Oma kola trepikojas hoidmine võib kaasa tuua rahatrahvi

Trepikojas lilli eriti hoida ei tohiks.Foto: Margus

Rubriiki toetab

Kortermajade trepikodades kohtab sageli elanike kõikvõimalikku isiklikku kraami alates toalilledest lõpetades rataste ja lapsevankritega. Paljusid neist esemetest ei tohi seal aga tegelikult üldse hoida.

Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe ütleb, et siin on kaks peamist reeglit – esiteks ei tohi trepikodades hoida asju, mis põlevad ja need asjad, mis ei ole põlevast materjalist, ei tohi takistada trepikodades liikumist (asjadest vaba ala laius peab olema alati vähemalt 1,2 meetrit).

“Seega näiteks lillepotid inimeste liikumiskõrgusest kõrgemal, näiteks seinal oleval riiulil, võivad olla, samuti trepi all korrektselt rattahoidjas olevad jalgrattad. Seevastu lapsevankrid, kelgud jms, mis on lihtsalt seina äärde toetatud ja isegi poekottidega liikudes jalgu jäävad, pole lubatud,” sõnab ta.

Päästeameti inspektorid on käinud eelmisel ja sellel aastal korduvalt kortermajades kontrollimas ja selgitamas, millised nõuded ja miks asjade hoidmisele kehtivad. “Esimese sammuna püüame alati inimestele seletada, miks esemete trepikojas hoidmine ei ole hea mõte. Ja seeläbi saavadki osa rikkumistest juba lahendatud. Kuid kui on näha, et selgitamisest ei piisa, siis on Päästeametil võimalus alustada ka menetlust. Lisaks tavapärasele menetlusele on Päästeametil sellest aastast õigus rakendada lihtsamate väärtegude puhul ka lühimenetlust. Lühimenetlust on õigus läbi viia muuhulgas ka  evakuatsiooniteedel liikumist takistavate või põlvematerjalist asjade hoidmise eest. Lühimenetluse korral määratakse rikkujale trahv 40 eurot,” selgitab Tähe.

Eelmisel aastal kontrollis Päästeamet kokku ligikaudu 1400 kortermaja. Viimati tehti reid kortermajadesse selle aasta alguses ja pilt on endiselt kurb – kontrollitud 328 kortermajast oli tuleohutuse seisukohast kõik korras vaid viiendikul. “Suurim murekoht on jätkuvalt trepikodades hoitavad lapsevankrid, jalgrattad, potililled ja vana mööbel, mis saavad takistusteks majast väljumisel ning tekitavad põlema süttimisel suitsu, mis jätab majaelanikud korteritesse lõksu. Halvast olukorrast ajendatuna lõime korteriühistutele võimaluse kutsuda endale ohutuse teemade läbi arutama kohapeale kohalik päästekomando. Nemad oskavad kohapealset olukorda üle vaadates juba täpsed nõuanded ja soovitused, kuidas asjade ladustamine kortermajas olema peab ja korda saada. Oma soovist tuleks märku anda päästeala infotelefonile 1524,” ütleb Tähe.

Sellest aastast oleme võtnud evakuatsiooninõuete eiramise senisest veelgi suurema tähelepanu alla, sest inimestel peab olema ohutu igas hoones, olgu see siis pood, kool või kodu. Päästeametil on evakuatsiooninõuete rikkumise osas nulltolerants.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.