Koduvalve vajalikkust mõistab meist enamik, kuid sellest hoolimata on Eestis vaid ligi 30 000 peret, kelle elamist kaitseb valvesüsteem. Miks see nii on?
Tüütu ja keeruline
Üllatav, et koduvalve kasuks on otsustanud vaid 5-6 protsenti Eesti peredest. Põhjuseid, miks kodu turvalisus tähelepanuta jäetakse, on rohkem kui üks. Näiteks kardetakse, et süsteemi paigaldamine on tüütu ja keeruline. Paljude jaoks on takistuseks ka teenuse hind.
Ühe murekohana tuuakse välja, et paljude valvesüsteemide eelduseks on teatud tingimuste täitmine. Näiteks on vaja vedada kaableid ning on vaja ruumi valvesüsteemikastile.
Kuid kas valvesüsteemi paigaldamine on ikka nii kulukas ja tüütu kui kardetakse?
Mugav ja soodne valik
G4S on loonud valvesüsteemi, mida saab kasutada igas kodus, sõltumata asukohast. Ainsaks eelduseks on mobiililevi. See on nutikas juhtmevaba koduvalvesüsteem Aiko. See toimib 2G võrgus, mistõttu ei teki ka muret, et teie maakodu “kehv internetiühendus” võiks valvesüsteemi paigaldamisel takistuseks saada.
G4S standardlahenduste divisjoni direktori Tarmo Pärjala sõnul sobib Aiko kõige paremini peredele, kelle kodus pole veel ühtegi valvelahendust. “Selle paigaldamisel puuduvad igasugused agad. Ei ole vaja kaabeldust ega palju vaba ruumi. See on mugav ja käepärane valvelahendus,” räägib ta.
Aiko müügijuht Vahur Lepik lisab, et Aiko puhul pole tarvis karta ka suurt ühekordset väljaminekut. Teenuse eest saab tasuda kuutasu alusel, mis algab 26 eurost.
Kõik on äpist juhitav
Aiko sobib ideaalselt meie nutiajastusse. Kogu süsteem on äpist juhitav. Valvesüsteemi kuuluvad ka andurid, mis annavad märku näiteks veelekkest või tulekahjust. Kõik häireteated jooksevad mugavalt teie äppi.
Äpist saate muuhulgas määrata, kas soovite valve alla panna terve kodu või kindla tsooni. “Paljudele peredele meeldib, et kui lapsed on üksi kodus, siis saab panna kodu uksed ja aknad valve alla, kuid samas liikumisandurid välja lülitada. Lapsed saavad kodus vabalt ringi liikuda, kuid kodu on valve all,” räägib Lepik Aiko mugavustest.
Lepik lisab, et kui teil on Aiko paigaldatud mitmesse hoonesse, näiteks suvilasse ja korterisse, siis saate neid mõlemaid mugavalt äpist juhtida. “Saate koduvalvet kontrollida kasvõi Kanaaridel puhkusereisil olles.”
Võib tekkida küsimus, et kui kõik on nii nutikas ja äpist juhitav, siis mis saab olukorras, kui telefonil on aku tühi – kas koju jõudes ei saagi valvet maha võtta? See mure on asjatu.
Aiko koduvalvesüsteemiga tuleb kaasa ka pult ja sõrmistik, mille abil saab kodu valvesse panna ja vastupidi. Samuti ei pea muret tundma elektrikatkestuste pärast, kuna Aiko on varustatud akuga, mis peab vastu umbes kümme tundi. Ehk süsteem on küll nutikas, kuid samas säilitanud ka n-ö traditsioonilise valve omadused.
Vajadusel tõttab appi G4S
Kuna kõik rikke- ja veateated tulevad mugavalt Aiko äppi, väheneb ka G4Si tühisõitude arv. Kui peale häireteate saamist võtab klient ühe minuti jooksul selle äpist maha, siis patrull sellele ei reageeri. Vastasel juhul helistab aga juhtimiskeskus esmalt kliendile ning kui teda kolme minuti jooksul kätte ei saada, sõidab ekipaaž kohapeale olukorda uurima.
Lisaks veelekke-, liikumis-, ukse- ja klaasipurunemise andurile kuuluvad Aiko valvesüsteemi ka suitsuandurid, mis annavad tuleohust kiirelt märku ja aitavad ennetada suuremaid kahjusid.
Minuga ei juhtu
Lepik möönab, et sageli ei nähta koduvalvesse investeerimisel mõtet enne, kui vargad on kodus käinud. “Nii mõnelgi on argumendiks, et meil on ju naabrivalve või koer … Et on turvaline küll,” lisab ta.
Lepik toob koduvalvega seoses paralleeli elukindlustusega. Sageli arvatakse, et nagunii minuga midagi ei juhtu ja ei ole mul seda vaja. Kuid valvesüsteem on sarnaselt elukindlustusega ennetav samm suuremate kahjude ärahoidmiseks.
Lepik nendib, et kindlasti ei ole mõtet oodata, mil vargad teie koju sisse murravad. Koduvalve on preventatiivne. Kui teie kodus on valvesüsteem, on suur tõenäosus, et vargad sinna ei kipugi.
Nutika koduvalvelahendusega saate lähemalt tutvuda siin.