Milline mõju on päikesepaneelidel kinnisvara väärtusele?

Päikesepaneelid tõstavad sinu kinnisvara väärtust märgatavalt. (c ) Foto: Shutterstock

Koju päikesepargi rajamisel on peamine mõte vähendada igaskuised kulutusi elektrile. Tegelikult kaasneb päikesepargiga ka kaudseid hüvesid. Näiteks, kui soovid oma kodu müüma hakata, on päikesepark päris kena lisaväärtus, mis kinnisvara hinda kindlasti tõstab.

Uued hooned peavad olema A-klassi energiamärgisega

Maailmas pööratakse üha rohkem tähelepanu jätkusuutlikkusele ning rohelise energia tarbimisele. Nii on ka Eestis muudetud seadusandlust. Näiteks alates 2020. aastast on Eestis kõikidel uutel hoonetel miinimumnõudeks liginullenergia ehk A-klassi hoone energiamärgis. See näitab, kui palju hoone aastas köetava pinna kohta energiat vajab. Skaala ulatub A-st H-ni nii nagu koduelektroonikalgi: külmkapid, pesumasinad, telerid – kõigil on peal energiaklass.

Ükskõik, kas hakkad maja ehitama või renoveerima, energiamärgis on kohustuslik. Eranditeks on muinsuskaitse all olevad ehitised ning ajutised hooned.

Päikesepaneelid võivad olla kirsiks tordil

Kuidas aga muuta näiteks B-energiaklassiga hoone A-klassi hooneks. Kui majal on korralik soojustus, soojapidavad aknad, kvaliteetne ventilatsioon ja maasoojuspumbal põhinev küte, siis lisades neile ka päikesepaneelid, võibki saavutada kõrgema klassi energiamärgise.

Energiatõhusus on hoone puhul oluline, sest päikeseenergiast on vähe kasu, kui soojusenergia läheb vanade või ebakvaliteetsete akende tõttu kohe toast välja. Seetõttu ongi A-energiamärgise saamiseks oluline, et erinevad energiatõhusad meetmed üksteist täiendaksid. 

Kuna energiamärgis on aina olulisem märk, mida kinnisvara ostes ja müües arvestatakse, siis lisavad päikesepaneelid korraliku protsendi sinu kinnisvara väärtusele. Rääkimata sellest, et päikesepaneelide paigaldamine on eelduseks erinevate toetusmeetmete kasutamiseks, näiteks Kredexi laenu ja käenduse saamisel. 

Ka kortermajad peaksid mõtlema päikesepaneelide paigaldusele

Sama kehtib kortermajade puhul. Korteriühistutel tasub päikesepaneelide paigaldamisele kindlasti mõelda, seda enam et Kredexist on võimalik saada paneelmaja renoveerimiseks vajalikku laenu.

Kortermajadel on mõistlik vaba katusepind maksimaalselt ära kasutada – paigaldada nii palju päikesepaneele kui võimalik, arvestades sealjuures ka seda, kui suure liitumisvõimsuse antud piirkonnas saab.

Kortermajale rajatud päikesejaam ei tõsta ainult kinnisvara väärtust, vaid ka sinu igakuised kulutused elektrienergiale on väiksemad. Keskmiselt tasub korralik päikesejaam end ära 6–10 aastaga – see sõltub nii elanike tarbimisharjumustest, süsteemi maksumusest kui ka elektri- ja võrgutasust.

Kui soovid oma koju päikesejaama, siis võta ühendust Elektrum Eesti spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse sinu kodule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.