Hiired majas: milline on kõige humaansem viis nad kinni püüda?

Foto: Pixabay

Ilmad lähevad külmemaks ja ühes sellega võivad koduuksest sisse astuda kutsumata külalised – hiired. Harvem juhtub seda majapidamistes, kus elab kass, sest hiired pelgavad kassilõhna. Ent hiired on sitked ja kavalad, nad leiavad tee majja isegi siis, kui arvad, et neil justkui ei ole kuskilt võimalust majja pääseda. Samas kui nad juba majas on, siis tuleb nendega tegelda.

Hiirte püüdmiseks on mitmeid viise, kuid see võiks olla loomale kõige vähem kannatusi põhjustav. Enamik püüab selle piiksuva närilise kinni vana hea vinnastatava hiirelõksuga, mis on tõepoolest kõige käepärasem ja odavam vahend, neid on müügil nii ehituspoodides kui ka toidukauplustes, need maksavad paari-kolme euro ringis.

Hiiri saab püüda ka liimpüünisega, ent see liigitub ilmselt kõige sadistlikuma viisi alla. Liimpüünises kasutatav liim meelitab hiire püünisesse ja hiir jääb liimi sisse lõpuks kinni, ent ei sure seal. Lõpuks oled probleemi ees, mida teha liimise ja elusa hiirega. Nende toodete kirjeldustes on küll mainitud, et liimpüünis tuleb koos hiirega ära prügikasti visata, ent siiski viskad sa sinna poolelusa looma.

Kui julged, siis saab hiiri püüda ka mürgiga ja see on tõhus vahend juhul, kui nendega on probleeme pikemat aega. Seda võib vaja minna maamajapidamistes, kus salved-keldrid on talvekraami täis varutud. Mürgiga tõrjumiseks võid osta mürgi poest ja seda ise teha või tellid koju kahjuritõrje. Eestis tegutsevad ettevõtted kasutavad Tervisekaitse ameti poolt lubatud mürke, mis on keskkonna- ja inimsõbralikud. Nüüdseks on möödas ka ajad, mil lubati tavakasutajatel kasutada kangeid 0,005%-lise toimeainega mürke, neid ei müüdagi enam tavatarbijale, sest need kahjustavad pikaajalisel ja korduval kasutusel inimeste tervist. Et mürgiga hiiri püüda, tuleb neid mürgiga tõrjuda aga pikema aja vältel, sest närilised ei pruugi mürki kohe usaldada.

Ent asjale saab läheneda ka humaanselt. Kui mäletad vanast ajast taluaitades kasutatavaid võredest rotipuure, siis saab sama põhimõtte järgi töötavat lõksu kasutada ka hiirte jaoks. Näiteks aednik24.ee lehelt on võimalik tellida omale selline hiirepüünis, kuhu hiir langeb elusalt sisse ja sul pole vaja hiirt näha ega katsuda – see püünis ei paista läbi. Sinu ülesanne sealt edasi on järgmine. Võtad püünise koos hiirega ja lähed kodust võimalikult kaugele, vähemalt kilomeeter maad kaugemale metsa või aasale, sest ligemal olles juhtub see, et enne kui sa ise koju jõuad, on hiir sul koduuksel vastas juba. Looma lased looduses vabaks ja asi tehtud.

Mida aga teha surnud hiirega? Kompostiljoni algatusmeeskond ütleb, üldiselt võiks kõik orgaanilise aine, mis otseselt komposti ei kuulu ka maha matta. Enamasti liiguvad hiired just eramajades, kus ka oma hoovilapp. Kui loom on mürgitatud, siis sellisel juhul soovitab Kompostiljon selle hoopis põletamisele suunata. Kui aga need variandid ei ole kumbki võimalik, kuulub surnud hiir olmeprügisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.