Tark ukselukk: kas ikka ohutu lahendus?

Foto: Shutterstock.

Tänapäeval on paljudes targa kodu (smart home) süsteemides üheks võtmeelemendiks tark lukk, mis lubab uksi lukustada, kasutades nii nutiseadmeid, sõrmejäljelugejaid kui ka koode. Mida nende kohta kindlasti teada võiks?

Positiivset on nutiluku juures palju

Mugavus on esimeseks targa luku kiidulaulu salmiks. Kasutades tarka lukustussüsteemi, ei pea enam võtmeid kaasas kandma ega muretsema nende kaotamise pärast. Ühtlasi ei pea luku rikke või võtmete kadumise korral ootama “muukijat” või muusugust abi.

Kiirus tuleb kohe järgmisena. Lukkude avamine, eriti kui neid on mitu, võtab omajagu aega ning võib koos võtmekimbust õige võtme leidmisega tüütut sahmimist nõuda. Tark lukk toimib reeglina vaid ühe puutega, mis kestab vaid mõned sekundid.

Ohutus on eelnimetatutest kõige tähtsam. Vastupidiselt levinud arvamustele, on targad lukud palju turvalisemad, kui arvata võiks. Kui süsteem töötab mõne biomeetrilise, näiteks sõrmejäljelugeja põhise lahenduse alusel, siis on algupärast jälge väga raske, kui mitte võimatu võltsida.

Lukuaugud on tavaliselt asendatud biomeetriliste lugeritega või nutitelefoni tuvastusüksusega, mis reageerivad ainult ettemääratud ja kindla loaga “nutivõtmele”. Uksed saavad tihtipeale ka rohkem keeli kui tavalised lukud.

Ülevaade toimunust on samuti nutiluku suur pluss. Tark lukk saadab informatsiooni kohe nutiseadmesse, mis annab lukustatud ala omanikule ülevaate kellaegadest ning vajadusel ka kõigist inimestest, kes uksest on käinud.

Lihtsuse ja kerge paigaldamise võlu säästab paljusid ka sobivates mõõtmetes ning õige traditsioonilise luku valimise peavalust. Nutilukku saab paigaldada pea igale uksele ning lisaks ilusamale uksele, on seda ka väga mugav kasutada.

Millised on targa luku pahupooled?

Biomeetria peal põhinevate lukkude juures tuleb sageli arvestada biomeetrilise tüübi vigadega. Kui näiteks sõrm on märg, haavatud või katki, ei pruugi see ust õieti avada.

Hind on samuti paljudele vasturääkiv argument. Tegu on kalli või vähemasti kallimapoolse süsteemiga, mispärast on nutilukud hetkel levinud peamiselt kontorites, haiglates või muudes suuremates hoonetes. Tavaliselt käib luku juurde ka paigaldushind, mis võib samuti krõbedaks osutuda.

Ühenduse kadumisel, olgu selleks siis kas voolukatkestus või Wifi ja Bluetoothi põhine rike, ei pruugi lukk reageerida või siis ei pääse pädev teeninduspersonal seda parandama.

Teadmatust võib samuti nutilukkude suureks probleemiks pidada, sest tegu on uue tehnoloogiaga, mille kõikvõimalikud turvaaugud võivad olla veel välja selgitamata. Oht kolmanda osapoole pealt kasutatud vähelevinud või tundmatule “muukimismeetodile” võib veel eksisteerida.

Lai turg tarkade lukkude vallas tähendab, et lisaks tunnustatud tootjatele leidub ka palju tundmatu või segase taustaga lukutootjaid, kelle mudelites ja lahendustes sajaprotsendiliselt kindel olla ei saa. Seega tasub enne nutiluku soetamist kindlasti teha põhjalik kodutöö.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.