Maakler selgitab: millist korterit tasub investeerimiseks osta?

Kinnisvaraturg on suur ja lai ning järjest enam mõeldakse korteri ostmisel ka investeerimise peale. Miks mitte panna korter teenima? Milliste korterite järele hetkel nõudlus on ning mida tasuks vältida, räägib 1Partner Kinnisvara kutseline maakler Helena-Laura Lesment.

Popid kahetoalised

Alustuseks tasub mainida, et üüriturul on hetkel enamuses pigem pakkumine kui nõudlus. Kui aga tahta kindla peale välja minna, siis on teatud liiki kortereid, mille nõudlus ilmselt kunagi otsa ei lõpe.

“Enim soovitud on avatud planeeringuga valgusküllased kahetoalised korterid, mis oleksid värskelt ja kvaliteetselt remonditud,” kirjeldas Helena-Laura Lesment. Lisaks korteri planeeringule ja seisukorrale tasuks silmas pidada ka kindla parkimiskoha olemasolu, mis on samuti üürnike jaoks olulise tähtsusega.

Leia sobiv maja

On selge, et korteri asukoht mängib nii ostmisel kui üürimisel väga suurt rolli. Seega võiks investeerimiseks sobiv korter asuda südalinnast maksimaalselt 10-minutilise autosõidu kaugusel. Samuti oleks hea, kui ühistranspordipeatused võimalikult maja lähedal oleksid.

Mõelda tasuks ka jalutuskäikude teekondade, eeskätt just nende radade mugavuse peale, mis kesklinna viivad. “Heaks näiteks on siin Pelgulinn, Lasnamäe algus ehk Majaka rajoon, Uus Maailm ja Kristiine,” tõi Lesment välja.

Investeerimiseks ostetav korter ei pea ilmtingimata asuma uhiuues majas, kuna korteri hind läheks sellisel juhul optimumist välja. Küll aga on hoone seisukord siiski oluline ning ei tohiks liigselt kajastuda remondifondis või majalaenu igakuisel arvel.

Eelmainitud summa ei tohiks ületada 30 eurot kuus ning sellel on väga lihtne põhjus.

“Kui see on suurem, siis mõjutab see korteri tootlust: vastavalt võlaõigusseaduse üürilepingu alajaotusele on üürileandja kohustatud remondifondi ise tasuma, kui pole just kokku lepitud teisiti. Pole raske eeldada, et tõenäoliselt pole üürnik sellest kokkuleppest huvitatud,” ütles Lesment.

Ka sisustus on oluline

Üürikorterit sisustades tasuks meeles pidada, et seda tuleb teha teadlikult ning võimalikult hästi. “Reeglina lähevad paremini kaubaks täielikult sisustatud korterid, kuid mööbliesemed peaksid olema üürniku jaoks sümpaatsed ning meeldivad kasutada, mitte kõige vanemad ja odavamad,” selgitas Helena-Laura Lesment.

Alati on olemas ka erandeid. Nii võib ka siin välja tuua teatud üürnike grupi, kes eelistavad suhteliselt tühja korterit ning omavad ise juba kogu vajalikku sisustust, ent neid on Lesmenti sõnul pigem vähe.

Rohkem vahendeid, rohkem võimalusi

Kui investoril juhtub olema rohkem rahalisi vahendeid, tasuks pöörata pilk jätkuvalt populaarsete piirkondade, sealhulgas Kalamaja või kesklinna kvaliteetsete uusarenduste poole. Kui vähegi võimalik, võiks mõelda kastist välja, seda ka korteri suurust silmas pidades.

Seetõttu pole üldse halb mõte kaaluda kolme- või neljatoalise korteri soetamist, sest need on üüriturul alati vähemuses. “Järjest rohkem on peresid ja paare, kelle mõtteviis erineb varasemast kodu omamisele suunatud mentaliteedist ning kes mõtlevad rohkem globaalselt,” selgitas Lesment.

Peamised veakohad

Kindlasti tasuks vältida kortereid, mis asuvad silmnähtavalt amortiseerunud majades. Siinkohal on oluline, et ostja ei laseks end eksitada lubadustest, justkui korteriühistul oleks plaanis teha seda või toda – lähtuda tuleks ikkagi hetkel valitsevast olukorrast.

Suurte kõrvalkuludega korterit osta pole samuti kuigi mõttekas, kuna see vähendab oluliselt potentsiaalsete üürnike hulka.

“Aina enam näen ma potentsiaali kesksema asukohaga korteritel, mis on mõnevõrra kallimad kui “mägede” korterid, ent pikemas perspektiivis siiski tasuvamad,” soovitas Helena-Laura Lesment.

Ka investorite puhul võib märgata tendentsi: finantsvõimendust püütakse pigem vältida ning kortereid ostetakse vaid omavahendite abil.

Sellisel juhul võib aga ostjat varitseda oht – müüja saab mõningatest nüanssidest rääkimata jätta ning kui ise õigel hetkel teatud küsimustele tähelepanu pöörata ei oska, võib see tulevikus valusalt kätte maksta.

“Pangalaenu puhul ei saa vältida asjaolu, kui korteris on näiteks midagi ümber ehitatud ning jäetud seadustamata või küttesüsteem vahetunud, ent seda pole ehitisregistrisse kantud,” näitlikustas Lesment ning kinnitas, et pank leiab sellised asjad kindlasti üles ning võib laenu andmisest seetõttu keelduda.

Samuti võib hiljem olla keeruline sellist korterit edasi müüa, kuna järgmine ostja võib siiski soovida pangalaenu võtta ning seda vigade ilmnemisel mitte saada. “Seega on dokumentatsioon oluline, eriti kui korter on renoveeritud ning selle käigus on tehtud olulisi muudatusi,” rõhutas Lesment.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.