Linnalegend või ongi nii: kas pesumasin-kuivati lõhub riideid ja on tavalisest kehvem?

Kuna pesu pesemisest ei pääse keegi, oleks tark teada, kuidas seda säästvalt ja õigesti teha.Foto: Shutterstock

Kas tuleb tuttav ette – paned riided pessu ja õige varsti on vaja masinast kuivad riided kätte saada. Järgmine samm: tilkuvad riided rändavad kuivatisse, kui sul pole just masinat, mis nii peseb kui ka kuivatab. Selle nutika kaks-ühes masina kohta liigub aga erinevaid linnalegende – küll arvatakse, et see on energiakulukas, küll seda, et on kehvema töökvaliteediga. Müüte aitab murda Electroluxi koolitusjuht Margus Soots

Müüt ei olegi pastakast välja imetud

“Kui me võtame pesumasina ja kuivati eraldi, siis kuivatites on valdavalt õhksoojuspumba tehnoloogia. Turul on ainult mõned üksikud tooted Electroluxil ja AEG-l, millel on pesumasin-kuivati koos õhksoojuspumbaga. Seega tegelikult peabki paljude teiste toodete puhul paika see müüt, et pesumasin ja kuivati koos ei ole ehk kõige parem variant, et on parem, kui need masinad on eraldi,” tõdes Soots. 

Kui tavaline pesumasin-kuivati kuumutab masinas olevaid märgi riideid ja selleks, et riietest auru kätte saada kasutab külma vett, mille koosmõjul see kondenseeritakse, siis õhksoojuspumbaga pesumasin-kuivati puhul kasutatakse maasoojuspumbaga sarnast metoodikat. “Soojuspump võimaldavad kiiret soojusvahetust. Rõivastes olev niiskus aurustub neid läbiva sooja õhu toimel,” kirjeldas Soots. 

Seejärele aur jahtub ning veeldub kondensaatoris ning vesi kogutakse veepaaki või juhitakse kanalisatsiooni. Kuiva õhku jääksoojust kasutatakse uue tsükli alustamiseks. See protsess on nii energiat kui ka riideid säästev.

Seega on õhksoojuspumbaga pesumasin-kuivati ka riidesõbralikum. “Meie ei räägi oma toodete puhul riiete pesemisest, vaid nende hooldamisest ja nende pikaajalisuse tagamisest,” rääkis Soots.

Ta lisas, et pigem mõeldakse praegu sellele, et nii villaste, siidist kui ka spordiriiete pesemiseks oleks olemas täpselt sobivad programmid.

Korralik masin aitab kokku hoida

Arvatakse, et pesumasin-kuivatid tarbivad rohkem energiat kui iseseisvad masinad, kuid see pole nii – moodsad kõrgema energiaklassi masinad on elektritarbijatena rahakotisõbralikumad, kui oskaks arvata. Lisaks tähendab kombineeritud masina soetamine oluliselt väiksemat ostukulu. Pesumasin-kuivati on odavam kui pesumasin ja kuivati eraldi ostes – hinnavahest saadud sääst katab aga umbes kolme aasta kasutuse.

Sootsi sõnul on üks väike nüanss veel, millele tasub tähelepanu pöörata. Nimelt tarbivad tavalised pesumasin-kuivatid nii vett kui elektrit rohkem kui näiteks õhksoojuspumbaga masinad. “Siin on ka võib-olla kõige otsesem seos elektriarvega ja riiete säilimisega.” 

Kuivatusmaht väiksem kui pesemismaht

Läbi aegade on pesumasin-kuivatite suurimaks probleemiks peetud pesemismahust väiksemat kuivatusmahtu. Tänu uutele tehnoloogiatele on see vahe muutunud aga oluliselt väiksemaks. Näiteks kohandab uutes masinates kasutatav tehnoloogia pesu- ja kuivatustsükli pikkuse vastavalt reaalsele pesukogusele. See võimaldab säästa aega, energiat ja vett, isegi kui pesed vaid ühte särki. 

Pesumasin-kuivatites saab korraga pesta kuni 10 kg ja kuivatada 6 kg pesu, mis vastab keskmisele pesukogusele. Kui panna masinasse valitud programmi kohta ettenähtust rohkem pesu, siis annab masin sellest kohe märku. 

Pesumasin-kuivateid on lihtne kasutada

Väga levinud on valearvamus, et pesumasin-kuivateid on raske kasutada. Kuigi tegu on n-ö kaks ühes masinaga, on selle juhtimine ja kasutamine sama lihtne nagu iseseisva masina puhul. 

Näiteks on mitmetel kuivatiga pesumasinatel vaheseisakuteta programmid juba eelseadistatud. Seega tuleb sinul valida vaid sobiv programm ning vajutada stardinuppu. Üht head võimalust pakuvad need masinad veel: soovi korral saad valida ka ainult pesu- või kuivatustsükli.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.