Proff jagab nippe – kuidas tegelikult pesu pesema peaks

Foto: Pixabay

Pesusortimine enne masinasse panekut näeb mõnel juhul välja nagu prügisortimine – pooltel juhtudel mõistatad, et kas mõnd riideeset ikka võib masinasse panna või mitte, ja kui sa oled riietelt pesuinstruktsioonid ka veel ära lõiganud, siis nuputad ühtlasi, mis kraadiga peaks nüüd pesema.

Tallinnas asuva pesumaja “Pesulaine” perenaine Kristel Tammiste ütleb, et pesupesemine ei ole küll raketiteadus, ent siiski on mõned nipid, mida tasub teada. Kõige olulisem, millest tasub tema sõnul lähtuda, on see, et kui tegemist on sulle väärtusliku riideesemega ja sa kahtled, kas seda üldse masinasse panna, siis pole vaja masinpesuga katsetama hakata. “Sel juhul pese see ära käsitsi 30-kraadises vees, vali vedel pesuaine või lahusta pulber enne vees korralikult ära,” juhendab Tammiste ja lisab, et nii on kõige kindlam, sest teinekord võib isegi 30kraadises vees mõni asi värvi anda. Eriti hea on tema sõnul mõne väärtuslikuma eseme puhul esimene kord kindlasti käsitsi pesta, sest siis on ka näha, kuidas riie käitub, ja kui riidega on pärast pesu kõik korras, siis võib hiljem juba julgemalt asjale läheneda ja selle siis ka masinasse panna.

Mida tohib valgega pesuga koos pesta ja kas must on tume pesu?

Üldjuhul on nii, et kui enne pesupesemist pesu sortida, siis me lähtume sellest, et hele pesu läheb masinasse eraldi. Kuid mis on ikka hele pesu? Kas valge on hele? Või kõik teised värvitoonid, mille kohta me ütleme heleroheline, helesinine, helekollane jne, on automaatselt heleda pesu hulka arvestatud? Peale selle pole meil sageli täisvalget pesu, vaid valgele on lisatud mingeid värvilisi niite või mustreid. Kristel Tammiste ütleb, et valget pesu tohib üsna julgelt koos pesta helesinise pesuga, helesinine ei muuda valget halliks, nagu seda kipuvad tegema kõik muud heledad toonid, kuigi valge riide puhul peab leppima siiski tõsiasjaga, et ajapikku valge vanub ja läheb isegi õige pesemise korral hallikaks. “Kui valge pesu on aga mustriline, siis ei ole see enam valge pesu ja teda tuleb võtta kui heledat,” lisab ta.

Tumedate toonidega on Kristeli sõnutsi aga nii, et koos tohib pesta tumepruuni, tumerohelist, tumesinist riiet, ent musta ja punast värvi riided lähevad masinasse eraldi. “Punane värv on, teadagi, pesupesemise juures kõige enam meelehärmi valmistav värv,” nendib ta ja lisab, et kõik punast värvi riided tuleb sortida eraldi ja pesta koos. Sama lugu on ka musta värvi riietega – neidki pestakse ainult koos teiste musta värvi riietega, sest kui pesed musta teiste tumedate värvidega, siis muutub must pikapeale hallikaks. Punane aga annab lihtsalt värvi ja rikub terve pesumasinatäie riideid ära.

Igas peres tekib ka ports treeningriideid, mida vaja pesta. Neid soovitab Kristel pesukorvi mitte koguda, sest higi on hea kasvulava bakteritele. Hea oleks koguda terve pere treeningriided kokku ja pesta neid teistest riietest eraldi. Niisamuti sobib treeningriietele tavaline 30-kraadine pesu, sest liiga kuum vesi kaotab treeningriietelt ajapikku hingavuse.

Pesupesemise ohutu kraad – 30 kraadi

Kui oled riideesemetelt pesuinstruktsioonid ära lõiganud ja kahtled, millise kraadiga pesta, siis soovitab Kristel keerata masin 30-kraadi peale ja pesta sellega. Suur osa pesust saab selle kraadiga puhtaks ja 30 kraadi tagab ka selle, et pesu on pärast hästi triigitav. “Kui pesed aga väga tulise veega, siis jäävad pesule sisse kortsud, mida on raske välja saada,” selgitab ta, öeldes, et kortsud tekivad pesule suurest temperatuuride vahest, kuna loputus käib masinas külma veega.

Eraldi lugu on voodipesu ja käterätikutega. Et neid pesusid armastavad ka bakterid ja lestad, siis soovitab Kristel tervise huvides valida voodipesu ja käterätikute pesemiseks vähemalt 60-kraadine programm.

Paljud keeravad pesumasina kuumema kraadi peale siis, kui nad tunnevad, et pesu on väga must või on seal mõni jonnakas plekk. Kristel soovitab sel juhul jätta masin rahule ja osta endale koju vedel sapiseep. Plekikoht tuleb niiskeks teha ja sapiseebiga see kokku hõõruda ning jätta 15-20 minutiks seisma ja alles seejärel riie masinas tavalise 30-kraadise programmiga ära pesta. Ta hoiatab, et plekikohta ei tohi jätta kauemaks seisma, sest see kuivab muidu ära.

Teine hea vahend, mis tasub omale pesupesemiseks muretseda, on pesukott. Sinna saab Kristeli sõnul laduda nii rinnahoidjad, aluspesu kui ka sokid. Nii et mõni sokk jääb pesus kadunuks ja sa ei taha ühel hetkel avastada niisket sokki mõne pluusi taskust, siis aitab pesukott.

Iga pesu kulutab riiet. Kristel on seda meelt, et riideid tuleb pesta vastavalt vajadusele – siis, kui omale tundub, et seda ei saa enam kanda, kuid ta soovitab siiski mustust mitte sisse kanda, sest siis ei pruugi aidata ka pesumajja toomine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.