Puust ja punaseks: mida teha tapva vaenlase vingumürgistusega?

Vingumürgistuse saaja ei taju olukorra tõsidust.Foto: Shutterstock.

Vingugaas on inimese nähtamatu vaenlane – me ei haista ega näe seda, kuid tagajärjed on tihtilugu pöördumatud. Kuna kütmishooaeg algas taas õnnetusterohkelt, siis teeme selgeks, mida vingumürgistuse korral teha ja kuidas inimese elu päästa. 

Miks see nii ohtlik on?

Nagu mainitud, on vingugaas lõhnatu ja värvitu ning tekib erinevate materjalide mittetäielikul põlemisel. Me isegi ei märka, kui see meie kehasse jõuab, ühineb veres oleva hemoglobiiniga, tõrjub välja hemoglobiinis oleva hapniku ja tekitab hapnikupuuduse. 

Kõige rohkem kannatavad aju, närvisüsteem ja südamelihas. Just seetõttu ei taju vingugaasi­mürgistuse saanu olukorra tõsidust – ta on segaduses ega oska ennast päästa, kuigi tunneb, et temaga on midagi korrast ära. Isegi ärkvel olles ei oska inimene sümptomeid vingugaasiga seostada, rääkimata siis olukorrast, kus magatakse – sel juhul ei taju inimene üldse, mis temaga toimub. 

Päästeameti nõunik Sandra Nahkur märkis, et see, kui tõsiseks olukord muutub, oleneb muidugi sissehingatava vingugaasi kogusest. Kui oled saanud kergemat sorti mürgistuse, tunned enamasti peavalu ja pööritust, kõrvad kohisevad kergelt, keha on nõrk ja olemine apaatne. 

Väga raskel juhul võivad tekkida juba tasakaalu- või teadvusehäired. Kõige tundlikumad on vingumürgistuse suhtes väikesed lapsed, hingamiselundite ja vereringehaigusi põdevad inimesed ja vanurid. Lootele võib isegi väike kogus vingugaasi olla surmav. 

Kuidas ennast ja teisi päästa?

Kui juhtub kõige halvem ja sinu kodu on paksult vingugaasi täis, tuleb viivitamatult tegutsema asuda:

  • Ava kiiresti aknad ja uksed ning tuuluta ruum korralikult;
  • Toimeta kannatanud värske õhu kätte;
  • Kui kellelgi esineb vingugaasi mürgistuse sümptomeid: peavalu, pearinglus, iiveldus ja/või oksendamine, kutsu kiirabi;
  • Lülita välja kõik kütust põletavad seadmed või ava siiber;
  • Kutsu kohale kvalifitseeritud tehnik, kes aitab probleemi lahendada.

Ainus ravi on hapnikravi

Näed, et kellelgi esinevad juba tõsisemad mürgistuse sümptomid, kuid kiirabi tulekuni on veel omajagu aega? Siis pead ise kiirelt tegutsema. 

Perearst Tatjana Laadi ütles, et esiteks peab kannatanu viima välja värske õhu kätte. Kindlasti tuleb inimesel silma peal hoida, teda toetada ning jälgida hingamis- ja pulsisagedust. “Kui kannatanu on teadvuseta, pane ta külili asendisse ja jälgi seisundit kiirabi tulekuni,” selgitas Laadi. Samas tõdes ta, et ainus mürgistuse ravi on hapnikravi. Seda teeb juba kiirabi ehk lõppkokkuvõttes tuleb loota, et meedikud õigel ajal kohale jõuavad. 

Milline on pikaajaline toime?

“Kindlasti tasub inimestel tähelepanu pöörata pidevale peavalule ja iiveldustundele, kui vingugaas on suletud ruumides olemas,” sõnas Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. Toime tugevus sõltub CO kontsentratsioonist sissehingatavas õhus ning gaasi piirkonnas viibitud ajast. Kui rääkida pikaajalistest toimetest, siis sõltub see suuresti inimese teistest tervisekaebustest ja vanusest, ent lõppkokkuvõttes kahjustab gaas kogu organismi tööd, kuna hapniku puudusel rakud hävivad.

Kuni 100ppm annab kerge peavalu koos naha punetusega, sealt edasi lisandub juba tugev peavalu. CO suurenedes lisandub pearinglus ja minestamine. “Pidevad väikesed kogused tekitavad kindlasti samamoodi pideva ebamugavustunde ja väsimuse, mis ei jää märkamata,” kirjeldas Oder. 

Päästeameti tabelist on näha, mida erinevad kogused vingugaasi inimesele teevad:

Sümptomid CO (ppm)
Madal kontsentratsioon, milles viibimine ei pruugi ka 8 tunni jooksul tekitada mürgistussümptomeid. Siiski peab kütteseadmed üle kontrollima ja olukorda jälgima 20 ppm
Nõrkus, füüsilisel koormusel tekib õhupuudus 50 ppm
Inimese jaoks ohutu kuni 15 minutit. Pikema aja jooksul tekib pulseeriv peavalu meelekohas, uimasus ja füüsilisel koormusel õhupuudus 100 ppm
2-3 tunni jooksul tekib pulseeriv peavalu, uimasus, väsimus, ärritunud olek, iiveldus 200 ppm
1 kuni 2 tunni jooksul tekib oksendamine, uimasus, tahhükardia, peavalu, minestustunne, ärritunud olek ja nägemishäired 300 ppm
Eluohtlik alates kolmest tunnist. Tugev peavalu, ärritunud olek 400 ppm
Eluohtlik alates kahest tunnist. Oksendamine, tugev peavalu, minestustunne, nägemishäired 600 ppm
Tugev peavalu, oksendamine, ärritunud olek 45 minuti jooksul. Eluohtlik alates ühest tunnist 800 ppm
Meeltesegadus, rahutus, krambid, teadvusekaotus, vereringe ja hapnikuvaegus 20 minuti jooksul. Surm 1 tunni jooksul 1000 ppm

Kuna inimene ise vingugaasi ei taju, siis on üks lihtne võimalus, kuidas kohutavat lõppu vältida. See on suitsu- ja vingugaasiandur, mis on kõigis ahjuküttega elamutes kohustuslik.  

Alates selle aasta märtsist on vingugaasiandur kohustuslik ka tahkekütteseadmega hoonetes, kus on siis näiteks ahi, pliit või kamin. Andurid tuleb paigaldada esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui 2022. aasta 1. jaanuariks. Kui sul veel andureid kodus ei ole, saad need soetada endale SIIT

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.