Kinnisvara

Värske majanduslangus kinnisvaraturul: kas koduotsijal on põhjust paanikaks?

Foto: Shutterstock

See nädal algas pisut teisiti: selgus, et lisaks koroonaviirusele külvab maailmas hirmu ja ärevust ka värske majanduslangus. Mida see aga kohalikule kinnisvaraturule tähendab?

Uus Maa Kinnisvarabüroo kutseline maakler Eve Kaunis ütleb, et languse esimesed mõjud on tunda juba praegu: inimesed on mures ja teadmatuses, kuidas praegune olukord kinnisvarahindu mõjutab. “Inimesed jälgivad aktiivselt uudised ning väga kerge on külvata paanikat – juba praegu on mures kliendid helistanud, mis turul toimuma hakkab,” sõnab ta.

Kaunis tõdeb, et ette on tulnud ka olukordi, kus kliendid tühistavad või lükkavad tehinguid edasi. “Ütleme nii, et paanikat ei ole, muretsemist aga küll,” sõnab ta.

Mis siis juhtuma hakkab, seda ei oska praegu täpselt öelda keegi, ütleb Lahe Kinnisvara maakler Tauno Pajuri. “Praegu on olukord veel liialt ebaselge, et teha mingeid järeldusi, ennustusi. Me vaatame ja jälgime olukorda Eestis, Euroopas ning maailmas,” ütleb ta.

Praegu veel ostumõtteid maha matma ei pea

Koduotsingutest päriselt loobuma kriisihirmus siiski ei pea. Kaunis räägib, et kui inimene leiab kodu, mis talle väga meeldib, mille hind on mõistlik ning mille jaoks rahalised vahendid on tagatud, võib kodu siiski osta. “Nii toimus ka eelmise turulanguse puhul, aastatel 2007-2008 – tehinguid siiski tehti ja inimesed vahetasid enda eluasemeid, väga aktiivselt tegutsesid turul ka investorid. Oluline on, et inimene langetab teadlikke ostuotsuseid ning ka finantseerimisplaan on turvaline,” selgitab ta.

Ka Tauno Pajuri on seda meelt, et ostumõtetest loobuda ei ole tarvis. “Kodu on ostetud igal ajal. Olen olnud kinnisvaramaakler 26 aastat ning näinud mitmeid kriise – 1998 vene kriis, 2008. aastal ülemaailmne majanduskriis – ja kodu on ostetud ka nendel aegadel,” sõnab ta.

Riske siiski on, neist suurim see, et koduostja võtab kodu soetamiseks laenu, mida ta ei suuda teenindada. “See risk on olemas alati, kuid eriti praegu peavad inimesed mõtlema, mis saab siis, kui töökohas toimub sundpuhkusele saatmine, koondamine – kas on olemas niiöelda rahaline puhver, mida saab sellises situatsioonis kasutada,” räägib Kaunis.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses