Kui tihti tuleks hooldada ukselukku ja kuidas seda teha?

Foto: Shutterstock.

Kordamine olevat tarkuse ema ja küllap ongi. Lukkude maailmas on tarkuse ema aga hoopis hooldus. Regulaarne ja sihipärane hooldus. Nii kui luku tähelepanuta jätad, on häda käes. Hea lukk on nagu inimene: sul võib olla maailma kauneim naine või mees, kui talle aga õhku, valgust ja toitu ei anna, jääb vaeseke kängu.

Õnneks on lukk inimesest kannatlikum ja tema eest ei pea tingimata iga päev hoolitsema. Lukkude hooldamise sagedus sõltub nii kasutamise tihedusest kui ümbritsevast keskkonnast. Ehk mida rohkem lukke keerad, seda rutem need ära väsivad. Ja mida raskemates ilmastikutingimustes lukk peab ellu jääma, seda tähelepanelikumalt tuleb selle tervist jälgida.

Hoolda lukku õigel ajal ja kasuta õigeid vahendeid

Eramajade ja korteriuste lukke tuleb hooldada üks kuni kaks korda aastas. Tiheda kasutusega ukselukud – näiteks korrusmajade välisustel – tahavad tihedamat õlitamist, kuni neli korda aastas. 

Veelgi sagedamat hooldust (soovitatavalt korra kuus) vajavad aga keerulistes tingimustes või tolmuses keskkonnas paiknevad lukud. Näiteks juba autoteede lähedus on luku jaoks keskmisest karmim keskkond.

Kui lukku hooldama hakkad, väldi „klassikalist” õli. Loomulikult ei pea ka päevalilleseemneõliga oma ukseluku kallale minema, ent ka tavalised määrdeõlid ei pruugi talle meeldida, sest need kipuvad tehases lisatud spetsiaalmääret eemaldama ja seejärel tõmbavad ka mustust ligi. 

Usu või mitte, kuid vältida tuleks ka legendaarset WD-40. Kas oled oma elu jooksul üldse kunagi midagi sellist kuulnud? Tundub nali, aga tegelikult ei ole. Nimelt WD-40 õli küll puhastab, ent ei „määri” piisavalt ja seda viimast on lukul sama palju vaja kui puhtust. 

Lukusüdamikke on vaja vähemalt korra aastas spetsiaalse lukuõli või -määrdega hooldada. Hingede ja lukukeelte jaoks on olemas just nende jaoks mõeldud vaseliin või koguni rasv, mida toodab näiteks ASSA.

Loomulikult pole luku õlitamisest kasu, kui samal ajal ust üle ei kontrolli. Uks peab käima sujuvalt, ei tohi olla liiga tihedalt vastu raami ning muidugi tuleb jälgida, et uks ära ei vajuks. Viimasel juhul tuleb uksehingi hakata reguleerima. Ka ukselinke on soovitatav aeg-ajalt määrida, täpsemalt lingi ja roseti vahelist ala – peamiselt selleks, et uks ebameeldivalt ei kriuksuks ja lukk kauem vastu peaks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.