Kuidas valida korterisse sobivat üürnikku?

Inimese usaldusväärsus on Marina Hoduse sõnul kõige olulisem punkt, mis mõjutab üürniku valimist.Foto: Shutterstock

Mõte endale kuuluv kinnisvara anda elamiseks kellelegi teisele võib nii mõnelegi esimest korda üürileandjale tunduda veidi hirmutav. Kui oled siiski otsustanud oma korterisse üürnikku võtta, siis tuleb teha valik, millist üürnikku enda koju võtta. 

Mida tasub silmas pidada, kui otsid enda korterisse üürnikku, räägib lähemalt Uus Maa Kinnisvarabüroo kutseline maakler Marina Hodus.

Usaldusväärsus loeb

“Üürnikku valides tuleb kõigepealt uurida, kas tal on olemas kindel töökoht ja sissetulek,” räägib Hodus, et see on oluline punkt, mida kindlasti peab uurima, sest korteri üürile andmisega kaasnevad igakuised kulutused. Pärast seda tuleb küsimus, kui pikaks perioodiks soovitakse kinnisvara üürida.

Inimese usaldusväärsus on kõige olulisem punkt, mis mõjutab üürniku valimist.

Hoduse sõnul tasub uurida, millised on üürnikku harjumused. Kas ta suitsetab või on tal koduloomi. Kui tihti võtab ta vastu külalisi, kuulab muusikat või mängib ise mõnda muusikainstrumenti. Siin tulevad mängu, millised on üürileandja tingimused. Kui neis on kokku lepitud, on lihtsam hilisemaid arusaamatusi vältida.

Oluline on ka välja selgitada kas potentsiaalsel üürnikul on eelnev üürimise kogemus. “Kui kogemus on olemas, siis võib küsida eelmiselt üürileandjalt soovituskirja,” märgib Hodus.

Üürniku valimine algab esimest telefonikõnest

“Minu jaoks algab üürniku valimise juba sellest, kuidas ta suhtleb minuga telefonis või meili teel,” räägib Uus Maa kutseline maakler protsessist, kuidas tema aitab üürniku valida.

Hoduse sõnul saab suhtlusest väga palju infot, mille põhjal järeldusi teha. “Vestluse käigus saab aru, kas inimene on viisakas, täpne, teab täpselt, mida ta otsib ja on avatud rääkima endast,” selgitab ta.

Tavaliselt kutsub Hodus korteriga tutvuma 4-5 inimest väikese vahedega. “Kohale tulevad heal juhul pooled,” märgib ta.

“Kohapeal vestlen kliendiga, küsin küsimusi, loen kehakeelt,” selgitab Marina Hodus oma töövõtteid. Tema sõnul võivad küsimused olla natuke ebamugavad, kuid see aitab aru saada, mis inimesega on tegu. 

“Kui jääb üks või kaks kandidaati sõelele, siis palun neil saata omanikule ennast tutvustav lühike essee,” räägib Hodus, et see aitab omanikul saada aimu, kes tema korteris elama hakkab.

Oluline on märkida, et lõpliku valiku teeb alati omanik ning maakler annab oma kogemuse baasil ainult nõu.

Tausta kontrollitakse ka sotsiaalmeedia abil

Rääkides taustakontrollist, siis on Hoduse sõnul olemas ametlikud infokanalid nagu krediidiinfo ja Ametlikud Teadaanded. “Lisaks saab väga palju infot sotsiaalmeedia kaudu,” lisab ta. 

“Pahatahtlikke kliente, kes varjaks midagi varasemast elust, on vähe,” selgitab Marina Hodus. Tema sõnul on üldiselt nende nimed teada, sest internetiajastul on raske varjata mingit probleemi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.