Olukord kinnisvaraturul: iga puudus mõjutab vara hinda

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Erinevalt tõusuajast on pingelises majanduskeskkonnas kinnisvaraostjatel aega ja pakkumisi piisavalt ning kiire on hoopis müüjatel, seetõttu leitakse üles kõikvõimalikud hinda allapoole vedavad puudused.

„Kasvava majanduse ja kiire hinnatõusu ajal oli kinnisvaraostjatel kiire, sest järgmisel päeval võis keegi juba objekti eest ära napsata. Seetõttu soetati varasid, mille nõrgad küljed alles peale ostutehingut võimenduma hakkavad. Nüüd on olukord vastupidine – kui müüja pole tahtnud puuduste likvideerimisega tegeleda, siis leitakse need üles ja hind surutakse alla,“ ütles Pindi Kinnisvara juhatuse liige ja hindamisvaldkonna juht Andres Teder.

Tema sõnul ei tasu puudusi segi ajada varjatud puudustega, mille vastu on ka seaduslik kaitse varaostjal olemas. „Erinevaid hinda mõjutavaid puuduseid on palju. Mõni neist on likvideeritav, nagu näiteks dokumentatsiooni korda ajamine, tilkuva kraani parandamine või kasvõi sigaretilõhna toast välja tuulutamine. Mõni puudus on leevendatav, näiteks kui hoone trepikoda on räpane, saab teema ühistus enne müüki üles tõsta ja kui teised elanikud on nõus, siis tihendatakse koristusgraafikut. Mõne puudusega pole paraku midagi peale hakata – viimase alla käib näiteks asukoht. Kui korteri aknad avanevad mürarikkale trassile, siis nii lihtsalt on ja nii jääbki, kuid nüüd on ostjatel aega endale teadvustada, et nad sõna otseses mõttes trollipeatuse kõrvale võivad elama kolida,“ selgitas Teder.

„Olukord on muutunud üsna kiirelt ning pigem tajuvad muutust täna ostjad paremini – müüjad ei pruugi aduda, kui palju turg jahenenud on ning suhtuvad vara korrastamisesse veel üsna hooletult. Soovitame seda hoiakut kiirkorras muuta, sest ostjatel on aega nüüd piisavalt ja iga puudus hakkab otseselt vara hinda mõjutama,“ lisas Teder.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.