Jõulud

Koduaia jõuluks tulederüüsse ehtimisel pea silmas paari nippi

Jõulutuled aitavad pimeda aja paremini üle elada.Foto: Shutterstock

Koduaia kaunistamisse panustatakse iga aastaga üha enam, sest see annab võimaluse nii karges külmas kui sombuses pimeduses jõuluvalgust ja pühademaagiat luua.

Aia ehtimise trendijooni tutvustab ja nippe jagab K-rauta sisekujundaja Getrin Ruut.

Soe külluslik valgus

Moes on soe, kollaka alatooniga valgus. Värvilised ja vilkuvad tuled võiks jätta oma aega ootama. Tagasihoidlikkus ei tähenda sugugi seda, et jõulutulesid peaks olema vähe, vastupidi, pimedas millegi väljavalgustamiseks tuleb omajagu vaeva näha ja sestap on jõulutulede kogusega keeruline üle pakkuda. Aias kehtib valgustuse osas ajatu reegel, et rohkem on uhkem.

Rikkalikud valgusansamblid

Koduaia ehtimisel võiks luua külluslikke kompositsioone. Pigem võiks panustada ühele puule või paarile põõsale, mitte pillutada väikeseid hajutatud valguslaike üle aia. Seejuures ei pea õues jõulupuuks olema sugugi kuusk, see võib olla ka viljapuu, mägimänd või mõni muu puu, mille saab külluslikult jõuluvalgusega katta.

Väljajoonistatud objektid

Kindlate objektide selge väljajoonistamine puudutab ka maja ennast. Ehtida võib näiteks rõdud, terrassi või ukse ümbruse, aga valguskettidega võib välja joonistada ka mõne kontuuri, näiteks katuse. Osad jõuluehted võib paigutada ka tuppa sisse, akendele, siis ei tule nende puhul jälgida ilmastikukindlust.

Moekad LED-figuurid

Jõulukette valides jälgi kasutuskohta – jääpurikad sobivad räästa alla, valgusketid maja kontuure rõhutama, valgusvõrgud põõsaid ja puid katma. Praegu on väga trendikad erinevad LED-tuledega figuurid, näiteks hirved, kitsetalled, põdrad, karud. Valguskuju või nende ansambel võib kaunistada nii terrassi  kui eesaeda. Ajatult sobituvad jõuluootusaega ka erinevad küünlalaternad, kuhu võib panna igal õhtul uue küünla, aga lihtsam on soetada LED-teeküünlaid, mõõdukalt distantsilt pole arugi saada, et laternas ei põle ehtne tuli.

Ilmastikukindlad tuled

Jõulutuled peavad olema ilmastikukindlad, siseruumi mõeldud ehted peavad jääma tuppa. Lisaks ehetele endale peavad ilmastikukindlad olema ka muud tarvikud, näiteks pikendusjuhtmed. Jõuluehted võiks paigaldada püsivalt, nii, et neid pole tarvis pärast jõule maha võtta. Jõuluvalgustust kahjustab kõige enam paigaldamise ja mahavõtmise protsess, seega võiks tuled jääda majale, aiale ja puudele aastaringselt. Paigaldamise käigus tasub jälgida, et kaablid ei satuks teravatele servadele, kus need võivad läbi kuluda ja lühise tekitada. Pimedal perioodil võivad jõulutuled põleda ööpäevaringselt, neid pole vaja ka kodust ära sõites välja lülitada. Samas võiks pidevalt kallineva elektri hinna valguses soetada anduri, mis lülitab tuled sisse alles hämaruse saabudes ning kustutab hommikul tuled ära.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.