Head Solutionsi blogi

Talv ei ole läbi: kuidas kinni külmunud lukk lahti saada?

Kui tead, et külmakraadid on tulekul, siis tasub probleeme ennetada ja välitingimustes olevad lukud üle õlitada.Foto: Shutterstock

Kuigi see talv ei ole pärast detsembrit meid krõbedate miinuskraadidega kostitanud, võivad miinuskraadid meid teinekord üllatada ka märtsikuus. Külm ilm võib teha liiga ka ukselukkudele ja vahel ei olegi vaja, et miinuskraade oleks rohkem kui 20. Asjaolude kokkusattumisel piisab juba mõnest külmakraadist.

Kuidas jäätunud ukselukk uuesti toimima saada ja mida selle vältimiseks saaks teha?

Kui tead, et külmakraadid on tulekul, siis tasub probleeme ennetada ja välitingimustes olevad lukud üle õlitada. Selleks sobib hästi eraldi lukuõli. Õli moodustab lukkude metallosade pinnale õhukese kaitsekihi ning miinuskraadide tulekuga ei külmu niiskus liikuvate osade vahel enam kõvasti kinni. Kui lukk on korralikult õlitatud, saab seda kasutada ka pärast jää tekkimist.

Kiireim abimees on lukusula

Esimene abimees on sellises olukorras lukusula – spetsiaalne vedelik, mis sulatab jää ning kannab tekkinud niiskuse lukust välja. 

Võid proovida ka näiteks käte desinfitseerijat, mis sisaldab alkoholi. Selle abil on võimalik alandada vee jäätumistemperatuuri ning hea õnne korral on võimalik lukk sekunditega üles sulatada. 

Selle jaoks määri võti desinfitseerijaga kokku ja aseta ettevaatlikult lukku, kindlasti ei tohi kasutada jõudu. Kui võti on paigas, lase ainel umbes 30 sekundit toimida ja on võimalik lihtsa vaevaga ukse lukust lahti keerata.

Tabalukkude juures aitab ka kuum vesi

Kui lukusula pole käepärast võtta, siis näiteks tabalukke on võimalik avada ka juba vana hea kuumutamisega. Vala lukk keeva veega üle või soojenda seda leeklambiga. Küll pea meeles, et lahtise tulega tegutsedes tuleb jälgida tuleohutuseeskirju.

Küll ära seda meetodit kasuta autolukkude juures. Nii võid teha autole hoopis rohkem viga.

Kui said luku lahti, siis ära jäta seda sinnapaika, vaid vii see sooja ruumi ning soojenda seal senikaua, kuniks niiskus on lukust aurustunud. Seejärel õlita lukk kindlasti uuesti ning alles siis võid seda uuesti kasutama hakata.

Mähi lukk sooja

Kolmas versioon on mõnevõrra aeganõudvam. Abi võib olla tavalisest soojendamisest. Proovi leida midagi sooja, millesse lukk mähkida. Küll jäta endiselt vabaks võtmeava. Luku soojendamiseks võib abi olla tulemasinast või autos olevast sigarisüütajast, mida saab korduvalt kuumutada ja siis vastu lukku suruda.

Kui tahad, et su lukk talvel tõrgeteta töötaks, siis:

  • Kaitse lukku otseste sademete eest
  • Õlita lukku enne külmade saabumist
  • Õlita lukku paar korda talve jooksul
  • Kasuta luku lahtisulatamiseks lukusula
  • Võta tabalukk aeg-ajalt sooja ruumi ning soojenda seda niiskuse eemaldamiseks. Õlita lukku enne kasutuselevõttu
  • Kasuta ainult spetsiaalset lukuõli

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.