Kui oled elektriauto ostnud suvel, siis võib esimeste talviste külmadega tabada omanikku üllatus, kui sama akuprotsendiga auto lubatud läbisõit on ühtäkki märgatavalt väiksem. Eriti suure pakasega võib läbisõit kukkuda koguni kolmandiku võrra. Kuidas kindlustada, et elektriline suksuga ka talvisel ajal ainult meeldivaid kogemusi saada?
Alustuseks kohe ühe markantne näide, kus Head Solutionsi klient sai elektriauto kätte soojas loovutusruumis ning auto näitas, et sõita saab veel 401 kilomeetrit. Kümme kilomeetrit hiljem miinuskraadidega koju jõudes oli sellest alles jäänud vaid 310 km.
Talvisel ajal on elektriauto sõiduulatuse mõningane langus paratamatu. Mida külmem on ilm, seda rohkem kulutab sõiduk energiat akude soojendamisele. Kas siin on olemas lahendus?
Loo koju laadimisvõimekus
Head Mobility meeskonna sõnul on kõige parem garantii iseenda jaoks see, kui kodus või töö juures on olemas eraldi laadija. Sellega saad garanteerida, et “paak” on alati täis ning võid rahuliku südamega teele asuda.
Koju laadija paigaldamisel ei pea kartma kõrgustesse lendava elektrihinna pärast. Kellel on börsipakett, leiab lahenduse soodsaima börsihinnaga laadimise rakendusest ning kellel on mõni püsipakett, siis sellega laadides on igal ajal sõidukilomeeter soodsam kui tavaautoga sõites.
Laadijale saab vajadusel lisada dünaamilise energiajaotuse, millega saab määrata, kui palju laadija tohib elektrit võtta – täpselt nii palju, kui majapidamisest üle jääb.
Kodus on mõistlik ööseks laadima panna. Kodustes tingimustes saab korraliku laadijaga auto aku täis 7-8 tunniga ehk ööseks laadima pannes ootab hommikul autojuhti täislaetud akuga sõiduk. Aku eluea pikendamiseks soovitavad autotootjad hoida igapäevaselt aku laetuse 20-80% vahel. Seda saab autost üldjuhul määrata. Kui ees on pikemad sõidud, eriti talvel, siis tuleb ikka 100% aku ära kasutada.
Koju korraliku laadimisvõimekuse loomiseks tasub ühendust võtta Head Solutions e-mobility meeskonnaga, kes pakub teile parima lahenduse, mis töötab kaasaegselt ka tulevikus. Laadimistarkvarad on praegu pidevas arengus ning Head Solutions on selleks valmis.
Lisaks on Head Solutionsi meeskonnal võimekus panna targalt laadima ka varem paigaldatud OCPP-laadijad, mis on võimalik internetiga liita.
Soojendades hoia autot laadijas
Mida saab autojuht veel ise ära teha selleks, et läbisõitu pikendada? Kuna külma ilmaga sõitu alustades läheb palju energiat akude soojendamisele, siis tasub auto enne sõitma hakkamist sooja panna. Nii võib võita mitukümmend kilomeetrit. Mõistlik on soojendamise ajal autot veel laadijas hoida.
Kusjuures, elektriauto kasuks räägib ka see, et kui seadus näeb ette, et sisepõlemismootoriga autol ei tohi õuealal ja elamu läheduses (kuni kümne meetri kaugusel) mootor töötada kauem kui kaks minutit, siis elektriautoga sellist muret ei ole.
Teine suur faktor külma ilmaga sõitmise juures on kindlasti soojendus. Elektriautodel on selleks õhk-õhk-soojuspump, mis tagab kiire ja energiaefektiivse soojenduse. Enamikul elektriautodel on nii laadimise kontroll kui ka soojenduse reguleerimine päris hästi läbi mobiilirakenduse lahendatud.
Kuigi väga külmade ilmadega on auto läbisõiduulatuse langus paratamatu, ei olegi olukord nii trööstitu kui esialgu tundub. Targalt laadides ning sammukese ette mõeldes on võimalik elektriautoga muretult kilomeetreid läbida ning nautida mõtet, et sinu sõidu ajal keskkonda tohutut mootorimüra ja tohutus koguses heitgaase ei jõua.
Kui hooned on targalt ehitatud ja toimivad efektiivselt ning me suudame oma liikumisharjumused viia säästlikuks, hakkab meie elukeskkond mutuma puhtamaks ja kvaliteetsemaks. See tagab kõigile tervemalt elatud aastad.
Seisame parema elukeskkonna eest, mida iseloomustavad turvalisus, energiasäästlikkus ja kvaliteetne elukeskkond.