Kuidas luua eelarvet, millest on lihtne kinni pidada? 

Kuidas luua eelarve, millest suudad kinni hoida?Foto: Canva

Mõtle eelarvest kui vundamendist, mis on aluseks sinu finantstarkusele. See peab olema tugev, usaldusväärne ja mõeldud just sinu vajadustele. Eelarve loomine ja selle jälgimine ei tohiks olla raske ja vaevarikas. Õige lähenemisega oskad rahaasju hallata nii, et eesmärgid on reaalsed, prioriteedid paigas ja eelarve järgimine lihtne. 

Kuidas alustada? 

Ole aus oma tulude ja kulude osas

Realistliku eelarve loomisel tuleb selgelt mõista oma tulusid ja kulusid. Mõtle läbi kõik oma tulud, sealhulgas palk, lisatööd, lastetoetused ja passiivsed sissetulekuallikad. Järgmisena jälgi enda kulusid kahe kuu jooksul, et saada aru, kuhu su raha läheb. Jaota kulud põhivajadusteks (üür/pangalaen, kommunaalid, toit) ja lõbustusteks (restoranid, meelelahutus jne). 

Sea endale reaalsed eesmärgid 

Kui sul on oma finantselust selge ülevaade, pane paika enda jaoks kättesaadavad eesmärgid. Need võivad olla lühiajalised (puhkus ja väikelaenu maksmine) või kaugesse tulevikku ulatuvad (kodu ostmine, hädaolukorraks tagavara). Unistusi paika pannes mõtle, kas need on detailsed, mõõdetavad, saavutatavad, vajalikud ja ajalise määravusega. 

Jaota kulutused kategooriatesse 

Jaga kulud sektoritesse: kodu, transport, toit, säästud ja meelelahutus. Määra igale kategooriale kindel protsent oma sissetulekust kooskõlas su prioriteetide ja unistustega. Näiteks võid 50 protsenti sissetulekust suunata põhivajadustele, 20 protsenti säästudele ja 30 protsenti meelelahutuskuludeks. 

Vali õiged abimehed 

Tänapäeval leiab finantsrakendusi nii arvutis kui telefonis, mis aitavad sul rahaasju korras hoida. Nagu näiteks Perfi, mis võimaldab tasuda kõik arved korraga ning hoida oma püsikulud kontrolli all. Lisaks on hulgaliselt blogisid, sisuloojaid ja õpetajaid. Leia enda jaoks need kõige õigemad ja luba end aidata eesmärkidele lähemale! 

Kohanda ja muuda oma eelarvet

Su eelarve peaks olema piisavalt paindlik, et ootamatud kulud või sissetuleku muutus mahuksid sinna sisse. Vaata iga kuu oma eelarve üle ja tee muudatusi, kus vaja. See aitab hoida kätt pulsil ja liikuda õiges suunas. 

Keskendu õigete finantsharjumuste tekkimisele 

Eelarve on rohkem kui numbrid tabelis. Pigem on see tervislik suhe raha ja kulutamisega. Väiksed otsused, mis mõjutavad su kulutusi, edendavad säästmist ja aitavad tulevikku investeerida. Tähista väikseid võite ja ära lase pead norgu! 

Hoia asi lihtsana

Lõpetuseks, hoia oma eelarve selge ja lihtne. Mida keerulisem see on, seda raskem on joonel püsida. Eelarve peaks aitama, mitte lisama stressi. Kui näed, et sa ei suuda kokkulepitust järjekindlalt kinni hoida, oleks aeg vaadata struktuur ja kategooriad üle.  

Eelarve, milles suudad püsida, on efektiivne abimees rahaasjade haldamisel. Kui mõistad oma finantsolukorda, sead realistlikud eesmärgid ja ehitad tervislikku suhet rahaga, suudad koostada eelarve, mis toetab su elustiili ja aitab saavutada unistusi. Lihtsalt ära unusta, et eduka eelarvega elamise edu saladus on püsivus ja tahtmine asju sõltuvalt vajadusest muuta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.