Teeme selle asja selgeks: kui tihti ja kuidas peab puhastama erinevat tüüpi tolmuimejaid

Tolmuimejaga puhastame kodus põrandaid tihti, kuid kui tihti puhastad sa tolmuimejat?Foto: Electrolux

Mida teha, kui tublit tööd teinud tolmuimeja streikima hakkab ja ei puhasta enam nii hästi kui varem. Kas jalad selga ja poodi uue järele? Electroluxi tolmuimejate müügijuht Sergei Pool pakub lihtsama ja odavama lahenduse.

Milliseid tolmuimejaid meil müüakse?

Enne kui hakata täpsemalt uurima, kuidas tolmuimejat puhastada, tuleb selgeks teha, millist tüüpi masinaga tegu on. Pooli sõnul on täna turul peamiselt kolme tüüpi tolmuimejad: juhtmega tolmuimejad, juhtmevabad varstolmuimejad ja robottolmuimejad. 

“Massiliselt müüakse praegu varstolmuimejaid – see on trend ja fookus,” sõnas Pool.

Ta lisas, et number üks seade, mida maailmas siiski hetkel müüakse, on robottolmuimejad. Unustusse on aga vajumas klassikalised voolikuga tolmuimejad, mida on nii tolmukotiga kui ka ilma. 

Igas kodus võiks Pooli sõnul ideaalse puhtuse hoidmiseks olla kaks seadet. Robottolmuimeja ja varstolmuimeja. “Robottolmuimeja käib ise automaatselt korra päevas ja koristab terve kodu põrandad ning varstolmuimeja toetab seda – sellega saab hõlpsalt kasvõi mitu korda päevas esiku liivast ja muust sodist puhtaks teha või näiteks kassiliiva kokku tõmmata. See on selline abivahend koristamiseks, ilma milleta ei saa inimesed enam põhimõtteliselt isegi hakkama,” selgitas Pool.

Tolmukoti ja voolikuga tolmuimeja. Foto: Electrolux

Voolikuga tolmuimeja puhastamine

Väga paljudes kodudes on siiski veel kasutusel tavalised juhtmega tolmuimejad, mis on siis kas tolmukotiga või konteineriga. Tolmukotiga masinal peab vahetama kotti, kui see on täis saanud. Vooliku puhastamiseks tuleb voolik kere küljest lahti ühendada ja siis ühendusaugu juurest näiteks traadist riidepuu abil võimalikud kinnijäänud juuksekarvad ja muu sodi välja surkida. 

Järgmisena tuleb puhastada voolik. Selleks suru see võimalikult lühikeseks ning kasuta taas traadist riidepuud või mõnd muud sarnast eset, et ka voolikust võimalik talletunud mustus eemaldada. Kui vaja, siis võib voolikut seebiveega pesta. Pestud voolik peab enne masina külge tagasi paigaldamist olema täielikult kuivanud.

Electroluxi varstolmuimeja Foto: Electrolux

Varstolmuimeja puhastamine

“Siin tuleb jälgida tolmukonteineri täituvust. Kui konteiner on umbes kolmveerandi jagu täis, siis tuleb see masina küljest eemaldada ja kogunenud praht ära visata,” selgitas Pool. Electroluxi tehnikud soovitavad konteinerit ka pesta, kui see on väga mustaks saanud. Pärast kuivatamist võib konteineri tolmuimeja külge tagasi panna. 

Oluline on Pooli kinnitusel ka filtrite puhastamine. “Soovitame neid pesta. Ehk võta masin lahti ja filtrid välja. Enamasti on masinates kolm filtrit, mis on paigutatud nii, et kaks on koos ja üks eraldi. Neid tuleks kindlasti pesta ainult külma veega, sest kuum vesi rikub filtri struktuuri,” õpetas Pool. Seejärel tuleks filtritel enne tagasi panemist lasta kuni ööpäeva kuivada. 

Filtreid on soovitatav pesta vähemalt kord kuus. Kui aga põrandad on väga mustad ja filtrid määrduvad kiiremini, siis võiks neid pesta kaks korda kuus. 

Ka tolmukonteinerit tasuks Pooli sõnul pesta vähemalt kord kuus. Lisaks peab üle vaatama otsikud. Harjaga otsikult tuleb regulaarselt eemaldada sinna külge jäänud karvad ja muu sodi. “Need saab ettevaatlikult lahti lõigata tolmuimejaga kaasa oleva noaga. See ei pruugi olla meeldiv töö, aga tuleb ära teha.” Uuematel Electroluxi varstolmuimejatel on ka automaatne harjarulli puhastamise funktsioon. Piisab vaid ühest nupuvajutusest otsikul, et harjarulli külge jäänud juuksed või kiud automaatselt eemaldataks.

Robottolmuimeja on paljudes kodudes asendamatuks koristusabiliseks. Foto: Electrolux

Robottolmuimeja puhastamine

Kui oled soetanud endale robottolmuimeja, siis esimestel kasutuskordadel peab selle tolmukonteinerit eriti hoolikalt jälgima. Nimelt kipub see algul kiiremini täis saama kui tavaliselt, sest mustust võib olla rohkem. Tolmukonteiner tuleb puhtaks teha siis, kui on näha, et see hakkab täis saama. Kui konteiner on muutunud väga mustaks, võib seda veega pesta. Taas tuleb sel enne masinasse tagasi panemist lasta täielikult kuivada. 

Robottolmuimeja kõige olulisem osa on põhihari, mis vajab tähelepanu ja ehk ka hooldust vähemalt kord nädalas. Eemaldada tuleb karvad ning muu segav praht. Põhiharja puhastus on tegelikult väga lihtne: see tuleb roboti küljest lahti võtta ning noa abil harja külge jäänud tolm ja karvad eemaldada. 

Küljeharjaseid tuleb puhastada paar korda nädalas või vastavalt vajadusele. Pikemad karvad saab harjaste küljest lihtsalt ära tõmmata. Ka neid harjaseid on võimalik tolmuimeja küljest lahti võtta, et neid põhjalikumalt puhastada. 

Kui harjased on hakanud koolduma, siis tasub neid kuumas vees leotada. See aitab harjastel taas sirgu minna. 

Kindlasti tuleb puhastada ka robottolmuimeja andureid. Kui andurid on väga tolmused, siis ei näe masin enam eesolevaid takistusi. Andurite puhastamiseks sobib kas pintsel või mikrokiudlapp. 

Kõige viimasena tuleb hoolt kanda ka tolmuimeja rataste eest ja nende vahele kogunenud juuksekarvad ning muu sodi eemaldada. Seda võiks teha vähemalt kord kuus. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.