Sisuturundus

Tähtaeg läheneb: kuidas ja miks osaleda päikeseelektrijaama loosis?

Foto: Elektrum.

Aprillis alanud Elektrum Eesti OÜ poolt korraldatav kampaania „Elektrum loosib päikeseelektrijaama“ kestab septembri lõpuni, mis tähendab, et osalemiseks on nüüd tõesti viimane aeg tegutsema hakata. Auhinnaks on Päikese Klõps päikeseelektrijaam, koguväärtusega 5500€. 

Arvestama peab sellegagi, et riikliku taastuvenergia toetusskeemi mahuvad jaamad, mis on paigaldatud enne selle aasta lõppu.

Taastuvenergia toetust makstakse kuni 50kW võimsusega tootmisseadmega toodetud ja konkreetse energiaettevõtte, näiteks Elektrumi, kaudu võrku müüdud elektrienergia eest. Taastuvenergia toetuse määr on 5,37 s/kWh ehk 0,0537 eurot kilovatt-tunni kohta lisaks Nord Pool elektribörsi Eesti piirkonna hinnale. Toetust makstakse kaksteist aastat.

Kõige kasulikum on sõlmida Elektrumiga kampaaniasse mahtuv leping ja veel selle aastanumbri sees paigaldada maksimaalselt võimas jaam. Nii teete hea investeeringu ja osalete ka loosimises.

Paigalduse aeg on kuni 90 päeva juhul, kui omavalitsuses ehitusteatise- või loa menetlemine libedalt läheb. Kui seal tekib viivitusi, võib see kajastuda ka päikesejaama paigalduse ajas. Elektrumi poolt paneme jaamaga toetusskeemi jõuda soovijatele südamele, et nüüd tasub küll kiirustada, sest paigaldusmeeskondade selle aasta ajad on juba täis või täis saamas. 

Ei midagi keerulist

Kampaanias „Elektrum loosib päikeseelektrijaama“ osalevad kõik eraisikud, kes sõlmivad kampaania perioodil ehk 30. septembriks Elektrumiga päikeseelektrijaama ostu-müügilepingu ja tasuvad loosimisele eelnevaks päevaks lepingujärgse ettemaksu. Loosimine toimub 21.oktoobril. 

Auhinna üleandmine toimub selliselt, et vähendatakse võitja poolt sõlmitud päikeseelektrijaama ostu-müügilepingu tasumata osa 5500 euro ehk auhinna rahalise väärtuse võrra. Kui tasumata osa on väiksem, kannab Elektrum ülejäänud osa võitja pangakontole.

Kui leping on maksegraafikuga, lühendab Elektrum vastavalt maksegraafikut või vähendab igakuiseid makseid. Osalemiseks vajaliku lepinguni jõudmine võtab mõnest päevast kuni 1-2 kuuni sõltuvalt sellest, kas liitumispakkumine on olemas ja kui kaua võrguettevõtjad liitumistaotlusi menetlevad. 

Kogu protsess on väga lihtne, kui valida võtmed-kätte-lahendus, nagu on Elektrumi Päikese Klõps tootesari.

Kampaania võitjaid on küll üks, aga tegelikult saavad end võitjaks pidada kõik ülejäänudki päikesejaamade omanikud, sest alandavad päikeseenergiat kasutades oma elektrikulusid, kasvatavad kinnisvara väärtust ja aitavad hoida keskkonda.

Investeeringu suurus sõltub jaama võimsusest ja paigalduse tüübist. Väiksemad 5 kW jaamad maksavad suurusjärgus 5000 eurot. Ühekordset suurt investeeringut on võimalik kätte saadavamaks teha järelmaksu abil. Järelmaks algab 65 eurost kuus, mis on juba oluliselt kättesaadavam summa kui 5000 eurot.

Päikese Klõps paketis on järelmaks ilma lepingutasu ja intressita. Jaamade tasuvusajad jäävad 10 aasta piirese. Suurematel jaamadel on see periood pisut lühem. Taastuvenergia toetus moodustab umbes pool 12 aasta sissetulekust. Ilma toetuseta on tasuvusaeg umbes poole pikem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.