Teeme selgeks, kuhu riiulisse külmikus toidud panema peab, et need säiliks kõige paremini ja kauem?

Külmikust vastu vaatav kaos võtab teinekord imestama küll.Foto: Shutterstock

Kas paned külmikus toite täpselt sinna riiuliusse, kus parasjagu ruumi on või jälgid, et lihad ja juurviljad oleksid kõik selleks ettenähtud  sahtlites? Küsimusele, kas on üldse vahet, millisesse riiulisse või sahtlisse mida paigutada, vastab Electroluxi koolitusjuht Margus Soots

Külmkapp näib olevat paljudes peredes just see koht, kus valitseb kõige suurem segadus. Tihti pole meil aimugi, kuhu riiulile külmikus mida panna. Tegelikult on Sootsi sõnul väga oluline jälgida, kuhu mida panna. Nimelt on tänapäeva külmkapid ehitatud just sellisena, et tihti on erinevatel riiulitel ka erinev temperatuur. “Tehnoloogiliselt võivad olla erinevatel külmikutel riiulite paigutused väga erinevad. Ühel on näiteks eraldi riiul, kus hoitakse spetsiaalset niiskusrežiimi liha või juurviljade jaoks,” selgitas Soots.

Nii võivad hetketemperatuurid riiulites ja sektsioonides erineda rohkem kui üks kraad, sõltuvalt seadme tööpõhimõttest ning sise- ja välistest tingimustest või funktsioonist.

Üldiselt muutub sisetemperatuur külmikus ülalt alla minnes järjest külmemaks. Sama loogika kehtib uksest tagaseinani.  

Korras külmik hoiab aega kokku. Foto: Electrolux

Hoia korda külmkapis

ÜLEMISSE RIIULISSE pane valmistoidud, näiteks jogurt, juust ja koogitükk.

KESKMISSE RIIULISSE pane õhukindlalt suletud karpides eelmise päeva toidud, avatud purgid-pudelid, vorstid, singid ja piim.

ALUMISE RIIULI tagasein on külmiku kõige külmem koht, seega sobilik koht munade, toore liha ja kala jaoks.

UKS on külmiku kõige soojem koht ning seega sobiv toiduainetele, mis taluvad aeg-ajalt sooja. Näiteks sinep ja ketšup, kastmed, moosipurgid, või ja mahlapakid.

SALATISAHTEL on loomulikult salatitele, puu- ja köögiviljadele, kuid eralda need, et üks riknenud vili teist pahaks ei ajaks.

Meeles peab pidama, et toitu ei tasu asetada külma puhuva ventilaatori ette või vastu külmiku tagaseina, sest siis võib see läbi külmuda. Jälgida tasub, millistes piirkondades on külmemad kohad, kus toit ära külmuda võib ja siis neid kohti vältida. Selliselt on toit ühtlase temperatuuriga ning säilib paremini.

Tavalise ja No Frost külmiku vahe. Foto: Electrolux

Jälgi temperatuuri

Ohutemperatuur haigusttekitavate bakerite tekkeks on 4,5°C juures. Eksperdid soovitavad hoida külmkapi temperatuur umbes 3°C juures, mis ei lase toitu riknema. Sügavkülma temperatuur tuleks hoida -18°C juures.

Selleks, et temperatuuril paremini silma peal hoida, võib kasutada külmkapi termomeetrit. Selliselt võib olla kindel, et mingites piirkondades ei ole liialt soe või liialt külm.

Kolm tehnoloogiat

Laias laastus on külmikutes kasutuses kolm tehnoloogiat. Üks on MultiFlow, kus kogu külmkapis ringlev õhk käib seina tagant. “Nendel külmikutel on taga seinas augud, kust õhk käib läbi ja ventilaator liigutab seda õhku riiulite vahel ringi,” selgitas Soots. Selliste külmikute puhul on õhuliiklus väga hästi jaotatud. 

Teise tehnoloogia külmikutel on kapi laes ventilaator, mis samamoodi hoiab õhku ühtlasena. 

“Füüsikast teame, et soe õhk liigub üles ja külm alla. Seega on üleval soojem ja all külmem õhk.” Külmikutes on üldiselt kaks ringlust. Lihtsalt öeldes tähendab see kombikappidest rääkides, et õhk, mis liigub ülemises jahekapis, ei satu alla sügavkülma.

Todud õigetele riiulitele paigutades hoolitsed, et need enneaegselt ei rikne. Foto: Electrolux

Vales riiulis võib sink ära kuivada

Sügavkülmas ringleb hästi külm ja jahe õhk. Ülemises jahekapis ringleb aga soojem ja niiskem õhk. “Näiteks, kui seal ei ole piisavalt niiskust, aga sa paned singi kappi, siis mõne päeva möödudes on see kuivanud või vorstid krussis, sest nad on lihtsalt ära kuivanud.”

Tegelikult soovitab ta kasutada ka külmikutes olevaid kaste nende toiduainete hoidmiseks, mis pildid sinna peale on pandud. “Kui on liha pilt, siis on selles kastis ka liha hoiustamiseks õiged tingimused. Sama kehtib juurikate ja muu värske kohta.” 

Veepiisad ei ole külmkapi hirm

Teinekord on aga külmkapi jahekapi seinas näha veepiiskasid. Kas need peaks kohe kuivatama? Sootsi sõnul ei ole tegelikult üldse halb, kui jahekapi seinas on näha veepiiskasid. See on isegi hea, sest need piisad näitavad, et kapis on juurikate ja kõige muu hoidmiseks optimaalne niiskus olemas. 

Näiteks NoFrost külmikutel ongi täiesti normaalne, kui piisad on seinas ja ei tähenda mingit probleemi. Siiski tuleks siinkohal pöörata tähelepanu sellele, kui vett koguneb liigselt näiteks põhja. Siis tuleks vaadata üle, et väike äravoolu auk ei oleks sodi täis või muud moodi ummistunud.

Kui niiskust koguneb ikka liiga palju kappi, siis võiks jälgida, et kappi ei panda kuuma ja alles auravat toitu, mis tekitab seintele oluliselt vett juurde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.