5 juhtnööri selleks, et kodu vahetamine edukalt kulgeks

Kui praegune elamine hakkab väikeseks jääma või on seal elatud aeg lihtsalt ümber saanud, tasuks mõelda uue kodu soetamisele. Mida sellisel juhul tähele panna, selgitab Ruutmeetrid Kinnisvara maakler Jorma Liivalaid.

Ära kiirusta

Uue kodu leidmine tekitab palju elevust ning kui sobiv kandidaat silmapiiril, tahakski rahakotirauad kiiresti avada ning asjad kähku korraldatud saada.

Ent kinnisvara soetades tuleb võtta eelkõige rahulikult. “Portaalis võib unistamas käia, aga mõistlike otsuste tegemiseks on esimene samm välja selgitada, kuidas uue kodu ostu finantseerida,” rääkis Jorma Liivalaid.

Enne müü, siis osta

Uue kodu ostmiseks on erinevaid võimalusi. Sobiv valik sõltub palju sinu võimalustest. Kas enne tasuks uus korter osta ning seejärel müüa vana või teha seda vastupidi?

Kui sul on raha uue kodu ostuks juba olemas või on pank valmis väljastama teise kodulaenu, pole järjekord otseselt oluline. Sama kehtib ka siis, kui vana kodulaen on sinu nimel ning sooviksite uue kodulaenu võtta näiteks elukaaslase nimele. Sellisel juhul on valikuid samuti rohkem, kuna tahad tõenäoliselt valida parima võimaliku pakkumise.

Kui aga uue kodu ostmiseks tuleb vana eelnevalt müüa, siis enne tehingu sooritamist peaksid vanale korterile ostjad leitud olema. “Kui tahad olla kindel, et endale ikkagi meelepärase korteri leiad, siis proovi veidi aega turul silma peal hoida – jälgi, kui tihti tuleb sulle sobivaid pakkumisi turule või kui palju on näiteks teatud arendustes pakkumisi, mida kaaluksid,” soovitas Liivalaid.

Kui jälgid likviidset turgu, siis pole väga vahet – kui otsus on peas sündinud, tasub enda korter müüki panna ning küllap leiab ka turult sobiva. Kui aga on soov leida midagi erilisemat või vaatad uut elamist konkreetsesse piirkonda, kus palju pakkumisi pole, tuleb oma tehingut targalt ajastada.

Siinkohal on aga taaskord väga oluline, et oma praegusele kodule oleksid uued huvilised juba leitud. Seega oleks mõistlik enda praeguse kodu müümisest alustada.

“Kui ka tulevad ostjad ja sul ei ole hetkel endale sobivat pakkumist, siis on otsus sinu käes: ostjatele saab vajadusel alati ära öelda, aga kui unistuste pakkumine on leitud, siis nipsust vanale korterile ostjaid välja võluda on juba märksa raskem,” sõnas Liivalaid.

Mitu laenu korraga

On selge, et kahte kodulaenu korraga maksta pole kuigi mõttekas, samuti ei taha ka pangad üldjuhul mitut laenu üles jätta. Mitme laenu võtmiseks peaks olema konkreetne põhjus – kas üks läheb üürile või on töökoha tõttu vaja kahte elukohta. Ühtlasi vaadatakse ka laenuvõimekust valvsa pilguga – laenukohustused ei tohiks ületada 40–50% sinu sissetulekust.

“Kui pank pakub koduvahetuslaenu uue kodu väljaostmiseks ning võimaldab vana kodu müümiseks mingi ajalise akna, siis esmase laenu põhiosamaksed üldjuhul peatatakse vana laenu kustutamiseni, ehkki intressi siiski küsitakse,” rääkis Liivalaid.

Armastus esimesest silmapilgust

Jorma Liivalaid toob põhilise veakohana välja liiga kiire armumise uue kodu vastu. “Kui leidsite enda unemate kodu, mis jõudis välja broneerimislepinguni, aga vana kodu vajab veel müümist, siis võib juhtuda, et panete ennast olukorda, kus vana kodu tuleb müüa alla turuväärtuse, et tehing kiiresti tehtud saaks,” tõi ta välja.

Nii ostu- kui müügiprotsessi on võimalik juhtida ka paralleelselt, ent sellisel juhul tasuks kasutada maaklerit, kes oskab ennustada müügile kuluvat aega ning aitab vajalikke otsuseid teha.

Aga mis oleks, kui hoopis vahetaks?

Kindlasti oled kinnisvaraturul märganud, et mõne kuulutuse juures pakutakse ka võimalust kinnisvarade vahetuseks. Tegelikkuses tehakse selliseid tehinguid üliharva. Sellel on lihtne põhjus: millised on šansid, et sinu korter meeldib kellelegi, kelle jaoks on just tema korter sulle kõige sümpaatsem valik?

Samuti võivad selle tehinguga kaasneda ka ohud. Vahetustehingu puhul ei pruugita ilmtingimata vormistada hindamisakti turuväärtuse määramiseks – seega võib vähemteadlik tehingu pool valusalt kõrvetada saada. Müüjana on sellist viga keeruline teha – kui müües on hinnastamisel mööda pandud, siis turg tavaliselt korrigeerib selle, kuna tõenäoliselt pakutakse hind niikuinii turuväärtuse juurde.

Vahetustehinguid võib esineda rohkem seal, kus on vähe kinnisvarapakkumisi. Kui jutt käib Tallinnast või mõnest muust suuremast linnast, siis tasuks vahetustehingut vältida. „Kui soovid uut kodu osta, aga vana vajab eelnevalt müümist, siis pane ta lihtsalt turule müüki ja saadki parima hinna kätte,“ ütles Liivalaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.