Kasulik teada: mida peab arvestama robotniiduki ostmisel?

Kõige tähtsam on enne robotniiduki valimist teha selgeks, kui suur on niiduala ja kuidas see on liigendatud. (c)Foto: Husqvarna

Robotniidukid on aina popimad ja seda põhjusega – muru on alati niidetud ja korras, samal ajal võib aiapidaja teha teisi töid või lamamistoolis laiselda. Kuidas aga leida just sinu aeda sobiv robotniiduk, aitavad selgitada Husqvarna spetsialistid.

Niiduala suurus

Kõige tähtsam on enne robotniiduki valimist teha selgeks, kui suur on niiduala ja kuidas see on liigendatud. “Need on kaks olulist asja, sest väga suurt rolli mängib, kas tegemist on puhta muruplatsiga või esineb seal puid, põõsaid, peenraid või näiteks laste mänguala,” selgitab Husqvarna spetsialist Andrus Soomer. Kõige väiksema niitmisvõimekusega robotid jäävad 400 ruutmeetri kanti ja kõige võimsamad, mida leiab Husqvarna tootevalikust, suudavad korraga niita kuni 5000-ruutmeetrise ala. 

Näiteks Husqvarna Automower 310 sobib hästi murupindadele, mille suurus on kuni 1000 m², samal ajal kui Husqvarna Automower 430 sobib kuni 3200 m² suurustele murupindadele. Kui murupind on väga suur, siis võib kaaluda Husqvarna Automower 450X mudelit, mis sobib kuni 5000 m² suurusele murupinnale.

Siiski tuleb niiduala suuruse arvestamisel silmas pidada aia liigendatust. Näiteks pisut alla 1000-ruutmeetrisesse aeda, kus on puid, põõsaid ja peenraid, on targem osta masin, mille niitmisvõimekus on üle 1000 ruutmeetri. Seda loogikat tuleb järgida iga suurusega aia juures. 

GPS või kaabliga piire

NERA seeria robotniidukid on võimelised niitma ka ilma füüsilise piirdekaablita. Need kasutavad GPS-positsioneerimist, mis võimaldab neil täpselt navigeerida ja leida tee ka keerulistel murupindadel ja takistuste korral. Näiteks Husqvarna Automower 430X NERA niiduk, millel on GPS-navigeerimise võimekus, suudab niita ka ebatasasel ja künklikul pinnal. 

Kui rahaga pole priisata, tasub kaaluda odavamat varianti, mis kasutab niiduala määramiseks juhtkaablit. Kaabliga muruniidukite puhul ei pea muretsema selle pärast, mis saab siis, kui kaabel mõnest kohast puruneb – tuleb lihtsalt ühendust võtta robotniiduki paigaldajaga, kes tuleb, purunenud koha üles otsib ja selle parandab. 

GPS-tehnoloogiat kasutavad robotniidukid levivad üha laiemalt, sest suudavad täpselt navigeerida ja jälgida, et muru saaks ühtlaselt niidetud. Need robotniidukid kasutavad satelliitsignaale, et määrata oma asukoht ja teha kindlaks, milliseid alasid on vaja niita. GPS-tehnoloogia võimaldab robotniidukitel leida tee ka keeruliste murupindade ja takistuste korral ning tagada ühtlane niidutulemus. 

Nende masinate kasutamist hõlbustavad äpid, kust on Husqvarna spetsialisti Timmo Kõrrani sõnul võimalik jälgida nii masina liikumist kui teha vajadusel muid muudatusi, mida antud masin võimaldab, näiteks korrigeerida niidugraafikut, muuta lõikekõrgust, luua erinevaid niidualasid jne.

Husqvarna X-Line seeria mudelitel on suurepärane jõudlus keerukatel aladel, millel leidub kitsaid läbikäike ja kuni 45-kraadiseid kallakuid. GPS juhtimisega navigatsioonisüsteem ja Automower® Connect rakendus annavad masinale intelligentsuse, et sinu muru oleks roheline ja ühtlaselt niidetud kogu aeg. Tänu Automower® Connect rakendusele on võimalik niidukit jälgida ning seadistada igal ajal ja ükskõik kus maailma otsas.

Enne uue tehnoloogiaga masina soetamist konsulteerida spetsialistiga, kes vaatab täpselt üle, kas NERA robotniiduk sobib sinu aeda, sest masin vajab piiranguteta “vaadet” taevasse. Foto: Husqvarna

Uus lahendus NERA

Sel kevadel tõi Husqvarna turule uue robotniidukite sarja NERA. See uus patenteeritud, maapinda kopeeriv esitelje lahendus suurendab manööverdusvõimet ja parandab ebatasasel maastikul ja kallakutel niitmise võimekust kuni 50 protsendini ehk 27 kraadini. NERA robotniidukeid saab varustada kaablivaba tehnoloogiaga, kasutades Husqvarna EPOS komplekti (lisavarustus). Kõik niitmise aspektid on optimeeritud, alates valikulisest perimeetrikaabli vabast paigaldusest kuni nutikate funktsioonideni, nagu näiteks takistuste tuvastamine distantsilt.

Siiski tasub enne uue tehnoloogiaga masina soetamist konsulteerida spetsialistiga, kes vaatab täpselt üle, kas NERA robotniiduk sobib sinu aeda, sest masin vajab piiranguteta “vaadet” taevasse. “Kui on kõrgete ja tihedate puudega pargilaadsed aiad, siis sinna kindlasti see masin ei sobi. Läbi tuleb mõelda ka see, kui masinat soovitakse paigaldada kõrghoonestuse või metsa vahel olevale varjatud alale. Siis ei pruugi robotniiduk katta kogu niiduala ja osa tuleb ikka käsitsi teha,” selgitab ta. 

Hirmu selle ees, et uue tehnoloogiaga niiduk võiks aiast välja uitama minna, ei tasu karta, sest uued masinad on nutikad ja võrdväärsed kaablimasinaga ehk oskavad neile seatud perimeetrit lugeda kuni kahe sentimeetri täpsusega. “Kui kaob ära taevavaade või tekib mõni muu takistus, jääb niiduk lihtsalt seisma.”

Lõiketera ja lisafunktsioonid

Husqvarna robotniidukid on varustatud vastupidava žiletitaolise lõiketeraga, mis sobib erinevate murutüüpide jaoks. Terav tera tagab hea niidutulemuse ning on samas ohutu, sest kui tekib kokkupuude tugeva esemega, siis “peituvad” lõiketerad lõikeketta varju, et vältida nii objekti kui ka terade purunemist.

Husqvarna robotniidukid pakuvad erinevaid lisafunktsioone, mis muudavad niitmise veelgi mugavamaks. Näiteks on masinatel vargusevastane GPS-kaitse, mis võimaldab jälgida robotniidukit igal ajal ja igast kohast. 

Ära unusta hooldust!

Kuigi robotniiduk on ise toimetav masin, ei tohi sellesse suhtuda kui lambasse, kelle lased kevadel välja ja kutsud alles sügisel tagasi lauta. Hea peremees vaatab vähemalt korra nädalas niiduki alla ja puhastab pinnad ja tera ümbruse niitmisjääkidest. 

Sõltuvalt niidu tingimustest võiks iga kuu või pooleteise tagant kontrollida lõiketerade olukorda. Nürid terad tuleks vahetada uute terade vastu. Selleks tasub Soomeri sõnul lugeda hoolikalt kasutusjuhendit või siis küsida abi spetsialistidelt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.