Nipp

Vanad head nipid, et õues oleks soe olla

Foto: Pixabay

Nüüd lähevad ilmad aina külmemaks, tuultki on omajagu ja paslik on meelde tuletada seda, mida ema ukse vahelt hõikas, enne kui õue läksid. Öeldakse ju, et pole külma ilma, on vaid kehv riietus.

Pea on kiire verevarustusega kehaosa ja jahtub kiiresti ning kui see saab tuult või külma, tekivad erinevad probleemid – pea valutab ja tuikab, võivad tekkida ka põletikud. Ometi täidame soovitust panna müts pähe väga pika hambaga. Naistel on see argument, et mütsi all läheb soeng sassi ja meestel on mütsiks tihtipeale kapuuts – mugav ju. Samas kui müts on peas, on igati soojem olla, eriti veel, kui viibida õues pikemat aega.

Kindad kätte on sama mõttega, mis müts pähe – keha annab soojust ära just otstest. Saapadki tuleb meie kliimas selle järgi valida. Kui hoiad kiiresti jahtuvad kehaosad soojas, siis püsid ka tervem.

Ära käi, hõlmad laiali. Seda kohtab tihti just autoga liiklejate seas või kui kiirelt vaja midagi õuest tuua. Sest milleks vaevata end luku kinnitõmbamise või hõlmade kinninööpimisega. Meil on aga tuuline kliima ja kui jooksed soojast külma ja tagasi lahtiste hõlmadega, siis võib nõrgem organism kergesti tuult saada ja mõni läheduses olev viirushaigus saab su kätte. Eriti peaksid end kinni nööpima siis, kui tuled trennist, nahk veel märg. Sall ei tee ka üldse paha.

Hea soovitus on ka särk püksi. Õnneks on möödas nabapluuside või -jopede aeg ja meie talvisemas ilmas kohtab aina rohkem pikemaid jopesid ja mantleid. Kuid ihu ligi olev alussärk teeb teinekord lausa imesid. Isegi kui kannad pikka pluusi või kleiti, siis alussärk on üks hiiglama hea riietusese, mis vastu keha hoides mõnusalt sooja hoiab. Lihtsad puuvillased särgid ei lotenda ega veni tänapäeval enam niimoodi välja, et keegi peaks ka muretsema, kuidas ta välja näeb või seda kandes teistele “paks” paistab.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.