Uudis

Päästeamet hoiatab: pealtnäha külmetusele viitavad sümptomid võivad tähendada hoopis hullemat

Külmetus või vingugaasi mürgitus?Foto: Pixabay

Kui tundub, et oled külmetunud, sest üldine enesetunne viitab ligihiilivale haigusele, tasub olla valvas: tegu võib olla hoopis vingugaasist tingitud mürgistusega, hoiatab Päästeamet.

Vingugaas jõuab organismi sissehingamise teel, blokeerib veres hapniku juurdevoolu ning organismi tegevus saab häiritud. Kõige tundlikum on hapnikuvaeguse suhtes aju, samuti närvisüsteem ja südamelihas. Just seetõttu ei taju vingugaasi­mürgistuse saanu olukorra tõsidust, seisab veebilehel vingugaas.ee . Ta on segaduses ega oska ennast päästa, kuigi tunneb, et temaga on midagi korrast ära. Ärkvel olles ei pruugi inimene sümptomeid vingugaasiga seostada ning une pealt neid üldse mitte tajuda.

Mürgistuse sümptomid olenevad sissehingatava vingugaasi kogusest. Mürgistuse kergele astmele on iseloomulik peavalu, peapööritus, kohin kõrvades, õhupuuduse tunne, iiveldus, üldine nõrkus ja apaatsus. Mürgistuse süvenemisel tekib motoorsete keskuste halvatus, kusjuures teadvus säilib, st inimene saab aru tekkinud ohu suurusest, tahab ohtlikust keskkonnast väljuda, kuid ei suuda. Järgneb teadvusekadu. Kui abi saabub kiiresti, siis mürgistusnähud mööduvad ja inimene terveneb täielikult. Kui aga mürgi toime kestab edasi, langeb inimene koomasse, s.o sügavasse teadvusetusse, mis on eluohtlik.

Kuna vingugaas on lõhnatu, värvitu ja maitsetu, ei ole suitsuandur võimeline seda tuvastama. Tasub teada, et suitsuandur läheb häiresse nähtava suitsu peale. Tegemist on kahe täiesti erineva seadmega, mille tööpõhimõtted on erinevad. Vingugaasiandur on ainus seade, mis tuvastab vingugaasi. Vingugaasi­andur annab häiresignaaliga märku, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus hakkab lähenema tasemele, mis on ohtlik inimese tervisele. Vingugaasi andur ei tuvasta maagaasi leket.

Paigalda vingugaasi­andur, kui sinu kodus on:
  • Gaasiseadmed – gaasikatel või gaasiveesoojendi
  • Tahkeküttega pliit/ahi/kamin/katel

Vingugaasi­anduri paigaldamine ei ole vajalik, kui sinu kodus on kasutusel ainsa gaasiseadmena gaasipliit ning puudub tahkekütust kasutav küttekolle.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.