Jaanipäev tulekul: kui kaugel majast tohib tuld teha ja grillida?

Lõkke tegemisel peab olema äärmiselt ettevaatlik. Piisab pisikesest sädemest grillilt ja kahjud nii endale kui ka naabritele võivad ulatuda sadadesse tuhandetesse eurodesse.Foto: Shutterstock

Jaanipäeval süüdatakse igas Eestimaa nurgas traditsioonilised jaanilõkked. Tänavu on juunikuu ilm olnud kuum ja vihmavaene ning loodus on seetõttu väga tuleohtlik. Selleks, et pühad mööduksid rõõmsalt ning õnnetusi ei juhtuks, tuleb kindlasti järgida kõiki tuleohutusnõudeid.

Seoses lähenevate pidustustega soovitab If Kindlustuse varakindlustuse tootejuht Veiko Sepp olla lõkke tegemisel äärmiselt ettevaatlik. Piisab pisikesest sädemest grillilt ja kahjud nii endale kui ka naabritele võivad ulatuda sadadesse tuhandetesse  eurodesse.

“Kui kodu on kindlustatud ja tule tegemisel on järgitud ohutusnõudeid, siis hüvitab kodule tekitatud kahju reeglina kindlustus. Kui tule tegemise tõttu süttib näiteks aga ka naabri maja, siis on vajalik lisaks kodukindlustusele vastutuskindlustuse olemasolu,” selgitab Sepp.

Mida lõkke tegemisel pane tähele järgmist

  •  Alla ühemeetrise läbimõõduga tule tegemisel paikneb lõkkekoht vähemalt 8 meetri kaugusel mistahes hoonest ja tuleohtlikul ajal vähemalt 10 meetri kaugusel metsast.
  • Üle ühemeetrise läbimõõduga ja avaliku lõkke tegemisel paikneb lõkkekoht vähemalt 15 meetri kaugusel mistahes hoonest ja tuleohtlikul ajal vähemalt 20 meetri kaugusel metsast.
  • Lõkkekoht peab asuma mittesüttival pinnasel ning olema ääristatud kivide või muu mittesüttiva materjaliga. Lõkke ümbrus peab olema vähemalt 0,5 meetri ulatuses puhastatud kuivanud taimestikust, okstest ning muust põlevmaterjalist.
  • Kui läheduses on hoone, mets või kergesti süttiv pinnas, ei tohi lõkke tegemisel tuul olla tugevam kui 5,4 meetrit sekundis. Jälgi ka tuule suunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või et lõkkesuits ei häiriks naabreid.
  • Lõket ei tohi jätta järelevalveta ning selle kõrval peab olema esmane kustutusvahend, näiteks ämber vähemalt 10 l veega, liiva või tulekustuti.
  • Pärast tule tegemist lastakse põlemisjäägid täielikult ära põleda, kustutatakse need veega või summutatakse need liiva või muu sobiva vahendiga.​

Päästeamet kutsub kõiki üles oma jaanilõkke asukoht  Päästeameti kodulehel olevale kaardile lisama ja oma seltskonna lõkkevalvuriks hakkama.

Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusalaste küsimustega võib helistada riigi infotelefonile 1247. Laetud mobiiltelefon tasub igal juhul käepärast hoida, et vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.