhk aitab sul paremini magada ning jahutab tuba hommikuni. Kui päike hommikul tõuseb ning õhutemperatuur taas tõusma hakkab, saad akna taas kinni panna, et jahedat õhku toas kauem hoida. 

Vaheta voodilinad

Voodipesu hooajaline vahetamine ei värskenda mitte ainult ruumi, vaid on ka suurepärane viis jaheduse säilitamiseks. Vaata ka üle, millisest materjalist on sinu voodilinad. Kui tekstiilid, nagu flanell ja fliistekk, on vajalikud soojuse säilitamiseks, tuleks otsustada kuumade ilmadega puuvillase materjali kasuks. Puuvill nimelt hingab paremini ja hoiab ka kauem jahedust. 

Keskendu oma keha jahutamisele

Kui meie esivanemad jäid ellu ilma konditsioneerita, siis suudame seda ka meie. Peale toatemperatuuri alandamise tasub mõelda ka enda keha jahutamisele – joo palju vett või külmasid jääjooke ning samuti võiks eelistada suvel sooja toidu asemel pigem külmasid roogasid. 

Kindlasti tuleb siin kasuks, kui olla nutikas enda riidevaliku osas – kanna heledaid õhulisi hingavast materjalist (puuvillaseid) riideid ning tunnedki end juba kuuma käes paremini. 

Keha aitab jahutada ka see, kui asetada tugeva pulsatsiooniga piirkondadesse (kael ja randmed) märg külm lapp. Üks hea nipp on hoida voodi lähedal jaheda veega täidetud kaussi ning kasta sinna jalad, kui ärkad näiteks öösel higistamise peale üles. 

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.