Kuidas kodu tormi eest kaitsta?

Foto: Shutterstock

Tugevad tormituuled võivad Eestit kimbutada aasta läbi — nii kevadel, suvel, talvel kui ka sügisel. Loe If Kindlustuse soovitusi, mida teha, et kodule tekkivaid tormikahjusid ennetada.

Aknad-uksed kindlalt kinni

Loomulikult tasub tormi tulles või ka lihtsalt pikemaks ajaks kodust lahkudes hoolega üle vaadata, kas kõik uksed ja aknad on kindlalt suletud.

Ringkäigu võiks teha ka aias veendumaks, et lahtised esemed (laste mänguasjad, aiamööbel, päikesevari, batuut jms) on kindlalt kinnitatud või tuule eest varju viidud.

Muidugi ei maksa autot tugevate tuuleiilide ajal parkida puude alla või kohtadesse, mida ähvardab üleujutus.

Ning kel olemas kelder, võiks pilgu heita ka sinna – kui keldrisse kipub kogunema vesi, on tugeva vihmasaju saabudes mõistlik tõsta põrandal olevad niiskustundlikud asjad kõrgemale ja olla valmis vajadusel vett ruumist välja pumpama.

Kaitse elektroonikaseadmeid

Elektripistikusse jäetud koduelektroonika, nagu televiisorid, ruuterid ja digiboksid, saavad äikese tõttu kahjustada üsna tihti.

Seega – kui ilmaennustus ütleb, et tulemas on äikesetorm, tasub enne kodust lahkumist eemalda vooluvõrgust elektroonikaseadmed ja ühenda lahti telefoni-, võrgu- ja muud sidekaablid.

Ainuüksi pikendusjuhtme välja lülitamisest muuseas ei piisa – ka juhe tuleb vooluvõrgust lahti ühendada, et elektroonika kahjustumist vältida.

Katus ja seinad olgu korras

Et torm ei saaks kodule liiga teha, peab hoolitsema selle eest, et maja ja ka kõrvalhoonete katused oleksid regulaarselt hooldatud ja korralikult kinnitatud.

Enamasti tekitab just plekk-katuste puhul suurimaid probleeme see, et katus on kinnitatud kas liiga väheste või liiga lühikeste kruvidega. Tuule jõud võib olla väga suur ja nõrgema kinnitusega katusenurga korral võib tuul kogu katuse kaasa viia.

Jälgima peab, et maja seintel ei oleks aja jooksul pragunenud krohvi ega murenenud vuugivahesid.

Hooldatud peab olema ka korsten, et ägedam vihmavesi ei saaks lahtiste katuseharja- või korstnaplekkide kaudu majja tungida. Tugeva saju ajal surub vesi nimelt läbi pragude, koguneb ja leiab väljapääsutee.

Kui vesi on tunginud läbi maja katuse või seina, siis kindlustus hüvitab vaid sellised veekahjustused, mis on otseselt tormist tingitud, näiteks kui tuul viis kaasa katuse või kangutas lahti katuseharjaplekid.

Kontrolli kindlustuslepingut

Et kahjud oleksid võimalikult väikesed, tasub üle vaadata ka kodukindlustuse kindlustusleping. Kontrollima peaks, et kindlustusleping hõlmaks ka koduse vara kindlustust.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.