KredExi toetusega oma kodule päikesepaneelid 30 protsenti soodsamalt

Päikesepaneelid vähendavad tulevikus kindlasti oluliselt elektriarved, kuid tähtis on ka see, et lisaks kokkuhoiule toodate 100 protsenti puhast ja rohelist energiat ning see tõstab kinnisvara väärtust.Foto: Shutterstock

2022. aastal avanes eraisikutel võimalus KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetusega paigaldada päikesepaneelid 30 protsenti soodsamalt. Praegu on veel jätkuvalt võimalik toetust taotleda.

Kindlasti tundub toetuse taotlemine, isegi kui toetuse saamise põhinõuded on täidetud, nii mõnelegi ülejõukäiv ja keeruline. Toome teieni Eesti PäikeseVäe kliendi Reili (45) kogemusloo, kus päikesepaneelid said paigaldatud just tänu KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetusele.

Tegemist on tavalise neljaliikmelise Eesti perega, kus elatakse ühekordses mõned aastad vanas majas Saku vallas Harjumaal.

Miks otsustasite päikesepaneelid oma majale paigaldada?

Olukorras, kus kõik hinnad kallinevad ning euribor on tõusnud üle 3 protsendi, tundus see olevat ainuke võimalus igakuiseid väljaminekuid vähendada või vähemalt kontrolli all hoida. Lisaks kulude kontrolli alla saamisele hoolime siiski ka keskkonnast ja kindlasti on päikesepaneelide paigaldamise teema aktuaalne olnud meie sõprusringkonnas juba pikemat aega. Kes on juba endale päikesepaneelid paigaldanud, kes peab alles plaani paigaldada.

Tõsi on, et kõigepealt tähendab päikesepaneelide paigaldus päris kopsakat väljaminekut ja mõningast asjaajamist. Kui aga arvesse võtta, et tegemist ongi pikaajalise investeeringuga ja et meie investeering, kus juba on maha võetud KredExi toetus, tasub end ära juba viie ja poole aastaga, siis tundub tehtud investeering igati mõistlik. 

Viimasel ajal on küll elektri päevane börsihind mõne võrra langenud, kuid suures plaanis see päikesepaneelide tasuvusaega oluliselt ei mõjuta.

Kuidas jõudsite KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetuseni?

Olin kursis, et riiklikult on eraisikute võimalik saada toetust päikesepaneelide paigalduseks ning hakkasin internetist lisainfot otsima. Lõplikult suunas mind KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetuseni Eesti PäikeseVäe müügijuht.

Mis oli kõige keerulisem toetuse taotluse protsessi juures?

Algus oli mõnevõrra segane ja aeganõudev, et kõikidest vormidest, avaldustest jm paberitest „läbi närida“. Tagantjärele võib öelda, et midagi väga keerulist ei olnudki ning Eesti PäikeseVägi nõustas mind ka kenasti taotluse tegemisel.

Kui kiiresti saite Elektrilevilt väiketootja pakkumise päikesepaneelide paigaldamiseks?

Elektrilevilt saime väiketootja pakkumise paari nädalaga. Elektrilevi liitumislepingu täitmine võttis aega mõned kuud. Vahepealse aja sisustasin võrdlevate pakkumiste küsimisega, sest teatavasti peab KredExi toetuse küsimiseks olema kolm kehtivat pakkumist. Pakkumise alla läheb ka kirjalik keeldumine pakkumise tegemisest.

Mille põhjal tegite valiku päikesepaneelide paigaldusfirma osas?

Päikesepaneelide paigalduse firma sai valitud eelkõige usaldusväärsuse järgi, sest mul oli ka varem olnud Eesti PäikeseVäega kokkupuudet. Kindlasti oli oluline ka hind. Teadsin, et Eesti PäikeseVäes töötavad oma ala professionaalid, kes on antud valdkonnas juba väga pikalt tegutsenud. Samas on turul päikesejaamade ehitajaid palju ja teenuse hinnad on kõigil suhteliselt sarnased. Vähemalt need pakkumised, mis minuni jõudsid. Seepärast on ka päris keeruline kliendina orienteeruda, millist päikesepaneelide paigalduse firmad eelistada.

Kuidas jäite rahule Eesti PäikeseVäe poolt pakutava terviklahendusega?

Jäin Eesti PäikeseVäe poolt pakutud terviklahendusega väga rahule. Suhtlus oli kiire ja professionaalne. Minuga mõeldi kaasa, anti häid soovitusi meie maja eripäradest lähtuvalt. Ka paigaldustiimiga läks kõik ladusalt. Kokkuvõttes said päikesepaneelid katusele kiiremini, kui oleks osanud loota.

Kui kaua läks aega lepingu allkirjastamisest kuni päikesepaneelide paigaldamiseni?

PäikeseVäega lepingu allkirjastamisest kuni päikesepaneelide paigaldamiseni läks veidi üle kolme kuu. Võttes arvesse asjaolu, et vahepeal ei olnud ilmastikutingimused katusele ronimiseks just kõige sobilikumad, siis olen tulemusega igati rahul.

Iseenesest annab KredExi toetus võimaluse kuni 12 kuud pärast neilt positiivse vastuse saamisest päikesepaneele paigaldada. 

Ida-läänesuunaline paneelide paigaldamine lamekatusele.Foto: Eesti PäikeseVägi

Kui suur päikesepark paigaldati teie maja katusele?

Meie ühekordse maja lamekatusele paigaldati ida-läänesuunaliselt päikesepaneele koguvõimsusega 13,8 kW. Eesti PäikeseVägi põhjendas ka kenasti, miks just selline lahendus on kõige parem ja efektiivsem. Nimelt ida-läänesuunaline lahendus toodab päeva jooksul ühtlasemat elektritoodangut ja katusepinda kasutatakse väga efektiivselt ära.

Mida soovitate nendele inimestele, kes kaaluvad oma majale või maapinnale päikesepaneelide paigaldamist?

Kuna energiaturg on ettearvamatu, siis loomulikult soovitan eelkõige oma tarbeks päikesepaneelid paigaldada juhul, kui Elektrilevi  liitumispakkumine on vastuvõetav. Julgustan ka kõiki selleks ettenähtud toetust KredExi kaudu taotlema.

Korraga väljakäidav summa võib tunduda küll suur, kuid 25 aasta vaates ja inflatsiooni arvesse võttes siiski tasuv ning KredExilt positiivse otsuse saamisel on investeering veel 30 protsenti soodsam. Meie pere jaoks on päikesepaneelide paigaldamine kindlasti investeering tulevikku. Aga eks see ole igaühe enda otsus, kas osta uus auto, minna reisile, soetada aktsiaid või panustada taastuvenergiasse.

KredExi toetuse kaasamine päikesepaneelide paigaldamiseks oli selle protsessi üks lihtsamaid osi.

Raha veel jagub

Kõikidel eraisikutest päikesepaneelide paigalduse soovijatel on veel võimalik taotleda KredExi väikeelamute toetust seni kuni riigil raha veel antud toetuseks jagub. Julgustame huvilisi toetust kindlasti taotlema.

Eesti PäikeseVäe kliendid, kes on KredExi toetust taotlenud ja kel toetuse tingimused on täidetud, on siiani kõik positiivse otsuse saanud. Oluline on ära märkida, et toetuse taotlemisel peab olema majal kasutusluba, maja peab olema taotleja alaline elukoht ning toetuse taotlejal peab olema omafinantseering vähemalt osas, mida toetus ei kata.

Täpsed KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetuse tingimused leiab KredExi kodulehelt.

Päikesepaneelid vähendavad tulevikus kindlasti oluliselt elektriarved, kuid tähtis on ka see, et lisaks kokkuhoiule toodate 100 protsenti puhast ja rohelist energiat ning see tõstab kinnisvara väärtust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.