Tark seade üksi ei tee veel kodu targaks

Kui eesmärk on oma elu mugavamaks ja murevabamaks teha, tuleks vaadelda kodu lukke, väravaid, valvesüsteemi ja fonolukke kui tervikut.Foto: Shutterstock

Ilmselt ei mõtle enam keegi poodi sisenedes, miks avanevad supermarketites uksed automaatselt. Viiruste valguses on sellele muidugi palju häid põhjendusi, aga automaatsete uste algidee oli ostlejate poeskäigud võimalikult meeldivaks teha ja pakkuda nii käru kui ka raskete ostukottidega uksest liikujatele lisamugavust vältimaks ukse avamisega kaasnevat trügimist. 

Automaatuksed on ka ühissõidukites. Auto puhul sõltub, kas see oskab meile uksed või luugid avada, kui käed peaksid juhtumisi kinni olema, konkreetse mudeli varustustasemest. Kuid mis juhtub koju jõudes? Kortermaja puhul on üldjuhul eelistatud turvalisust ja loobutud mugavusest. See tähendab, et meil ei ole väga head võimalust, kuidas end majale tutvustada (end tuvastada) ja koduni jõuda. Seega pole ukse avamiseks kas koodivalimise, võtme või RFID-võtmele väga head alternatiivi.

Lahendused on muidugi olemas, aga keskmisele kortermajale on nende hankimine, seadistamine ja ka haldamine päris suur väljaminek. Koduukse ehk selles kontekstis korteriukse saab igaüks valida endale sobiva nutikuse astmega. Küsimused kerkivad aga selle kohta, millised vajadused tekivad, kui kahe raske kotiga koju jõudes peab nagunii taskust nööpi õngitsema, et üldse majja pääseda.

Eesmärk pühitseb abinõu

Nagu elus ikka – eesmärk pühitseb abinõu. Nii tuleks ka nutikodu nutilukustuse peale mõeldes vaadata suurt pilti. Kui eesmärk on oma elu mugavamaks ja murevabamaks teha, tuleks vaadelda kodu lukke, väravaid, valvesüsteemi ja fonolukke kui tervikut.

Näiteks avada koju jõudnud lapsele uks distantsilt on tehtav üsna lihtsalt ühe nutika lukuga. Kui aga soovida tervikut, mis toetab kodu lukustust ja fonosüsteemi mitmekülgselt, siis on mõistlik vaadata ikkagi terviklahenduste poole, mis pakuvad kõiki soovitud kasutaja stsenaariumeid ühtse  terviklahendusena ning on kohandatud konkreetse kasutaja soovide ja vajadustega. 

Tark kodu on väga paindlik

Ühe näitena võib tuua Control4 fonosüsteemi lahenduse, mille kaudu saab peale kodu lukkude juhtimise jälgida ka kodus toimuvat, suhelda teiste inimestega maja teistes ruumides või vestelda värava või ukse taga viibijatega. Mis süsteeme iga kodu vajab, on keerukas lahti kirjeldada, sest võimalusi on palju, aga selleks, et jõuda parima lahendusi, tuleb alati alustada disainist – see on võti parima lahenduseni.

Nagu öeldud, ei ole tark lukk üksi alati piisavalt tark ja parima kasutajakogemuse saamiseks peab spetsialistiga koos läbi mängima kõik võimalikud stsenaariumid, mis teevad lukud ja kodu koos seadmetega tervikuna targaks ning vajadustele vastavaks. Näiteks võib tuua  ilmselt juba kuuldud lahendusi, kus kullerile saab tööl olles ukse või värava avada. Aga mida teha olukorras, kus aias oleva koera liikumist on vaja piirata autovärava avanedes või kuidas autovärav üldse avaneb? Või kas lahti ununenud uks läheb lukku, kui hakkan kõrvaklappidest muusikat kuulama, teen kinoõhtu või sätin end magama?

Ükski tark seade iseenesest ei tee kodu targaks. Tark on kodu, mille seadmed on pandud tööle maksimumpaindlikkusega vastavalt kasutajate elurütmile. Sellise süsteemi saab kindlasti mitme süsteemi hankimisel koostatud erinevate nutikate seadmete ja nende juhtäppide või heal juhul ka HomeKit või Alex abil tervikuks teha. Peamine lõiv, mida me selle pealt maksame, on kogemus kasutajana. Ilma tervikliku keskseadmeta ei ole üldiselt keerukamaid stsenaariume võimalik realiseerida. 

Vaata täpsemalt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.